23 Eylül 2010, Perşembe 00:01:43

ŞOK AÇIKLAMA: "O UÇAĞIN DÜŞMESİ SABOTAJDI!"

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in de içinde bulunduğu çift motorlu uçağın kalkıştan 7 dakika sonra düşmesiyle ilgili raporu hazırlayan heyetin başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yüksel, açık açık "O uçak düşürüldü!" dedi...
  • Ya siz havacilar kaza diye milleti ahmak yerinemi koydugunuzu saniyosunuz bu sekilde 2 motoru 50 saniyede kaybetmis bir ucak kazasini ornek verinde bizde inanalim mesela x kazada 2 motor birden ariza yapmis ucak dusmus veya kirima ugramis diye bir ornek verin isparta,van,adana,amsterdam,diyarbakir,libya,pakistan ve benzeri kazalarin benzeri coktur ama bu kazanin. Benzeri son 40yilda yoktur bunuda matamatiksel hesaplarsak %100 sabotaj gorunuyor beyler havacilik varsayimlarla olmuyo havacilik matamatiktir bir cesit ama genede varsa buna benzer kaza yazinda bizde aaa!! Kazada olabilirmis cunku benzeri varmis diyelim sehit esref bitlis pasamizi ve o yorgun kokpit ekibini rahmetle aniyoruz pilot yorgunmus nobetten gelmis dagda fare dogurmus
  • Kazanın kalkıştan 20 dakika sonra olduğunu yazan arkadaş; Ankara'yı biliyormusun acaba.Karahavacılık okulu ile kazanın olduğu yerin arasındaki mesafe ne kadar sence?Otomobil ile 5 dakikada aldığın yolu Beechcraft nasıl olurda 20 dakikada alır çok merak ettim
  • Motorlar da bal gibi stall olur, bu bir deyimdir.
  • Motorlar stall olmaz. Kanatlar stall olur...

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in de içinde bulunduğu çift motorlu uçağın kalkıştan 7 dakika sonra düşmesiyle ilgili raporu hazırlayan heyetin başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, uçağın kesinlikle buzlanma, pilotaj, bakım hatası, motor ve dizayn hatası nedeniyle düşmediğini belirterek, yaptıkları inceleme sonrasında uçağın sabotaj nedeniyle düşürüldüğü kanaatinde olduğunu söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden emekli olan Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, Bitlis'in düşen uçağıyla ilgili 4 Kasım 1996 yılında hazırladıkları raporu değerlendi. Olay sonrası Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetine başkanlık yapan Yüksel, mülakatın sonunda, "Uçak bal gibi düşürüldü, hiç şüphem yok." dedi.

Eşref Bitlis'in uçağının bir gün önce test edildiğini ve hangara çekildiğini aktaran Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel, kazanın pilotaj hatası, bakım onarım hatası, yapım ve dizayn hatası ile buzlanma sebebiyle düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığını teknik yönleriyle anlattı. Raporun hazırlandığı dönemde yaşadıklarını aktaran Yüksel, hazırladıkları bilirkişi raporunda da yer alan askerin ifadelerini hatırlattı. Askerin ifadesinde bir rütbelinin gece geç saatlerde hangara geldiğini söylediğini belirtti. Yüksel, "O günün gecesi nöbet tutan bir er, raporda ismi var. Diyor ki: 'Karargah tarafından bir üniformalı pilot, bir astsubay geldi. Parolayı sordum bildi, işareti sordum bildi, benden üst personel olduğu için girişine izin verdim. Ben şu ana kadar kaç zamandır burada nöbet tutarım, bu saatlerde burada hiç kimseyi görmedim.' diyor." şeklinde konuştu.

İKİ MOTOR KISA ARAYLA MİLYONDA BİR AYNI ARIZAYI VERİR

Kazada uçağın iki motorunun 50 saniye arayla aynı arızayı verdiğini belirten Yüksel, bunun milyonda bir ihtimali olduğunu dile getirdi. Yüksel, "Havacılıkta bütün motorlar arızalanır mı? Arızalanır. Aynı anda arızalanır mı? Arızalanır. Fakat her zaman bir motor arızasına göre proje yapılır ve hesap yapılır. 4 motorlu bir uçağın iki motorunun aynı zamanda arızalandığı zaman ne olacak? O dikkate bile alınmaz. Hele böyle bütün motorlar aynı anda aynı arızayı versin, böyle şey görülmedi denebilir." diye konuştu.

SABOTAJ İHTİMALİNİ RAPORDA BELİRTTİK

O dönemde yaptıkları incelemeler sonrasında uçağın pilotaj hatasından, imalat hatasından, bakım ve onarımdan doğan bir aksaklık yada buzlanma sebebiyle düşmüş olabileceğine dair hiçbir delile ulaşamadıklarını aktaran Yüksel, "Ama bu şartlar altında olay gerçekleşmiş. İki motor aynı anda 50 saniye arayla büyük çapta arızalanıyor. Öyle azcık basınç düşmesi falan değil. Sabotaj arızası olabileceğini raporda belirttik." ifadelerini kullandı.

Verilen ifadelerin adeta kendilerini ürperttiğini aktaran Yüksel, kendisinin daha önce de askeri personelle çalıştığını ve askeri personelin olaya kendileri gibi bakmadığını dile getirdi. Askeri personelin daha çok komutandan gelen talimatlar doğrultusunda çalıştığını dile getiren Yüksel, "Buradaki askerler yalan söylüyor. 'Ben sesleri duydum' diyor. Ya insaf et. Belki bin metre yukarıda bu bozulma. Oradan sen takırtı duyabilir misin?" ifadelerini kullandı.

Eşref Bitlis ile ilgili daha sonradan çok şey öğrendiğini dile getiren Yüksel, "Eşref Bitlis denen adam bugünkü orduda belki bir iki tane olan adam. Onun Doğu hadisesi, Kürt olayları, PKK meselesi hakkında görüşleri ancak şimdi uygulanmak istenen, yaparsak ancak kurtuluruz denen görüşlermiş" diye konuştu.

Ahmet Yüksel, JİTEM'in kurucusu olduğu öne sürülen emekli Albay Arif Doğan'ı kast ederek, "Bu yeni akşam televizyonda, değnekle, kısa pantolonla dolaşan adamın döneminde öldürüldü. Uçak bal gibi düşürüldü. Hiç şüphem yok" şeklinde konuştu.

Uçağın her yerinin sağlam olduğunu tek arızanın ise motorda görüldüğünü anlatan Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü: "Uçak sağlam her şeyi sağlam. Motoru yok edildi, güç yok. Eğer hiç olmazsa birinde olsaydı. İkisine birden yapılmış. İkisinin de aynı anda olması. 50 saniye nedir. Hatta 50 saniye nedir biliyor musunuz? Siz, onu görüp de 'eyvah' dediğiniz anda ondan birkaç saniye sonra bitmiştir olay. Aradaki şeye intikal ve intibak zamanı deriz. Bu kısa zaman içerisinde iki motorun da bu şekilde yok edilmesi, patlatılmış olması. "

O dönemde uçağın motorunun C4 tipinde ufak patlayıcı parçalarıyla etkisiz hale getirilmiş olabileceğini tahmin ettiklerini aktaran Yüksel, ancak daha sonra olayın çok daha farklı olduğunu anladıklarını dile getirdi.

Yüksel, dün akşam CNNTürk'te yayınlanan ve Cüneyt Özdemir'in hazırlayıp sunduğu 5N1K adlı programda da bastıra bastıra "Bana göre bu bir sabotajdı" dedi.

ŞOK AÇIKLAMA: "O UÇAĞIN DÜŞMESİ SABOTAJDI!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 8 yıl önce
Ya siz havacilar kaza diye milleti ahmak yerinemi koydugunuzu saniyosunuz bu sekilde 2 motoru 50 saniyede kaybetmis bir ucak kazasini ornek verinde bizde inanalim mesela x kazada 2 motor birden ariza yapmis ucak dusmus veya kirima ugramis diye bir ornek verin isparta,van,adana,amsterdam,diyarbakir,libya,pakistan ve benzeri kazalarin benzeri coktur ama bu kazanin. Benzeri son 40yilda yoktur bunuda matamatiksel hesaplarsak %100 sabotaj gorunuyor beyler havacilik varsayimlarla olmuyo havacilik matamatiktir bir cesit ama genede varsa buna benzer kaza yazinda bizde aaa!! Kazada olabilirmis cunku benzeri varmis diyelim sehit esref bitlis pasamizi ve o yorgun kokpit ekibini rahmetle aniyoruz pilot yorgunmus nobetten gelmis dagda fare dogurmus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kazanın kalkıştan 20 dakika sonra olduğunu yazan arkadaş; Ankara'yı biliyormusun acaba.Karahavacılık okulu ile kazanın olduğu yerin arasındaki mesafe ne kadar sence?Otomobil ile 5 dakikada aldığın yolu Beechcraft nasıl olurda 20 dakikada alır çok merak ettim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Motorlar da bal gibi stall olur, bu bir deyimdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Motorlar stall olmaz. Kanatlar stall olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000