27 Eylül 2008, Cumartesi 07:59:30

Şirketler birleşti, havalimanı ihalesini kaptı!

Ukrayna'nın başkenti Kiev'i dünyaya bağlayan Uluslararası Borispol Havalimanı 'D Terminali' yapımının ihalesinde imzalar atıldı.

Havalimanını 377 milyon dolar bedeli olan projeyi Doğuş, Alarko ve YDA Türk konsorsiyumu yapacak. Havalimanında aynı anda 14 bin kişiye hizmet verilebilecek. Terminalin inşaatı için Japon Uluslararası Gelişme Bankası'ndan (JBIC) 167 milyon dolar kredi alındı.

İhalenin imza törenine Ukrayna Başbakanı Birinci Yardımcısı Aleksandr Turçinov, Ulaştırma ve İletişim Bakanı Yosif Vinski ve Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Erdoğan İşçan katıldı. Doğuş İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu, "Bu, Ukrayna'nın sanıyorum en prestijli ve en önemli projesi." dedi. Talu, inşaatı 26 ay içerisinde bitirmek için söz verdiklerini belirtti. Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi Erdoğan İşcan ise Doğuş, Alarko ve YDA'nın projeyi başarıyla gerçekleştireceğine inandığını aktardı. Doğuş Grubu'nun Ukrayna Genel Müdürü Burak Talu da, "Türk inşaat şirketleri için prestij anlamına gelen bu proje, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı gerçekleştirecek Ukrayna için de büyük önem taşıyor. Bu projeyi Türk işçiliğinin bir eseri olarak göstermek istiyoruz." diye konuştu.
 

Zaman

Şirketler birleşti, havalimanı ihalesini kaptı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000