28 Temmuz 2010, Çarşamba 12:51:00

SUÇLU PİLOTLAR!

Ansiklopedik bilgilerle Pakistan’daki uçak kazasını yorumlayan havacılık uzmanı Uğur Cebeci, kazaya sebep olarak pilotları işaret etti.
  • UGUR'CUM, ALLAH'INI SEVERSEN BI SUS. BAK ALLAH'IN ADINI VERDIM...
  • BİR GÜZEL ATA SÖZÜMÜZ BOŞ TENEKE ÇOK TINGIRDAR.
  • Air blue pilotları en ufak bir hava olayında bile Samsun'a divert eden adamlar,,, şöyle ki; pegasus, onur air hatta TK nın bile indiği hava şartlarında inmeyen daha doğrusu riske atmayan anında divert eden ne olursa olsun ILS sistemini kullanmak isteyen adamlar, bence bir daha düşünmek gerek.
  • BU ADAM HAVACILIK UZMANI DEĞİL, OLSA OLSA "HAVACILIK UYDURMANI" OLUR.

İşte Cebeci’nin başka yerde bulamayacağınız bilgilerle dolu kaza yorumu!:

Her uçak kazasından sonra ortaya atılan “kötü hava şartları” iddiası kazanın asla ana nedeni değildir. Uçak kazalarının ne yazık ki yüzde 90’ından fazlası insan hatalarından kaynaklanmaktadır. Bir pilotun şartlar izin vermediği halde “inme“ inadı, neredeyse faciaların büyük kısmının nedenini oluşturmaktadır.

Pakistan’da meydana gelen kaza, Airbus uçaklarının A321 serisinin ilk ölümle sonuçlanan kazasıdır. Aslında bir Airbus uçağını düşürmek kolay değildir. Hatta neredeyse imkansızdır. Çünkü uçak herhangi bir kara parçasına limitlerden fazla yaklaştığında oto-pilot konumunda yaptığı tanımlama ile hemen yükselir. Kara yakınlığı uyarı Sistemi’nin (Enhanced- Ground Proximity Warning System- EGPWS) yeni neslinin bulunduğu bu uçaklarda pilota bir kara parçasına fazla yaklaşıldığını sürekli olarak ikaz eder. Cihaz kelimenin tek anlamıyla “bar bar” bağırır. Ama bu işi oto pilot konumunda yaptığında kontrolü pilota bırakmaz. Uçak oto-pilottan alındığında bu sistem yine bağırır ama pilotun kendi gözlerine güvenerek yaptığı manuel inişte bir çarpma riski her zaman vardır.
Pakistan’da meydana gelen kazada, pilot kötü hava şartlarını nedeniyle görüş uzaklığı düştüğü için ilk iniş denemesinde başarılı olamayacağını anlayınca pas geçmiştir. Her şartta olmamakla birlikte bir pas geçiş standartlar içindedir. Elbette pas geçen pilot o andaki şartlara göre yaklaşmasını, alçalmasını ayarlamaktadır. Ama kendi inisiyatifini uçağın ve o anın şartlarının limitlerini zorladığında bu tür facialar meydana gelmektedir.

Meteorolojik şartlara bakıldığında yağmur, sis ve dağlık coğrafi yapıda belki ikinci denemenin hiç yapılmaması ve pilotun başka bir havalimanına “divert” etmesi gerekirdi. Yani bir başka meydana inmek için yönünü değiştirmesi bir faciayı önlerdi.

Geleneksel olarak pilotlar uçtukları noktaya inme konusunda kendilerinde bir baskı hissederler. Bir uçak kazasının kesin nedeni, uçağın kara kutularının bulunmasından sonra belli ölçüde gün ışığına çıkar. Uçuş bilgilerini kaydeden FDR ve kokpit konuşmalarını kaydeden CVR ile meydan şartları, hava durumu gibi bir çok parametre bir araya getirilip kaza bilgisayarda simüle edilerek kesin nedene ulaşılmaya çalışılır. Bu da ciddi bir zaman alır.

SUÇLU PİLOTLAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (90)

Misafir ~ 8 yıl önce
UGUR'CUM, ALLAH'INI SEVERSEN BI SUS. BAK ALLAH'IN ADINI VERDIM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BİR GÜZEL ATA SÖZÜMÜZ BOŞ TENEKE ÇOK TINGIRDAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Air blue pilotları en ufak bir hava olayında bile Samsun'a divert eden adamlar,,, şöyle ki; pegasus, onur air hatta TK nın bile indiği hava şartlarında inmeyen daha doğrusu riske atmayan anında divert eden ne olursa olsun ILS sistemini kullanmak isteyen adamlar, bence bir daha düşünmek gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BU ADAM HAVACILIK UZMANI DEĞİL, OLSA OLSA "HAVACILIK UYDURMANI" OLUR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000