02 Mart 2014, Pazar 15:19:10

SİS NEDENİYLE UÇUŞLAR İPTAL OLMAYACAK

Türk bilim insanlarınca yerli imkanlarla geliştirilen akıllı kızılötesi kamera ile uçak seferlerinin sis kaynaklı iptali tarihe karışacak.
  • Zeki müren de bizi görecek mi
  • Ekmel Ozbay in calismalarinin hep takipcisi olmusumdur gercekten cok etkileyici kendisi ayni zamanda Fizik hocamdi bu yuzden de saygim buyuk havayolu calisani olarak bu bulus hayati cok kolaylastiracaga benziyor cunku havaalanlari hep sis alanlarina musait bolgelerde kuruluyor
  • Havacilikta bir şey uretecekseniz partM kabiliyetinin olup ureteceginiz urun içim form öne alinmali yoksa o kadar çok son teknolojiler var ki sadece kelimelerde veya isi bilmiyenlerim agizlarinda sakiz oluyor
  • kuzey kore ana haber bülteni. uyumaya devam...

Bilkent, ODTÜ ve Gazi üniversitelerinden araştırmacıların işbirliğiyle, yüzde yüz yerli imkanlarla akıllı kızılötesi kamera geliştirildi. İnsan gözünün göremediği yakın kızılötesi dalgaboylarında çalışan yeni kameraların uçaklarda kullanılmasıyla sis nedeniyle uçak seferlerinin iptali tarihe karışacak.

Yeni nesil kameralar, cam dışından ve 15 kilometre uzaktan da net görüntü alabildiğinden uçak içlerine de takılabilecek, böylece uçuş güvenliği daha da artacak.

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay, yaptığı açıklamada, tamamen milli olarak geliştirilen yeni nesil akıllı kızılötesi kameraların, uzay, havacılık, savunma, güvenlik, sağlık ve ulaşım alanlarında kullanılacağını ifade etti.

Havaalanlarında yaşanan sis nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesinin önemli bir problem olduğunu vurgulayan Özbay, şöyle konuştu:

"İnsanın gözünün gördüğü ışıklarda çalışan kameralar sislerde etkili olmuyor. Sisli havalarda çıplak gözle görüş mesafesinin tehlikeli bir şekilde düştüğü durumlar için geliştirdiğimiz yeni nesil  kameralar sayesinde uçaklar seyir, iniş ve kalkışlarını güvenli bir şekilde yapabilecek.  Çünkü bu kameralar sisin arkasını bile görebiliyor. Geliştirdiğimiz kameralar, cam dışını da net görebildiğinden uçak içine takılabilecek, aynı zamanda pistlerde bulunan ışıklı işaretleri de gördüğünden bu kameraların uçaklarda kullanımı uçuş güvenliğini daha da arttıracak. Yani artık uçaklar sisli havalarda rahatlıkla iniş kalkış yapabilecek."

Prof. Dr. Özbay, Kalkınma Bakanlığı, MSB Ar-Ge ve Teknoloji Başkanlığı, TÜBİTAK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından desteklenen projeler kapsamında uzun süredir InGaAs temelli yüksek performanslı kamera teknolojisi üzerine yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye'nin ilk milli kamerasının üretildiğini bildirdi.

SİS NEDENİYLE UÇUŞLAR İPTAL OLMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Zeki müren de bizi görecek mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ekmel Ozbay in calismalarinin hep takipcisi olmusumdur gercekten cok etkileyici kendisi ayni zamanda Fizik hocamdi bu yuzden de saygim buyuk havayolu calisani olarak bu bulus hayati cok kolaylastiracaga benziyor cunku havaalanlari hep sis alanlarina musait bolgelerde kuruluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Havacilikta bir şey uretecekseniz partM kabiliyetinin olup ureteceginiz urun içim form öne alinmali yoksa o kadar çok son teknolojiler var ki sadece kelimelerde veya isi bilmiyenlerim agizlarinda sakiz oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 4 yıl önce
kuzey kore ana haber bülteni. uyumaya devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000