17 Ekim 2017, Salı 12:27:02

Savaş pilotu açığı kapanıyor

Pilot ihtiyacının karşılanmasına ilişkin 193 pilot adayı subay uçuş eğitimine alındı, sisteme 60'dan fazla pilot dahil oldu
  • Fotoğrafta pilotun sol koluna bakın. bir tek tespihi eksik..:)) tabi ki şaka. Allah yolunuzu açık etsin ...Geceleri uyuyabiliyorsak polis ve askerin sayesinde..
  • Asker askeri liseden çıkar bukar basit
  • Umarim savas felan cikmaz
  • hepsi mutusz bir şekilde geri dönüyor hatta sayıyorlar:)
  • Şu anki şirketinde sözleşmesi askıya alınan pilotun mecburi hizmet süresi bittiğinde bahsi geçen şirket kapandıysa ne olacak?
  • Azimle bütün iyi niyetiyle çalışan pilotları uydurma haber ve saçma sapan bir sürü sebeple küstürüp uzaklaştırın sonra zora düşünce zorla geri getirin ayrılalı 5 yıl olmuş herkes düzenini kurmuş attığınız iftiralardan bıkmış insanları nasıl motive edeceksin ayrıca burda acımasızca yorum yapanlara da yazıklar olsun siz nasıl insanlarsınız gençler eğitilmedi de kaç uçak düştü kaç şehit verildi konyalarda unuttunuz galiba dışardan konuşup atıp tutmak kolay ama cahil olunca insanlar boş boş atarsınız sen nerden bileceksin bu iş nasıl yapılır
  • sivil üniversitelerden gelen kişiler askeriyenin eğitim sistemini düşürecektir çok bozdular sistemi!
  • yahu pilotluk dedigin nedirki allah askina.Butun yil yal iki uc yilda bir tatbikata katil.butun gun kiz pesinde kostur.ucus icin ekstra para al.lojmanda bedava otur.5liraya ordu evinde iskender ye. ohhh ohhh ne guzel dunya
  • Harp okullarına aktroller alınıyor artık, önce fetö ordusu vardı sonra başka bişey olucak.. maalesef artık TC ordusu yok, ülke için kurulmayan kişi orduları kişi gidince dağılır yada bir savaşta ülkesini savunmaz kaçar.. yazık..
  • Kutluay Gürakar ve saz ekibi sizleri iyi günler beklemiyor...
Pilot ihtiyacının karşılanmasına ilişkin 193 pilot adayı subay uçuş eğitimine alındı, sisteme 60'dan fazla pilot dahil oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki ihraçlar nedeniyle oluşan pilot açığının giderilmesine yönelik çalışmalar sonuç vermeye başladı. Bu kapsamda 193 pilot adayı subay uçuş eğitimine alınırken, sisteme 60'dan fazla pilot dahil oldu.

AA'nın haberine göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın pilot açığının ortadan kaldırılmasına yönelik ilk adım pilotların özlük haklarında iyileştirmeye gidilmesiyle atıldı. Ardından çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrılan pilotlara Milli Savunma Bakanı onayıyla geri dönüş imkanı tanındı. FETÖ üyelerince başta sağlık olmak üzere farklı gerekçelerle uçuştan ayrılmalarına sebebiyet verilen subaylara pilot olmaları için yeni hak tanındı.

Ayrıca dış kaynaktan pilot temini için üniversitelerden pilot olarak mezun olanların TSK'da özel şartlarda istihdamının önü açıldı.

Yapılan çalışmaların ardından mecburi hizmet süresinin de değiştirilmesiyle pilotların hizmet süreleri 14,5 yıldan 18 yıla çıkarıldı. Bunların yanı sıra komutanlıkta görev yapan yer sınıfı personeline pilot olma imkanı sağlandı. Bu kapsamda 193 pilot adayı subay uçuş eğitimine alındı. FETÖ'nün darbe girişiminin ardından sisteme 60'dan fazla pilot dahil oldu. Bunların 45'i yuvaya dönüş kapsamında gerçekleştirilirken diğerleri öğrenciler arasından belirlendi.

"YUVA"'YA DÖNÜŞ YOLU

Öte yandan, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giden 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de bu konuda düzenlemeye gidildi.

Buna göre, fiili hizmet süresinin düşürülmesi ve pilotaj eğitimini bitirenlerin yükümlülüklerine yönelik düzenlemelerin ardından TSK'dan ayrılan pilot subaylar, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve haklarında yaptırılacak güvenlik soruşturmalarının olumlu olması kaydıyla ihtiyaç duyulan hava aracı tiplerinde ilgili kuvvet komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanının onayıyla 18 yıllık yükümlülük süresini tamamlamaları için yeniden subay olabilecek.

Atanan pilotlar, emsallerinin bulunduğu rütbelere terfi ettirilecek, dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden, uçuş süreleri ise uçuş hizmet süresinden sayılacak. Pilot subayların uçuş tazminatları da uçuş sürelerine bakılmaksızın 23 uçuş hizmet yılı esas alınarak belirlenecek.

Atanan pilot subaylardan ilgili yönetmeliğe göre sağlık yeteneklerini sonradan kaybedenlerin yükümlülükleri sona erecek. Görevlendirildikleri hava aracı tipinde sağlık dışındaki nedenlerle uçuculuk niteliğini kaybedenlerle TSK'dan ayırma cezasını gerektiren disiplinsizlik suçu işleyenlerin ilişiği kesilecek ve sivil pilot sertifikaları ilişik kesme tarihinden itibaren kalan yükümlülük süresi kadar iptal edilecek. Malullük ve ölüm hariç yükümlülük süresini tamamlamadan TSK'dan ayrılanlar, nasbedildikleri yeni rütbelerinin emeklilik de dahil olmak üzere hiçbir hakkından yararlanamayacak.

GÖREV SÜRESİ DOLANLAR ESKİ FİRMALARINDA YENİDEN İSTİHDAM EDİLECEK

Pilotluğa seçim sürecine dahil edilerek buna ilişkin çağrı emrinin tebliğinden itibaren 15 gün içinde çağrı emrine uymayanlarla subaylığa nasıplarını müteakip atama kararının tebliğinden itibaren 15 gün içinde atandıkları birliklere katılış yapmayanların sivil pilot sertifikaları yükümlülük süresince iptal edilecek.

Subay nasbedilen pilotların çalıştıkları firmalarla yaptıkları iş sözleşmeleri TSK'da görev yaptıkları sürece askıya alınacak. Görev süreleri sona erenler, görev öncesi çalıştıkları firmalar tarafından yeniden istihdam edilecek.

 

Savaş pilotu açığı kapanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Misafir ~ 1 yıl önce
Fotoğrafta pilotun sol koluna bakın. bir tek tespihi eksik..:)) tabi ki şaka. Allah yolunuzu açık etsin ...Geceleri uyuyabiliyorsak polis ve askerin sayesinde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker ~ 1 yıl önce
Asker askeri liseden çıkar bukar basit

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saka gibi ~ 1 yıl önce
Umarim savas felan cikmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hikaye ~ 1 yıl önce
hepsi mutusz bir şekilde geri dönüyor hatta sayıyorlar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir merak eden. ~ 1 yıl önce
Şu anki şirketinde sözleşmesi askıya alınan pilotun mecburi hizmet süresi bittiğinde bahsi geçen şirket kapandıysa ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hikaye ~ 1 yıl önce
zaten o tam bir hikaye millet seni bekler mi!!
Ayıp ~ 1 yıl önce
Azimle bütün iyi niyetiyle çalışan pilotları uydurma haber ve saçma sapan bir sürü sebeple küstürüp uzaklaştırın sonra zora düşünce zorla geri getirin ayrılalı 5 yıl olmuş herkes düzenini kurmuş attığınız iftiralardan bıkmış insanları nasıl motive edeceksin ayrıca burda acımasızca yorum yapanlara da yazıklar olsun siz nasıl insanlarsınız gençler eğitilmedi de kaç uçak düştü kaç şehit verildi konyalarda unuttunuz galiba dışardan konuşup atıp tutmak kolay ama cahil olunca insanlar boş boş atarsınız sen nerden bileceksin bu iş nasıl yapılır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 1 yıl önce
sivil üniversitelerden gelen kişiler askeriyenin eğitim sistemini düşürecektir çok bozdular sistemi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cok iyidi ~ 1 yıl önce
Sanki sistem mukemmeldide siviller bozacak?? Sistem zaten kokusmustu siviller belki duzeltir. Bu ulkeye 15 temmuzu yasatan bu sistem degilmiydi zaten bence bunlar daha kucuk hamleler Hava kuvvetlerin yapisinin kokten degismesi lazim ama 15 temmuzdan sonra bile degisiklik yapilmadi siz neden bahsediyorsunuz
aaaaaaaaaa ~ 1 yıl önce
yahu pilotluk dedigin nedirki allah askina.Butun yil yal iki uc yilda bir tatbikata katil.butun gun kiz pesinde kostur.ucus icin ekstra para al.lojmanda bedava otur.5liraya ordu evinde iskender ye. ohhh ohhh ne guzel dunya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş insan ~ 1 yıl önce
Senin gibi boş insanların pilotluğu böyle zannetmesi gayet doğal senin gibilerin kafası basmaz o yüzden sizi pilot yapmıyorlar kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş
Şakacı ~ 1 yıl önce
Beyin önemli olmayınca ne güzel size
Yg ~ 1 yıl önce
Bak sen ciddiysen gerçekten bir doktora görün.
Zevzek ~ 1 yıl önce
Koç'um oran yiyorsa sen de pilot ol.
Aaaaartık ~ 1 yıl önce
Ya bak insanın biraz annesine ceddine saygısı olur. Tamam sen kazara oluşmuş bir artıksın ama yapma yazık annene bacına
Yazık ~ 1 yıl önce
Harp okullarına aktroller alınıyor artık, önce fetö ordusu vardı sonra başka bişey olucak.. maalesef artık TC ordusu yok, ülke için kurulmayan kişi orduları kişi gidince dağılır yada bir savaşta ülkesini savunmaz kaçar.. yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaklar ~ 1 yıl önce
Hani şu perdelere sarınıp " kefenimiz üstümüzde , ölümüne gidiyoruz" diyen , çeyrek döner ekmek peşinde koşan zevzekler mi ?
Dikkat dikkat ~ 1 yıl önce
Kutluay Gürakar ve saz ekibi sizleri iyi günler beklemiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000