01 Ağustos 2009, Cumartesi 11:04:08

Sivil havacılık yüksekokullarına ilgi artıyor

Havacılık sektörünün seçkin kadrosunda yer almak isteyen gençlerin tercih ettiği sivil havacılık yüksekokullarına ilgi artıyor.
  • Adı varsa öğrencileri sayesinde duyulmuştur. Eğitim dökümanlarını bile öğrencileri kendileri temin etmiştir :) Hocaları ise 5 para etmez, idealist havacılıkla alakası olan bi kaç kişi onlarda kaçmaya çalısıyolar.Hocalar için üniversitede tam bir yatış yeri kendi akademik çalışmalarını yaptıkları etüt salonu babasının malı sandıkları mekan... Yazıklar olsun anlatcak çok şey var ama... Yazık yazık...Bu kontejyan artırma politikası daha fazla para kazanmak için emin olun...İleride çok iyi anlaşılacak.Fazla söze hacet yok
  • bu okullarla şirket arasında devamlı bir iletişim olması gerekir bu havacılığın gelişimi için çok önemli bu okullardan çok iyi yetişmiş öğrençiler çıkıyo. şirketler-okullar-devlet bu işe el atması gerek.
  • tek amaçları döner sermaye oluşturmak olan bu okulların biraz da mezun öğrencileri düşünmesi gerekir. Bu okullar neden kurulmuş öğrencinin menfaatini düşünmeyecekse...
  • havacılık otoritesi olan SHGM ve diğer sektör temsilcileri bir dur diyemiyor okulların açılmasına ve kontenjanların artırılmasına. Basiretsizce yönetiliyor bu okullar ve sektör. Çok yazık...

Artan ilgiye okullar kontenjan artırarak cevap veriyor. Erciyes Sivil Havacılık Yüksekokulu da mevcut bölümlerde kontenjan artıran, onun yanı sıra ikinci öğretim eğitim programları açan okullar arasında yer alıyor.

Havacılık sektöründe çalışmak birçok gencin hayali. Türkiye’de havacılık sektöründe yetişmiş eleman sıkıntısı yaşanması da bu bölümlere olan ilgiyi günden güne daha da artırıyor. Sivil Havacılık Yüksekokullarında öğrenim görev öğrencilerin birçoğunun, henüz eğitimleri bitmeden şirketlerle iş sözleşmesi dahi imzalaması üniversite sonrası işsiz kalırım korkusu yaşayan gençlerin bu okulları tercih etmesinde en büyük etken olarak görülüyor.

Bu okullara ilgi arttıkça üniversiteler de kontenjanlarını artırıyor. Erciyes Üniversitesi de kontenjan artıran okullardan biri.

Bu yıl ilk kez Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümüne öğrenci alacak olan Kayseri Erciyes Üniversitesi, bazı bölümlerde de kontenjan arttırdı. Okulda, ikinci öğretim programları da açıldı.

Bu yılki Öğrenci Seçme Sınavı sonuçlarına göre ilk kez öğrenci alımı yapacak olan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü, 30 örgün ve 30 da ikinci öğretim olmak üzere toplam 60 öğrenci kabul edecek.

Uçak Elektrik Elektronik bölümünün 17 kişilik kontenjanı da 30 kişiye çıkartıldı. Ayrıca bu bölümün ikinci öğretim programı da açılarak toplam Uçak Elektrik Elektronik kontenjanı 60'a çıktı.

Uçak Gövde Motor bölümünün de kontenjanı artırıldı. 17 kişi olan kontenjanı 30’a çıkartılan bölümün ikinci öğretimi de açılarak toplam kontenjan 60’a ulaştı.

Kontenjan artırımının, önümüzdeki yıllarda firmaların istihdam edeceği teknisyen sayısı ile ilgili geniş araştırmalardan sonra yapıldığı kaydedildi.

Sivil havacılık yüksekokullarına ilgi artıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Misafir ~ 9 yıl önce
Adı varsa öğrencileri sayesinde duyulmuştur. Eğitim dökümanlarını bile öğrencileri kendileri temin etmiştir :) Hocaları ise 5 para etmez, idealist havacılıkla alakası olan bi kaç kişi onlarda kaçmaya çalısıyolar.Hocalar için üniversitede tam bir yatış yeri kendi akademik çalışmalarını yaptıkları etüt salonu babasının malı sandıkları mekan... Yazıklar olsun anlatcak çok şey var ama... Yazık yazık...Bu kontejyan artırma politikası daha fazla para kazanmak için emin olun...İleride çok iyi anlaşılacak.Fazla söze hacet yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu okullarla şirket arasında devamlı bir iletişim olması gerekir bu havacılığın gelişimi için çok önemli bu okullardan çok iyi yetişmiş öğrençiler çıkıyo. şirketler-okullar-devlet bu işe el atması gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
tek amaçları döner sermaye oluşturmak olan bu okulların biraz da mezun öğrencileri düşünmesi gerekir. Bu okullar neden kurulmuş öğrencinin menfaatini düşünmeyecekse...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
havacılık otoritesi olan SHGM ve diğer sektör temsilcileri bir dur diyemiyor okulların açılmasına ve kontenjanların artırılmasına. Basiretsizce yönetiliyor bu okullar ve sektör. Çok yazık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000