19 Temmuz 2018, Perşembe 11:03:27

Sivil pilotlara TSK kapısı açılıyor

TBMM Başkanlığı'na sunulan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, sivil pilotlara Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapma kapısı da resmen açılacak.
  • Genç pilotlarının çoğu borç içinde. Kimi eğitim kredisi yüzünden bankalara, kimi akademi borcu yüzünden TK'ya. Dolayısı ile gerçekten isteseler bile maddi olarak elleri kolları bağlı.
  • Havacılık bir birikim mesleğidir. Askeri havacılık çok zordur ve fedakarlık ister. Sivil havacılık kolay gibi görünse de disiplin ister ve bir yerde ansızın sizi hazırlıksız yakalayabilir aslında herkesin iştahını kabartan da bu.Hava Kuvvetlerinde pilot olamayan birçok güzide insan sonradan sivil havacılıkta pilot olmuştur. Ücretini ödediğiniz anda uçaklar çok gelişmiş olduğundan işin çok büyük bir kısmını hallediyor kolayca pilot olabiliyorsunuz. Ülkemizde diğer meslekler fazla para kazandırmadığığı için pilotluk popüler bir meslek. Tecrübe çok önemli bir faktör lakin sürekli taze bilgi gerektiren bu meslek aynı zamanda gereki ve gereksiz bilgiyi ayırmayı da gerektirir. Bence çok güzel bir kanun olmuş. gerçekten bir jet uçağında uçmak isteyip herşeyini verecek gençler var bu ülkede. Bazı insanların rüyalarında bile göremeyeceği bir savaş uçağı ile uçmak için bir fırsat bu ülkenin gençleri bunu hakediyor. Sivil asker ayıran insanları rahatsız olarak bir psikoloğa davet ediyorum.
  • İstedi hala askeri okullar kapalı.FETÖ'nün bazı muritleri imam hatip çıkışlı idi , kapatıldılar mı?
  • Tsk icerdekileri bile tutamiyor, disardakiler girer mi hic?

TBMM Başkanlığı'na sunulan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, sivil pilotlara Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapma kapısı da resmen açılacak.

TSK Personel Kanunu'nda yapılan değişiklikle, en az dört yıl süreli eğitim veren fakülte veya yüksekokullardan pilot olarak mezun olanlar ile ticari pilot lisansı veya havayolu nakliye pilotu lisansı bulunanlar öncelikli olmak üzere en az dört yıl süreli mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olan kadın veya erkeklerden muvazzaf subay olmak için başvuranlar; 32 yaşını bitirmemek kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek yaş aralığında olmak, yedek subay olma koşulları ile uçuş için gerekli şartları taşımak ve sınavlar ile uygulanacak temel askerlik ve subaylık anlayışını kazandırma eğitiminde başarılı olmak şartıyla, muvazzaf subaylığa nasbedilerek pilotaj eğitimine başlatılacaklar.

Bunlardan pilotaj eğitiminde başarısız olanlar, Kuvvet Komutanlıklarınca uygun görülen diğer sınıflara nakledilecek ve nakledildikleri sınıfları ile ilgili subay sınıf okulları temel eğitimine, sınıfları ile ilgili subay sınıf okulları olmayanlar ise özel askeri eğitime tabi tutulacak.

Başarı gösteremeyenler sonraki dönem aynı eğitime tekrar alınacak. İkinci eğitimde de başarı gösteremeyenlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişikleri kesilecek.

'Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapamaz' şeklinde sağlık raporu alanlar ile harp ve vazife malulleri hariç olmak üzere bu madde kapsamında verilen eğitimler süresince herhangi bir nedenle ilişiği kesilenlerden temel askerlik eğitimine başladıkları tarihten ilişiklerinin kesildiği tarihe kadar aldıkları aylıkları dışında devletçe bunlara yapılan masraflar, kanuni faizleriyle birlikte kendilerinden tahsil edilecek.

Bu madde kapsamında subay nasbedilenler hakkında deneme süresi uygulanmayacak.

Deniz karakol uçaklarında görev yapan Taktik Koordine ve Seyrüsefer subaylarının yükümlülük süresi 2 yıl daha uzatılacak.

Sivil pilotlara TSK kapısı açılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

o iş biraz zor ~ 1 ay önce
Genç pilotlarının çoğu borç içinde. Kimi eğitim kredisi yüzünden bankalara, kimi akademi borcu yüzünden TK'ya. Dolayısı ile gerçekten isteseler bile maddi olarak elleri kolları bağlı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 1 ay önce
Havacılık bir birikim mesleğidir. Askeri havacılık çok zordur ve fedakarlık ister. Sivil havacılık kolay gibi görünse de disiplin ister ve bir yerde ansızın sizi hazırlıksız yakalayabilir aslında herkesin iştahını kabartan da bu.Hava Kuvvetlerinde pilot olamayan birçok güzide insan sonradan sivil havacılıkta pilot olmuştur. Ücretini ödediğiniz anda uçaklar çok gelişmiş olduğundan işin çok büyük bir kısmını hallediyor kolayca pilot olabiliyorsunuz. Ülkemizde diğer meslekler fazla para kazandırmadığığı için pilotluk popüler bir meslek. Tecrübe çok önemli bir faktör lakin sürekli taze bilgi gerektiren bu meslek aynı zamanda gereki ve gereksiz bilgiyi ayırmayı da gerektirir. Bence çok güzel bir kanun olmuş. gerçekten bir jet uçağında uçmak isteyip herşeyini verecek gençler var bu ülkede. Bazı insanların rüyalarında bile göremeyeceği bir savaş uçağı ile uçmak için bir fırsat bu ülkenin gençleri bunu hakediyor. Sivil asker ayıran insanları rahatsız olarak bir psikoloğa davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FETÖ ~ 1 ay önce
İstedi hala askeri okullar kapalı.FETÖ'nün bazı muritleri imam hatip çıkışlı idi , kapatıldılar mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adamlar ~ 1 ay önce
Heryere girmiş. Ama askeri liselere köküne kadar girmişler. Resmen mekan kapatmışlar. Amaçlarına uygun olan da bu değil mi zaten..
Imam hatip ~ 1 ay önce
O zaman imam hatipleri de kapatsınlar madem.Alayı imam hatip mezunu.
Sacma ~ 1 ay önce
Tsk icerdekileri bile tutamiyor, disardakiler girer mi hic?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000