02 Ekim 2011, Pazar 10:34:20

TEHDİT OLUŞTURAN GÖKTAŞLARI SAPTANDI

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyayı tehdit edebilecek büyük göktaşlarının yüzde 90'ından fazlasını tespit ettiğini açıkladI.
  • düşen meteorlar uçaklara çarpamaz mı? küçük meteorlar düşerken yıldız kaydı diyoruz ve bunlar uçakların uçuş irtifasına kadar geliyor sanırım. denk gelmesi durumunda tehlike oluşturmaz mı? yoksa o irtifalara kadar yanıp bitiyorlar mı? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.
NASA, kısaca WISE olarak geçen 'Wide-field Infrared Survey Explorer' uydusu ile yaptığı gözlemlere ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu göktaşlarının 100 metre ve üzeri genişlikte olduğunu, WISE'ın modellerle tahmini yapılan 981 büyük göktaşının 911'ini keşfettiğini kaydetti.

Gözlemlerin ardından düşünülenden daha az orta büyüklükte göktaşı bulunduğunu tahmin ettiklerini ifade eden bilim adamları, daha önce 35 bin kadar olduğunu düşündükleri genişliği 10 metre ve 100 metre arasındaki göktaşı sayısının 19 bin 500 civarında olduğunu tahmin ettiklerini bildirdiler.

Dünyanın, güneş etrafında bir yıl içerisinde tamamladığı yörüngesini yaklaşık 300 metrelik bir göktaşı ile paylaştığını keşfeden WISE, uzayın haritasını ayrıntılı şekilde çıkarma göreviyle 2009'da fırlatılmıştı.

(Birgün)

TEHDİT OLUŞTURAN GÖKTAŞLARI SAPTANDI

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
düşen meteorlar uçaklara çarpamaz mı? küçük meteorlar düşerken yıldız kaydı diyoruz ve bunlar uçakların uçuş irtifasına kadar geliyor sanırım. denk gelmesi durumunda tehlike oluşturmaz mı? yoksa o irtifalara kadar yanıp bitiyorlar mı? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000