01 Kasım 2017, Çarşamba 09:21:02

SHGM’den tartışmalı kaptanlık kararı!

SHGM’nin yayımladığı Uçuş Operasyonlarına Yönelik Usul ve Esaslar Talimatı’na göre kaptanlık kriterleri değiştirildi. Havayollarında kaptanlık için, 4 bin saat uçuş ve 3 yıl deneyim şartı kaldırıldı.
  • Çok kısa bir sorum olacak; yapılan bu değişiklikte Genel Müdür Yrd. HAYDAR YALÇIN'IN bilgisi, parafı veya imzası var mı? Varsa ayıp etmiştir, hertürlü baskıya direnerek engel olmalıydı, yoksa neden genel müdür yapılmadığı anlaşılmıyor mu? SHGM'ye genel müdür değil SHGM ye emir kulu aranıyor...
  • SHGM'yi THY'nin Ankara Ofisi haline getirirseniz olacağı budur. THY ister SHGM şık diye yapar. THY'nin son yılarda yaptığı başta Nepal, Amsterdam, Atatürk Hava Limanı kazaları olmak üzere bir çok kazada kırdığı uçakların daha parçaları bile toplanmadan böyle bir değişiklik yapılması kazalara davetye çıkarmaktır. Halk değimiyle bari önce THY bir donunu toplasaydı da sonra bu değişiklik yapılsaydı. Bence sorumluların başı belada....
  • Artık ortalık kaptan oğlu kaptanlardan geçilmeyeceği gibi, şirketlerde her yol kaptanlıktan geçecek. İşten çıkarmak istediğiniz pilot bile beni işten çıkarmadan önce bari kaptan yapsanız derse ve pazarlık yaparsa şaşmam.
  • uçuş okulunu iteleye kakalaya hocalarının zoruyla bitiren kabilyetten yoksunlar yine parayı verip iş garantili tip kursu alacak sonrada neymiş efendim 1500 saatte kaptan olacakmış hadi ordan bunlar hiç heveslenmesin daha çoook 1500 saatlerini sağ koltukta geçirecekler belkide oradan emekli olacaklar.

SHGM’nin yayımladığı Uçuş Operasyonlarına Yönelik Usul ve Esaslar Talimatı’na göre kaptanlık kriterleri değiştirildi. Havayollarında kaptanlık için, 4 bin saat uçuş ve 3 yıl deneyim şartı kaldırıldı.

Avrupa Birliği mevzuatına uygun olarak revize edilen Uçuş Operasyonlarına Yönelik Usul ve Esaslar Talimatı Eylül ayı içerisinde yayımlandı. Güncellenen talimatta önemli bir konu dikkat çekti.  Havayolu şirketlerinin kaptan pilot olarak görevlendirme usullerini içeren ORO.FC.105 numaralı Kaptan /Sorumlu kaptan pilotluğa görevlendirme talimat esaslarında değişikliğe gidildi. Buna göre, bir önceki talimata göre kaptan olmak için getirilen en az 3 yıl deneyim ve 4 bin saat uçuş koşulu kaldırıldı. Yeni talimat ile birlikte ATPL frozen lisansı ile mezun olan bir pilotun bin 500 saatlik uçuş sonrası kaptan pilot olabilmesinin de önü açılmış oldu. Talimatın Ek3 metnine göre, kaptanlık saati ve süresine ilişkin kesin bir tanım bulunmazken, “İşletici, uçuş ekibi arasından kaptan pilot vasıflarına sahip bir pilotu, SHT-FCL Talimatına göre “kaptan pilot” olarak veya ticari hava taşımacılığı operasyonları için “sorumlu kaptan pilot” olarak tayin edilecektir. İşletici, sadece aşağıdaki şartları karşılaması kaydıyla, bir uçuş ekibi üyesini kaptan pilot/ sorumlu kaptan pilot olarak tayin edecektir. Birden fazla ekip ile 27 ton kalkış ağırlığı üzeri uçaklarla yapılan operasyonlarda, yardımcı pilotluktan kaptan/sorumlu kaptan pilotluğa geçişte işleticinin kaptanlık eğitimini tamamlamış olması” ifadelerine yer verildi.

Talimatın revizyon öncesi halinde ise kaptanlığa geçiş kriterleri net olarak belirtilmişti. Eski talimatta ilgili kısım şu şekilde yer alıyordu:
“ Azami kalkış ağırlığı 5700 kg altında olan çift pilota sertifiye hava araçları için asgari 1500 saatlik uçuş tecrübesine sahip olunmalıdır.  Onaylı maksimum yolcu koltuk kapasitesi en fazla 19 olan ve azami kalkış ağırlığı 5700 kg üzerindeki çift pilota sertifiye hava araçları için asgari 1500 saat toplam uçuş saati deneyimi ile bunun 500 saatlik uçuşu azami kalkış ağırlığı 5700 kg’dan fazla olan çift pilota sertifiye uçaklarla yapılmış olmalı ve asgari üç (3) yıl sivil havacılık pilotluğu tecrübesine sahip olunmalıdır. Onaylı maksimum yolcu koltuk kapasitesi 19’ dan fazla olan ve azami kalkış ağırlığı 27000 kg altındaki hava araçları için 3000 saat toplam uçuş saati deneyimi ile bunun 1500 saatlik uçuşu azami kalkış ağırlığı 5700 kg’dan fazla olan çok pilota sertifiye uçaklarla yapılmış olmalı ve asgari üç (3) yıl sivil havacılık pilotluğu tecrübesine sahip olunmalıdır.  Onaylı maksimum yolcu koltuk kapasitesi 19’ dan fazla olan ve azami kalkış ağırlığı 27000 kg üzerindeki hava araçları için 4000 saat toplam sabit kanat uçuş saati deneyimi (Devlet hava araçları ile yapılan uçuşlar dahil) ile bunun 1500 saatlik uçuşu azami kalkış ağırlığı 27000 kg’dan fazla olan uçaklarla yapılmış olmalı ve asgari üç (3) yıl sivil havacılık pilotluğu tecrübesine sahip olunmalıdır.

©AirportHaber

SHGM’den tartışmalı kaptanlık kararı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (145)

Haydar ~ 8 ay önce
Çok kısa bir sorum olacak; yapılan bu değişiklikte Genel Müdür Yrd. HAYDAR YALÇIN'IN bilgisi, parafı veya imzası var mı? Varsa ayıp etmiştir, hertürlü baskıya direnerek engel olmalıydı, yoksa neden genel müdür yapılmadığı anlaşılmıyor mu? SHGM'ye genel müdür değil SHGM ye emir kulu aranıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorumlular kim? ~ 8 ay önce
SHGM'yi THY'nin Ankara Ofisi haline getirirseniz olacağı budur. THY ister SHGM şık diye yapar. THY'nin son yılarda yaptığı başta Nepal, Amsterdam, Atatürk Hava Limanı kazaları olmak üzere bir çok kazada kırdığı uçakların daha parçaları bile toplanmadan böyle bir değişiklik yapılması kazalara davetye çıkarmaktır. Halk değimiyle bari önce THY bir donunu toplasaydı da sonra bu değişiklik yapılsaydı. Bence sorumluların başı belada....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY istemiştir ~ 8 ay önce
Artık ortalık kaptan oğlu kaptanlardan geçilmeyeceği gibi, şirketlerde her yol kaptanlıktan geçecek. İşten çıkarmak istediğiniz pilot bile beni işten çıkarmadan önce bari kaptan yapsanız derse ve pazarlık yaparsa şaşmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmazzzzz ~ 9 ay önce
uçuş okulunu iteleye kakalaya hocalarının zoruyla bitiren kabilyetten yoksunlar yine parayı verip iş garantili tip kursu alacak sonrada neymiş efendim 1500 saatte kaptan olacakmış hadi ordan bunlar hiç heveslenmesin daha çoook 1500 saatlerini sağ koltukta geçirecekler belkide oradan emekli olacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000