13 Temmuz 2017, Perşembe 09:13:02

Tarihin en büyük faciası son anda atlatıldı

San Francisco Havalimanı’nda tarihin en büyük faciası ‘kıl payı’ atlatıldı. Pilotun yanlış piste yöneldiğini fark eden hava trafik kontrolörleri, 5 uçağın çarpışmasını son anda önledi.
  • Pilot pistte ışıklar görüyorum uyarısını pist başına 0.6 nm kala yapmış. 0.25 nm'de GA yapılmış ve taksi yolundaki ilk 2 uçağın sadece 100 feet üzerinden geçmiş. Tabi görüş şartları nasıldır bilemiyoruz ama visual clearance alınmış bir ortamda 0.6 nm mesafede pilotun inmek istediği yerde 4 tane uçak olduğunu görüp kendisi pas geçmesi gerekirdi.
  • Amator. Turk pilotu olsa hata bilr yampazdi.
  • Bu pilotun askere gitmemek icin curuk raporu aldigi bilgisi geldi.
  • Rezillik bu ya inişe geçen pilotlar nereye indirilen haberleri yok kalkıştı bekleyen United pilotu kaleye bu uçak üzerimize geliyor yani taksi yoluna inecek diye kulesi uyarıyor kalede evet deyip Canadian gelen uçağın pilotun inişe vazgeçip pisti pas geçmesini istedi..air Canada pilotları acaba nasıl taksi yoluna ineceklerdi. Gündüz değildi geceyi visual yani pilotlar pist ışıklarını gördük diye teyit ettiler..neye göre teyit ettiler ki taksi yoluna ineceklerdi..

San Francisco Havalimanı’nda tarihin en büyük faciası ‘kıl payı’ atlatıldı. Pilotun yanlış piste yöneldiğini fark eden hava trafik kontrolörleri, 5 uçağın çarpışmasını son anda önledi.

Sputnik'te yer alan habere göre, olay 7 Temmuz Cuma günü yaşandı. Toronto - San Francisco uçuşunu icra eden AC759 sefer sayılı Air Canada uçağı az kalsın, pist yerine, kalkış için sıraya girmiş olan dört uçağın bulunduğu taksi yoluna iniş yapıyordu.

ABD Federal Havacılık Dairesi'nden (FAA) yapılan açıklamada, "Pilot yanlışlıkla, iniş pistine paralel olan C taksi yoluna inişe geçti" dendi.

Durumun farkına varan hava trafik kontrol memurlarının pilotu ikaz etmesinin ardından, Airbus A320 tipi uçak inişi pas geçerek, muhtemel bir felaketi önlemiş oldu. "Go-around" yapan uçak daha sonra emniyetli bir biçimde inişini gerçekleştirdi.

Pilot: Pistte ışıklar görüyorum

Sosyal medyaya yansıyan bir ses kaydında, Air Canada pilotuyla hava trafik kontrol memurları arasındaki konuşmalar yer alıyor.

Ses kaydında pilotun, "Pistte ışıklar görüyorum; iniş iznimizi teyit eder misiniz?" dediği; buna karşılık olarak hava kontrol memurunun "2-8 sağ piste inişiniz teyit edilmiştir" cevabını verdiği duyuluyor. Hemen ardından devreye giren bir başka uçağın pilotu (veya hava trafik kontrol memuru) ise "Bu adam ne yapıyor? Taksi yolu istikametinde!" şeklinde konuşuyor. Bu anda Air Canada pilotuna, inişi pas geçmesi talimatı veriliyor. Yerde bekleyen uçaklardan bir tanesinin pilotu ise, "Air Canada uçağı üzerimizden geçti!" diyerek bu konuşmalara katılıyor.

Air Canada uçağın 135 yolcu ve 5 mürettebat bulunuyordu. Taksi yolunda bekleyen uçaklarda kaç kişinin bulunduğu ise açıklanmadı.

Böylece belki de sivil havacılık tarihine geçecek büyük bir facia ucuz atlatılmış oluyor.

En büyük kaza 1977'de olmuştu

FAA, yaşanan bu olayı "son derece nâdir" şeklinde niteledi.

Bilindiği üzere uçakların yerde birbirleriyle çarpışması sonucunda meydana gelen en büyük kaza, 1977 yılında İspanya'nın Tenerife Havalimanı'nda yaşanmıştı. KLM ve Pan Am uçaklarının karıştığı kazada, toplam 583 kişi hayatını kaybederken, 61 kişi ise yaralı olarak kurtulmuştu.

 

Tarihin en büyük faciası son anda atlatıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

737 ~ 12 ay önce
Pilot pistte ışıklar görüyorum uyarısını pist başına 0.6 nm kala yapmış. 0.25 nm'de GA yapılmış ve taksi yolundaki ilk 2 uçağın sadece 100 feet üzerinden geçmiş. Tabi görüş şartları nasıldır bilemiyoruz ama visual clearance alınmış bir ortamda 0.6 nm mesafede pilotun inmek istediği yerde 4 tane uçak olduğunu görüp kendisi pas geçmesi gerekirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tr ~ 12 ay önce
Amator. Turk pilotu olsa hata bilr yampazdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 12 ay önce
Bu pilotun askere gitmemek icin curuk raporu aldigi bilgisi geldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarothy ~ 12 ay önce
Rezillik bu ya inişe geçen pilotlar nereye indirilen haberleri yok kalkıştı bekleyen United pilotu kaleye bu uçak üzerimize geliyor yani taksi yoluna inecek diye kulesi uyarıyor kalede evet deyip Canadian gelen uçağın pilotun inişe vazgeçip pisti pas geçmesini istedi..air Canada pilotları acaba nasıl taksi yoluna ineceklerdi. Gündüz değildi geceyi visual yani pilotlar pist ışıklarını gördük diye teyit ettiler..neye göre teyit ettiler ki taksi yoluna ineceklerdi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000