29 Haziran 2012, Cuma 15:57:21

TATBİKAT HEDEFİ HALİNE GELDİ

ABD’de 1996’da emekli edilen F-4 Fantom savaş uçakları, insansız hava aracına dönüştürülüp pilotların atış eğitimlerinde uçan hedef olarak kullanılıyor.
  • Siz o ucaklari bana verin ben size maket hedef yaparim abiler. Olur mu?
  • baba fantoma laf yok, düşürüldüğü görevde kullanılacak en uygun uçak oydu aslında, fantom alçak irtifa deniz üzeri uçuşta en hızlı batı menşeeli uçaktır zaten navalize bir uçaktır deniz üzeri kullanmak için yapılmıştır. açıklanan rotaya bakılırsa dönerken düşürülmüş. ayrıca, elde uçak olmadığı için bunlar hala faal tutuluyor f-35 ler epey gecikecek gibi ciddi sorunları var. f-16 da modifiye ediliyor birazı ground olmuş f-4 ler daha çok uçar yani, gittiği kadar. bunlar kullanım dışına çıkarsa yerlenine yeni tip uçak alamayız tf-x gelecek, f-35 pahalı ve gecikiyor. tek seçenek f-16 alımı sanırım sam amca 2. el f-16 satar bize.
  • F4 tabi ki eskidi, ne kadar modernize ederseniz edin, gerek gövde alaşımı gerekse fuel efficiencysi, gerekse avionics olarak Joint Strike Figher sınıfı yeni nesil uçaklara çok kolay av olur. İyi pilotaj da bir yere kadar, sen ağır ve radarda küçük hedef olamayan bir uçakla ne yapabilirsin ki? Anca "Eject" yaparsın, ona da vaktin olursa.
  • Ben normal vatandaşım ama phantomların nasıl bir ucak olduğunu gerçek pilotlar bilir. aero dinamik yapısını.Şimdi Concordların kaç yılında hizmete girdiğini ve hizmet verdiği son yıla kadar sesten hızlı daha üstün bir yolcu ucağı geliştirilemiştir.talihsiz kaza olmasaydı hala hizmet veriyordu.Ya dünaynın en bütük ucağı AN 225 ne zaman hizmete girmiş bir bakın hala kullanılıyor. ve Dünyada'ki büyük transferler onla yapılıyor.Şu an onu yakalayan yeni teknoloji yok.

Türkiye ile Suriye arasında savaş rüzgârlarının esmesine neden olana düşürme olayının ortasındaki F-4 Fantom savaş uçağı, bu uçağı geliştiren ABD'de çoktan gözden düşmüş durumda.

ABD Hava Kuvvetleri, 1996 yılında emekli edilen F-4’lerden envanterinde kalan 254’ünü, Arizona’daki “Davis Monthan” ve New Mexico’daki Holloman hava üslerinde insansız uçan hedef olarak kullanılıyor.

Amerikan BAE Systems firması tarafından 2.5 milyon dolarlık bir harcama ile insansız hava aracına (İHA) dönüştürülen Fantomlar artık “QF-Drone” adını taşıyor.

Pilotların eğitiminde ve yeni füzelerin denenmesinde hedef olarak kullanılan QF-Drone’ların tamamı 2014 yılı sonunda vurulmuş olacak.

ABD'nin eğitimde parçaladığı F-4’ler sadece Türkiye’de değil Almanya, İran ve Yunanistan’da kullanılmayı sürdürüyor.

Almanya ve İran F-4’leri eğitim amaçlı kullanırken Yunanistan, 34 adet Fantom’u 2002 de modernize edip lazer güdümlü “Paveway-2” füzesi atabilecek hale dönüştürdü.

F-4’e daha önce sahip olan İsrail 2004, İngiltere 1992, İspanya 2002’de emekliye ayırırken, Güney Kore bu uçakları F-15 ile yeniledi.

İsrail modernize etti

Türk Hava Kuvvetleri envanterine ilk olarak 1974 yılında katılan 40 adet F-4E modeli Fantom uçaklarına, 1977-78 yıllarında 40 adet daha ilave oldu.

1996 yılında ABD'nin bu uçakları emekliye ayırması ile kullanımında olan 80 adet F-4’ü da 2 parti halinde Türk Hava Kuvvetlerine teslim etti.

Şimdiye kadar toplam 233 adet F-4 uçağına sahip olan Türkiye’nin elinde modernize olmuş 65 adet F4-E 2020/Terminatör bulunuyor. İsrail tarafından 600 milyon dolarlık bir anlaşma ile modernize edilmişti.

‘Mig Katili’ deniyordu

McDonnell Douglas firması tarafından 1961 yılında üretilmeye başlanan çift motorlu, tandem pilotlu, avcı ve bombardıman uçağı olan F-4 Fantom uçakları ilk olarak Vietnam Savaşı’nda kullanılmış, burada Rus yapımı Mig 21’lere karşı elde ettikleri başarıyla “Mig katili” olarak anılmaya başlanmıştı.
 

TATBİKAT HEDEFİ HALİNE GELDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

ben size maket hedef yaparim ~ 6 yıl önce
Siz o ucaklari bana verin ben size maket hedef yaparim abiler. Olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baba fantom ~ 6 yıl önce
baba fantoma laf yok, düşürüldüğü görevde kullanılacak en uygun uçak oydu aslında, fantom alçak irtifa deniz üzeri uçuşta en hızlı batı menşeeli uçaktır zaten navalize bir uçaktır deniz üzeri kullanmak için yapılmıştır. açıklanan rotaya bakılırsa dönerken düşürülmüş. ayrıca, elde uçak olmadığı için bunlar hala faal tutuluyor f-35 ler epey gecikecek gibi ciddi sorunları var. f-16 da modifiye ediliyor birazı ground olmuş f-4 ler daha çok uçar yani, gittiği kadar. bunlar kullanım dışına çıkarsa yerlenine yeni tip uçak alamayız tf-x gelecek, f-35 pahalı ve gecikiyor. tek seçenek f-16 alımı sanırım sam amca 2. el f-16 satar bize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Phantom of the opera ~ 6 yıl önce
F4 tabi ki eskidi, ne kadar modernize ederseniz edin, gerek gövde alaşımı gerekse fuel efficiencysi, gerekse avionics olarak Joint Strike Figher sınıfı yeni nesil uçaklara çok kolay av olur. İyi pilotaj da bir yere kadar, sen ağır ve radarda küçük hedef olamayan bir uçakla ne yapabilirsin ki? Anca "Eject" yaparsın, ona da vaktin olursa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bmx ~ 6 yıl önce
Ben normal vatandaşım ama phantomların nasıl bir ucak olduğunu gerçek pilotlar bilir. aero dinamik yapısını.Şimdi Concordların kaç yılında hizmete girdiğini ve hizmet verdiği son yıla kadar sesten hızlı daha üstün bir yolcu ucağı geliştirilemiştir.talihsiz kaza olmasaydı hala hizmet veriyordu.Ya dünaynın en bütük ucağı AN 225 ne zaman hizmete girmiş bir bakın hala kullanılıyor. ve Dünyada'ki büyük transferler onla yapılıyor.Şu an onu yakalayan yeni teknoloji yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000