06 Haziran 2015, Cumartesi 08:26:24

Şirketler yolculardan haklarını saklıyor mu?

Havayollarının sizlerden sakladığı bazı sırları merak ediyor musunuz?
  • Pegasus kadar dolandırıcı bir havayolu firması yok.istanbuldan hareket eden pc152 sefer nolu uçaği istanbuldan hareket edip samsun yerine ankaraya indirip tüm yolcuları dolmuş la samsuna göndermeye çalişacak kadar basit ve muhattap olacak kimseyi bulamıycanız adi bir şirket...
  • Uçaklara yolcuların sahip olduğu haklar üzerine dergilere yazılar konuluyor , ama sanırım son sayfada ve dikkat çekmiyor, check in işlemi esnasında ayrıca bir broşür verseniz yolcu daha da bilgilenmiş olmaz mı?
  • http://web.shgm.gov.tr/tr/yolcular-icin/3889-index Bu linkte haklariniz,ve sikayet-destek hatti nolariniz bulunmaktadir.
  • Her harcaaniz icin fatura alin.Hepsi olmasa da bir kismini-makul olcude geri alrisiniz.Bizim ulkemiz cikis veya varis'ta Svil Havacilik kurallarina tabiisniz.Ama orngin Amerika da daha fazla odemeler var diye biliyorum..

Uçakla seyahat edenler haklarını iyi bilmezse, havayolları da bunları saklamaya, hatta birer sır haline getirmeye çalışır. Nitekim tecrübeyle sabittir. Havayollarının sizlerden sakladığı bazı sırları merak ediyor musunuz?

OTELLE, YEMEKLE YETİNMEYİN!

Dış hat uçuşlarında veya iç hatlardaki seferlerde yaşanan rötarlarda yolcuların gecikme durumuna göre çeşitli hakları doğar. Mesela mücbir sebepler olmadan dış hatlarda 4 saat, iç hatlarda ise 2 saat üzerine çıkan gecikmelerde havayolundan tazminat hakkınız doğar. Ancak şirketler bu detaylarla uğraşmak yerine, yolcuyu gecikmeli de olsa yeni uçuş planıyla meşgul etmeyi tercih eder. Bazı durumlarda çeklerle yiyecek-içecek ve haberleşme ihtiyacının karşılanması için adım atarlar. Konaklamalar için otellere yönlendirirler. Ancak bunlar havayollarının yapması gereken hususlar, sizin daha fazla hakkınız olduğunu unutmayın.

KISITLI/PROMOSYON BİLET TUZAĞI

Promosyon olmayan, kısıtlamalar içermeyen biletlerinizi uçuşunuza 24 saat kala iptal edebilirsiniz. Ancak birçok yolcu bilet alırken, en ucuzunu tercih etmeye çalıştığından ve havayolları da gerekli uyarılarda bulunmadığından kısıtlı veya promosyon olarak tarif edilen sınıftan bilet satılıyor. Bilet alırken saklanan bu gerçeği öğrenmeniz halinde küçük bir farkla normal sınıftan bilet alabilirsiniz. Normal sınıflı biletiniz olduğu zaman bir hafta önceden uçuşu planı değişikliği veya uçuşa 24 saat kala bilet iptali yapabilirsiniz. Fakat uçuşun gecikmesi halinde her türlü promosyon biletin bedeli yolcunun talep etmesi halinde ödenmesi gerekir.

OVERBOOK HAKSIZLIKLARI

Özellikle yoğun dönemlerde rezervasyon yaptırdığı halde bazı yolcuların uçuşa gelmeme ihtimali dikkate alınarak, şirketlerin başvurdukları “overbook” yani fazla rezervasyonun muhatabı olmanız durumunda dikkatli olun. Eğer biniş kartını alıp uçağa bindiyseniz ve o uçuştan vazgeçmek için bir sıkıntınız yoksa havayoluyla pazarlık yapar, iyi tekliflerle uçuşunuzu erteleyebilirsiniz. Ancak overbook sebebiyle biniş kartı almakta zorluk yaşıyorsanız, durum değişiyor. Zaman kaybetmeden, uçak kapıyı kapatıncaya kadar haklarınızın aramak için şirket personelinin kafasında boza pişirmezseniz, hiçbir şey elde edemezsiniz. Fazla rezervasyon sebebiyle uçuşu kaçırmanız halinde yasal haklarınızı aramak için kesinlikle durumu belgelendirmeniz gerekir. Buradaki sır, işin belgelendirmesinde saklı...

GECİKEN BAGAJ İÇİN PARA İSTEYİN

En fazla yaşanan yolcu problemlerinin başında kaybolan veya gecikmeli gelen bagaj meselesi yer alıyor. Diyelim ki, İstanbul’dan Chicago’ya gittiniz ve bagajınızın sizinle birlikte uçağa yüklenmediğini öğrendiniz. Gerekli işlemler yapıldı ve havayolu yetkilileri konaklayacağınız adrese bir gün sonra bagajınızı ulaştıracaklarını ilettiler. Birincisi sadece bilgiyle yetinmeyin, durumu belgelendirin. İkinci husus ise gecikecek gün kadar ihtiyaçlarınızın karşılanması için para talep edin. Duruma göre günlük 100 dolar gibi rakamlarla sizi ikna etmeye çalışacaklardır. Ancak ısrarcı olmazsanız, bu durum sizden saklanır. Başta kıyafet ihtiyacı olmak üzere durumunuzu belgelendirecek dokümanları önlerine koyarsanız daha yüksek rakamlar da alabilirsiniz. Mesela o akşam smokinle veya iyi bir takımla bir törene katılmanız gerekiyorsa, talep edeceğiniz rakam da bellidir. Israrcı olun. Ya ihtiyacınızı alsınlar ya da bedelini versinler. (Habertürk)

Şirketler yolculardan haklarını saklıyor mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Mvltsarica ~ 2 yıl önce
Pegasus kadar dolandırıcı bir havayolu firması yok.istanbuldan hareket eden pc152 sefer nolu uçaği istanbuldan hareket edip samsun yerine ankaraya indirip tüm yolcuları dolmuş la samsuna göndermeye çalişacak kadar basit ve muhattap olacak kimseyi bulamıycanız adi bir şirket...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne dersiniz? ~ 3 yıl önce
Uçaklara yolcuların sahip olduğu haklar üzerine dergilere yazılar konuluyor , ama sanırım son sayfada ve dikkat çekmiyor, check in işlemi esnasında ayrıca bir broşür verseniz yolcu daha da bilgilenmiş olmaz mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aci gercek - ~ 3 yıl önce
http://web.shgm.gov.tr/tr/yolcular-icin/3889-index Bu linkte haklariniz,ve sikayet-destek hatti nolariniz bulunmaktadir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aci gercek 3 ~ 3 yıl önce
Her harcaaniz icin fatura alin.Hepsi olmasa da bir kismini-makul olcude geri alrisiniz.Bizim ulkemiz cikis veya varis'ta Svil Havacilik kurallarina tabiisniz.Ama orngin Amerika da daha fazla odemeler var diye biliyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000