22 Ağustos 2017, Salı 08:45:10

Şimşek milli donanımla havalandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu yüksek hızlı hedef uçak sistemi Şimşek programında, önemli bir test faaliyeti başarıyla tamamlandı..
  • 45 dakikalık yakıt nereye konuyor? Zaten düdük kadar bir araç. Motoru ve kumanda sistemlerini düş. Jet yakıtı nerde?
  • Bayraktar iha ları tai üretmeli
  • Azami hız 400 kts. Eyvallah, hadi 300 kts yapsın 500 km/h civarı bir hız eder. 45 dakika uçarsa, tırmanış ve inişi düşelim diyelim ki 300km mesafe gitti. Yukarıda verilen 50 km menzil ne peki? Aklınıza edeyim. Rakkamları düzgün verin bari. Karşınızda 4 işlem bilen bir halk var.
  • Kanı bozuk, ruhsuz, tatminsiz istemezükçüler yine toplanmaya başlamışlar.

TUSAŞ'ın kurumsal dergisi "TAI'nin Sesi"nin 103'üncü sayısında yer alan habere göre; Gerçekleştirilen 42. uçuşta, tamamen yerli olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş Şimşek Hedef Uçak Sistemi'nde milli sanayi ürünleri kullanıldı.

Alt aviyonik yazılımları tamamen TAI tarafından geliştirilen sistem, AKANA ve TAI firmaları tarafından tasarlanıp üretilen fırlatıcı ile fırlatılırken, TEI tarafından geliştirilmiş olan Türkiye'nin ilk yerli jet motoru TJ90 motoruyla uçuruldu. Ataletsel ölçüm birimi olarak Karel firmasına ait özgün EGI ve Tualcom firmasına ait milli veri linki ile testler başarıyla tamamlandı.

Sistem tasarımından alt sistem tasarımına giden milli çözüm yaklaşımı ve yan sanayi ile ortak çalışmalar sonucunda gelinen noktada, kullanıcılara maliyet etkin ve güvenilir çözüm sunmanın yanında, milli çözümlerle ürünün desteklenebilir özellikleri artırılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava savunma eğitimlerinde ve hava savunma sistemi geliştiren kuruluşların sistemlerinin test ve doğrulanmasında kullanılabilecek Şimşek, milli alt sistem çözümleriyle birlikte istenilen hedefe emin adımlarla ilerliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim ihtiyaçları için ilk paket hizmet satışı teslimatları gerçekleşecek olan Şimşek Sistemi için yurt içi ve yurt dışından gelen taleplere yönelik üretim ve geliştirme faaliyetlerine devam ediliyor.

ŞİMŞEK YÜKSEK HIZLI HEDEF UÇAK SİSTEMİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanmakta olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi; hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

TUSAŞ özgün tasarım ve üretimi olan ŞİMŞEK sistemi genel özellikleri:

45 dakika havada kalma süresi

Azami hız 400 kts

1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti

Menzil 50 km

Fırlatıcı ile kalkış

Paraşüt ile karaya veya denize iniş

Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol

İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı

Askeri standartlara uyumluluk

Özgün "YKİ Uçuş Kontrol Sistemi" ve "Otopilot Sistemi" sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti

Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği

Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş

Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme

Sayısal harita otomatik tanıma

Faydalı Yükler:

Pasif Radar İz Artırıcı

İlave Faydalı Yük Entegrasyon Çalışmaları:

MDI

CMDS

Duman jeneratörü

Radar Altimetre

Şimşek milli donanımla havalandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yakıt ~ 10 ay önce
45 dakikalık yakıt nereye konuyor? Zaten düdük kadar bir araç. Motoru ve kumanda sistemlerini düş. Jet yakıtı nerde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
--- ~ 10 ay önce
Bayraktar iha ları tai üretmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesap ~ 10 ay önce
Azami hız 400 kts. Eyvallah, hadi 300 kts yapsın 500 km/h civarı bir hız eder. 45 dakika uçarsa, tırmanış ve inişi düşelim diyelim ki 300km mesafe gitti. Yukarıda verilen 50 km menzil ne peki? Aklınıza edeyim. Rakkamları düzgün verin bari. Karşınızda 4 işlem bilen bir halk var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cc ~ 10 ay önce
Kanı bozuk, ruhsuz, tatminsiz istemezükçüler yine toplanmaya başlamışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000