16 Ağustos 2017, Çarşamba 12:28:19

Şirketlerin belalısı; sorunlu yolcu

Havayolu şirketlerinin en çok uğraştığı sorunların başında gelen sorunlu yolcu, IATA'nın hazırladığı raporla bir kez daha gözler önüne serildi.
  • uçuş korkusunu yenmek için içki içmek nedir ? unutmak için içmek gibi içince uçtugunu hissetmiyor mu ? ne saçma herkesin kendi fikri tabi edebi ile içenlere lafım yok ama bencede kara liste en mantklısı o uçuşları son uçuşları olur herkes huzurlu devam eder.
  • Hani hep dillerde olan bir Blacklist "Karaliste" lafı vardır ya; heh işte o uygulanmıyor, en azından ben bu işin içinde 10 yıldır varım, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinin yer hizmetini veriyoruz ama bu zamana kadar ne bize hakaret eden ne de öyle uçakta, biniş salonunda yada uçakta sıkıntı çıkaran yüzlerce yolcuya bizzat tanık oldum ve hiç biri kara listeye alınmadı. Biz bu işleri sorguladığımız zaman ticari nedenlerle vs. fazla kasmaya gerek yok diye hem havayolu hemde yer hizmetleri yönetiminden çok duyduk ancak bildiğim ve artık emin olduğum şeyi paylaşayım sizinle; diyelim yolcu alkollü yada genetik mirası gereği anasından saldırgan ve öfke kontrolü sıfır, böyle durumlarda şirketler çalışanlarını tek bırakıyor ve sonuçta şöyle oluyor, bireysel olarak sen şikayetçi olup o yolcuyu uçurmayabilirsin, ama işin karakol mahkeme vs top sende artık. Yani çok tuhaf bir durum. Maalesef şirketler böyle işlere girmek istemiyorlar nasıl olsa oraya en çok canını yaktığı benim maaşlı elemanım diye heralde önemsenmiyor. Şimdi hizmet sektöründe çalışan arkadaşlarlarıma benim tavsiyem şudur; icabında mesaiye kalın yada gitmeyin mahkemenize de merak etmeyin sorun olmuyor.. eğer yolcu size küfür eder yada darp ederse aslanlar gibi gidin şikayetçi olun hemen polisi çağırıp. Bırakın uçağınıda kaçırsın.. Çalıştığınız şirket arkanızda durmasa bile vatandaşlık hakkınızı kullanın.. Başka türlü de vicdanının rahat etmez. Havayolu şirketine tamamen ticari bakar olaylara. İnsan olduğumuzu unutmayalım.. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
  • Uçakta alkol verilmesini kısıtlamak bir insan hakları ihlali değildir. İnsan hakları kavramını anlayın önce. İnsan hakları bir insanın istediği her şeyi istediği yerde yapabilmesi değildir. Tıpkı her istediği yerde sigara içermediği gibi her yerde alkol de içememeli. Promil kontrolü uygulaması çok mantıklı bir Öneri. Keşke otoriteler tarafından dikkate alınsa
  • şirketler kara liste uygulamalı ciddi bi şekilde

Havayolu şirketlerinin en çok uğraştığı sorunların başında gelen sorunlu yolcu, IATA'nın hazırladığı raporla bir kez daha gözler önüne serildi.

IATA bir rapor oluşturarak havayollarının yüzde 40'nın son 1 yıl içerisinde en az bir kez divert etmek zorunda kaldığını açıkladı. 2015 yılında 35 milyon uçuşun gerçekleştiğini bildiren IATA, bu uçuşların 11 bininde uçak içinde saldırı olduğunu ve yüzde 11'lik agresif yolcu raporu tutulduğunu duyurdu.

IATA hazırladığı raporda sorunlu yolcuların genelde cezasız kaldığını da açıklayarak, bu konuda ülkelerde yasal boşluk olduğunun altını çizdi. IATA bu konuya çözüm olarak da küresel anlaşmalar imzalanması gerektiğini raporunda açıkladı.

IATA'nın raporuna göre; 2007 ile 2015 arasındaki uçuşlarda 49084'den fazla asi yolcu vakası meydana geldi.

Şirketlerin belalısı; sorunlu yolcu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

bencede kara liste ~ 10 ay önce
uçuş korkusunu yenmek için içki içmek nedir ? unutmak için içmek gibi içince uçtugunu hissetmiyor mu ? ne saçma herkesin kendi fikri tabi edebi ile içenlere lafım yok ama bencede kara liste en mantklısı o uçuşları son uçuşları olur herkes huzurlu devam eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alkolik ~ 10 ay önce
Bak alkolün insanın üzerinde ki etkisini bilmiyorsun bilmeden yorum yapıyorsun bi fikrin yok ama zikrin var.
Suat Kalve ~ 10 ay önce
Hani hep dillerde olan bir Blacklist "Karaliste" lafı vardır ya; heh işte o uygulanmıyor, en azından ben bu işin içinde 10 yıldır varım, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinin yer hizmetini veriyoruz ama bu zamana kadar ne bize hakaret eden ne de öyle uçakta, biniş salonunda yada uçakta sıkıntı çıkaran yüzlerce yolcuya bizzat tanık oldum ve hiç biri kara listeye alınmadı. Biz bu işleri sorguladığımız zaman ticari nedenlerle vs. fazla kasmaya gerek yok diye hem havayolu hemde yer hizmetleri yönetiminden çok duyduk ancak bildiğim ve artık emin olduğum şeyi paylaşayım sizinle; diyelim yolcu alkollü yada genetik mirası gereği anasından saldırgan ve öfke kontrolü sıfır, böyle durumlarda şirketler çalışanlarını tek bırakıyor ve sonuçta şöyle oluyor, bireysel olarak sen şikayetçi olup o yolcuyu uçurmayabilirsin, ama işin karakol mahkeme vs top sende artık. Yani çok tuhaf bir durum. Maalesef şirketler böyle işlere girmek istemiyorlar nasıl olsa oraya en çok canını yaktığı benim maaşlı elemanım diye heralde önemsenmiyor. Şimdi hizmet sektöründe çalışan arkadaşlarlarıma benim tavsiyem şudur; icabında mesaiye kalın yada gitmeyin mahkemenize de merak etmeyin sorun olmuyor.. eğer yolcu size küfür eder yada darp ederse aslanlar gibi gidin şikayetçi olun hemen polisi çağırıp. Bırakın uçağınıda kaçırsın.. Çalıştığınız şirket arkanızda durmasa bile vatandaşlık hakkınızı kullanın.. Başka türlü de vicdanının rahat etmez. Havayolu şirketine tamamen ticari bakar olaylara. İnsan olduğumuzu unutmayalım.. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alkol ~ 10 ay önce
Uçakta alkol verilmesini kısıtlamak bir insan hakları ihlali değildir. İnsan hakları kavramını anlayın önce. İnsan hakları bir insanın istediği her şeyi istediği yerde yapabilmesi değildir. Tıpkı her istediği yerde sigara içermediği gibi her yerde alkol de içememeli. Promil kontrolü uygulaması çok mantıklı bir Öneri. Keşke otoriteler tarafından dikkate alınsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kara liste ~ 10 ay önce
şirketler kara liste uygulamalı ciddi bi şekilde

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000