30 Mart 2017, Perşembe 22:49:28

TALPA'dan elektronik yasağı açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin aldığı "kabin içerisinde elektronik yasağı" kapsamında TALPA'dan açıklama geldi. Yasağın çağ dışı ve komik olduğu vurgulanan açıklamada yasağın kaldırılması konusunda girişimlerin sürdürüleceği belirtildi.
  • Sayin TALPA bosverin siz boyle zor konulari, sizi asar.Siz en iyisi hanslarla balik rakiya devam.
  • TALPA :)))))))),lutfen amma,yaa hic gulesim yokdu.Allah sizide hep boyle guldursun.
  • Bi gülesim geliyor bi gülesim geliyor sormayın:))))))
  • Uçuş emniyeti ihlal edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Pilotlar huzursuz ve mutsuz uçmaya mahkum edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Hava-iş, THY ile imzaladığı TİS'in ücretle ilgili hükümlerini değiştirir işçileri fişlemeye yönelik bir anketle, TALPA'dan sadece 4 satırlık bir bildirge gelir. Konu otoparka ve paralı TALPA gecesi düzenlemeye gelince maşallah gayet aktifler. Onun dışında TIS! Sahi sen neye yararsın, TALPA?!

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere aralarındaki Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerden yapılacak uçuşlarda elektronik yasağı uygulamaya başladı.

Dünya çapında çok konuşulan bu yasakla ilgili Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nden (TALPA) açıklama geldi.  TALPA'dan yapılan açıklamada, elektronik yasağının çağ dışı, akılcı olmayan ve kabul edilemeyecek derecede komik olduğu vurgulanırken, ECA ve IFALPA'ya konu ile ilgili bir yazı gönderildiği belirtildi.

İşte TALPA'nın açıklaması;
Ülkemiz Sivil Havacılığını ve özelde Türk Pilotları ve diğer sivil havacılık çalışanlarımızı tehdit eden elektronik araç kısıtlaması hakkında dünya havacıları çapında girişimlerimiz devam etmektedir.

Bu kapsamda 29.03.2017 tarihinde aşağıdaki açıklama TALPA yönetimi tarafından ECA ve IFALPA yönetimlerine gönderilmiş olup konu hassasiyetle tarafımızdan takip edilmekte ve gerekli girişimlere devam edilmektedir.

Sayın Başkanlar,

Geçen hafta içerisinde Türkiye’de operasyon yapan havayolu şirketlerinin de dâhil olduğu bazı Orta Doğu Ülkeleri’nin havayolu firmalarına kısıtlamalar getirilmiştir. Bu maksatlı seçildiğine inandığımız havayolu şirketleri, güvenlik nedenlerinden dolayı ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihazların yasaklanması ile karşı karşıya kalmışlardır.

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye’de bulunan havaalanları da, hepimizin halen operasyon yapmakta olduğu diğer havalanları Brüksel, Orly, Glasgow, Charles De Gaulle, New York JFK, Florida Fort Lauderdale, Tel Aviv, Tokyo, London Heathrow, Frankfurt havaalanları kadar güvenlidir ve hepsi ulusal ve uluslararası regülasyonlara sıkı sıkıya bağlı kalınarak yönetilmektedir. Adı geçen havaalanlarında uygulanan her türlü güvenlik prosedürleri Türkiye’deki havaalanlarında da aynı şekilde uygulanmaktadır.

Gerçek şu ki; sadece Avrupa veya Amerikan havayolu firmaları değil dünyadaki her bir diğer havayolu firması ve yolcuları da globalleştirilmiş terörden mağdur olmaktadır.

Kasıtlı olarak seçilmiş ve hedef gösterilmiş ülkelere yönelik kısıtlayıcı kurallar uygulamak veya bu kısıtlayıcı kuralları desteklemek yüksek rekabet koşullarının yaşandığı havacılık endüstrisinde negatif ayrımcılığa yol açacaktır.

Bu nedenle biz, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği üyesi Pilotlar olarak, ülkemize karşı uygulamaya konulmuş olan bu yasaklamaya, tüm dünya ile birlikte global terör ile savaşımız kapsamında şiddetle karşı çıkıyoruz ve inanıyoruz ki bu yasaklama kaçınılmaz olarak en sonunda havayolu şirketlerine ve çalışanlarına zarar verecektir.

Güvenlik kuralları denilerek silah gibi kullanılan güvenlik yöntemleri serbest dünya ticaretine ve de özellikle çok yoğun rekabet şartlarının yaşandığı havacılık endüstrisine zarar verecektir.

Biz inanıyoruz ki, dünyadaki terörizme karşı mücadele edebilmek ve tedbirler alabilmek için dayanışma içinde bir bütün olarak hep birlikte mücadele etmemiz gerekmektedir.

Bu tür popülist ve akılcı olmayan yaklaşımlar, dünya havacılık endüstrisine daha çok zarar vererek çözüm olmak yerine problemleri sadece daha da derinleştirecektir.

Biz Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak, bu tür kasten yapılan yasaklamaların sadece Türk Sivil Havacılık Endüstrisine değil aynı zamanda diğer ülkelerinkine de zarar vereceğine inanıyoruz. Bu tür yersiz ve akıldışı engeller havacılık endüstrisinin gelişimi ve büyümesine yardımcı olmayacaktır.

Bu yasak tamamıyle akılcı olmaktan uzak ve kabul edilemeyecek kadar komiktir.

Biz büyüyen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak bu ortaçağ dönemini andıran yasağı kınıyor ve bu konuda dayanışma ve desteğinizi talep ediyoruz.

Saygılarımla,

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
M. Ayhan GÜNAL

TALPA'dan elektronik yasağı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

TC ~ 1 yıl önce
Sayin TALPA bosverin siz boyle zor konulari, sizi asar.Siz en iyisi hanslarla balik rakiya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 1 yıl önce
TALPA :)))))))),lutfen amma,yaa hic gulesim yokdu.Allah sizide hep boyle guldursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa deyince ~ 1 yıl önce
Bi gülesim geliyor bi gülesim geliyor sormayın:))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesul Kaptan ~ 1 yıl önce
Uçuş emniyeti ihlal edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Pilotlar huzursuz ve mutsuz uçmaya mahkum edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Hava-iş, THY ile imzaladığı TİS'in ücretle ilgili hükümlerini değiştirir işçileri fişlemeye yönelik bir anketle, TALPA'dan sadece 4 satırlık bir bildirge gelir. Konu otoparka ve paralı TALPA gecesi düzenlemeye gelince maşallah gayet aktifler. Onun dışında TIS! Sahi sen neye yararsın, TALPA?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000