10 Aralık 2017, Pazar 13:01:07

Savaş pilotları yuvaya dönüyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki ihraçlar nedeniyle oluşan pilot açığının giderilmesine yönelik çalışmalar sonuç vermeye başladı.
  • Bazı arkadaslarimizi tenzih ediyorum ama suan tsk ya geri donmemek ve kacmak icin yeni moda lisanslari easa ya cevirmek. Ama bu arkadaslara bir tavsiyem olacak, kurdugunuz whatsapp grubundan hvkk nin haberi var ve onlemler aliniyor. Bosuna masraf yapip “issue of licence” degisikligi yapmak icin irlandalilara para vermeyin. Devletle sidik yarisi olmaz. Arayin devrelerinizi cozun sorununuzu ;)
  • Arkadas su HHO yu okuyanlardaki Matematik fizik kafasi birazcik bende olsaymis keske, butun pilotlarimiza görevlerinde basarilar.. Yollari acik olsun..
  • GÜLE GÜLE GİDİN,SİZ BU ÜLKEYİ KORUMASANIZ,SEFİLLER HALA HAVACILIK YAPABİLECEKLERİNİ ZANNEDİYOR.BU KADAR ASKER SİVİL KARŞILAŞTIRMASI BİRİLERİNİN İNTERNET BAĞLANTI MENFAATLERİ OLABİLİR.SAVCILIK YABANCI İSTİHBARAT BİRİMLERİNİN KAYNAĞI OLAN BU DURUMA ÇALIŞMA YAPMASI GEREKİR.TOPARLAYIP MÜRACAAT EDECEĞİM.BUYURUN ŞİMDİ YAZIN.
  • Araştırmadan soruşturmadan bir gecede pilotların yarısını görevden attılar. Çoğunluğunun hiç bir şeyden haberi bile Yok. TSK yı hallaç pamuğuna çevirdiler. Bir pilot kaç senede yetişiyor, yazık bu birikimlere. Bir Allah ın kulu da çıkıp bu hukuksuzluktur demiyor... Ayrıca pilotlar yuvaya dönüyor başlığı bu haber için uygun bir başlık değil...! Çok yazık çok..!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki ihraçlar nedeniyle oluşan pilot açığının giderilmesine yönelik çalışmalar sonuç vermeye başladı. Pilot ihtiyacının karşılanmasına ilişkin çalışmalar kapsamında 64 subay atandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının pilot açığının ortadan kaldırılmasına yönelik ilk adım pilotların özlük haklarında yapılan iyileştirmeyle atıldı.  Bunun yanı sıra çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılan pilotlara Milli Savunma Bakanı onayıyla geri dönüş imkanı tanındı. FETÖ üyelerince başta sağlık olmak üzere çeşitli nedenlerle uçuştan ayrılmalarına sebebiyet verilen subaylara pilot olmaları için yeni hak getirildi.

Ayrıca dış kaynaktan pilot temini için üniversitelerden pilot olarak mezun olanların TSK'da özel şartlarda istihdamının önü açıldı.

Mecburi hizmet süresinin de değiştirilmesinin ardından pilotların hizmet süreleri 14,5 yıldan 18 yıla çıkarıldı. Bunların yanı sıra komutanlıkta görev yapan yer sınıfı personeline pilot olma imkanı sağlandı.
Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığında temin edilecek 195 subaydan 64'ünün ataması yapıldı, diğerlerinin işlemlerine devam ediliyor.

"Yuva"ya dönüş yolu

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giden 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle de bu konuda düzenlemeye gidildi.

Fiili hizmet süresinin düşürülmesi ve pilotaj eğitimini bitirenlerin yükümlülüklerine yönelik düzenlemelerin ardından TSK'dan ayrılan pilot subaylar, uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve haklarında yaptırılacak güvenlik soruşturmalarının olumlu olması kaydıyla ihtiyaç duyulan hava aracı tiplerinde ilgili kuvvet komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanının onayıyla 18 yıllık yükümlülük süresini tamamlamaları için yeniden subay olabilecek.

Atanan pilotlar, emsallerinin bulunduğu rütbelere terfi ettirilecek, dışarıda geçirdikleri süreler rütbe bekleme süresinden, uçuş süreleri ise uçuş hizmet süresinden sayılacak. Pilot subayların uçuş tazminatları da uçuş sürelerine bakılmaksızın 23 uçuş hizmet yılı esas alınarak belirlenecek.

Atanan pilot subaylardan ilgili yönetmeliğe göre sağlık yeteneklerini sonradan kaybedenlerin yükümlülükleri sona erecek. Görevlendirildikleri hava aracı tipinde sağlık dışındaki nedenlerle uçuculuk niteliğini kaybedenlerle TSK'dan ayırma cezasını gerektiren disiplinsizlik suçu işleyenlerin TSK ile ilişiği kesilecek ve sivil pilot sertifikaları ilişik kesme tarihinden itibaren kalan yükümlülük süresi kadar iptal edilecek. Malullük ve ölüm hariç yükümlülük süresini tamamlamadan TSK'dan ayrılanlar, nasbedildikleri yeni rütbelerinin emeklilik de dahil olmak üzere hiçbir hakkından yararlanamayacak.

Görev süresi dolanlar eski firmalarında yeniden istihdam edilecek

Pilotluğa seçim sürecine dahil edilerek buna ilişkin çağrı emrinin tebliğinden itibaren 15 gün içinde çağrı emrine uymayanlar ile subaylığa nasıplarını müteakip atama kararının tebliğinden itibaren 15 gün içinde atandıkları birliklere katılış yapmayanların sivil pilot sertifikaları yükümlülük süresince iptal edilecek.

Subay nasbedilen pilotların çalıştıkları firmalarla yaptıkları iş sözleşmeleri TSK'da görev yaptıkları sürece askıya alınacak. Görev süreleri sona erenler, görev öncesi çalıştıkları firmalar tarafından yeniden istihdam edilecek.

Savaş pilotları yuvaya dönüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (67)

Kaçacaklar ~ 7 ay önce
Bazı arkadaslarimizi tenzih ediyorum ama suan tsk ya geri donmemek ve kacmak icin yeni moda lisanslari easa ya cevirmek. Ama bu arkadaslara bir tavsiyem olacak, kurdugunuz whatsapp grubundan hvkk nin haberi var ve onlemler aliniyor. Bosuna masraf yapip “issue of licence” degisikligi yapmak icin irlandalilara para vermeyin. Devletle sidik yarisi olmaz. Arayin devrelerinizi cozun sorununuzu ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kafa.. ~ 7 ay önce
Arkadas su HHO yu okuyanlardaki Matematik fizik kafasi birazcik bende olsaymis keske, butun pilotlarimiza görevlerinde basarilar.. Yollari acik olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARTALLAR ~ 7 ay önce
GÜLE GÜLE GİDİN,SİZ BU ÜLKEYİ KORUMASANIZ,SEFİLLER HALA HAVACILIK YAPABİLECEKLERİNİ ZANNEDİYOR.BU KADAR ASKER SİVİL KARŞILAŞTIRMASI BİRİLERİNİN İNTERNET BAĞLANTI MENFAATLERİ OLABİLİR.SAVCILIK YABANCI İSTİHBARAT BİRİMLERİNİN KAYNAĞI OLAN BU DURUMA ÇALIŞMA YAPMASI GEREKİR.TOPARLAYIP MÜRACAAT EDECEĞİM.BUYURUN ŞİMDİ YAZIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok Yazık..! ~ 7 ay önce
Araştırmadan soruşturmadan bir gecede pilotların yarısını görevden attılar. Çoğunluğunun hiç bir şeyden haberi bile Yok. TSK yı hallaç pamuğuna çevirdiler. Bir pilot kaç senede yetişiyor, yazık bu birikimlere. Bir Allah ın kulu da çıkıp bu hukuksuzluktur demiyor... Ayrıca pilotlar yuvaya dönüyor başlığı bu haber için uygun bir başlık değil...! Çok yazık çok..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000