10 Ağustos 2009, Pazartesi 08:02:10

Saga uçağının camı çatladı

Saga Havayolları’nın Bodrum - Kardif seferini yapan yolcu uçağının havada kokpit camı çatladı. Uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı’na sorunsuz bir iniş yaptı...
  • allah kabin ekibini korusun fakat bu saga o kadar çok kişinin ahını aldı ki daha bu ne ki ..
  • bu şirket patralarımızı gaspetti anatoliyanın devamı kolot orda gn md. dü ama ben onu gn. md. değil hiç birşey yapmam bu arada adi işl md rümüz var ve paralarımıoz hala orda bu şirket birinin devamı önce paramızı öde sonra şirkety aç sivil havacılık ya paramızın peşini koru yada biz sizi savcılığa verelim
  • kabin ekipleri merak ediyorum. şirket için en önemli birim. ama bir huzursuzluk var galiba. yöneticiler bu işe ne diyor. farkında değilmi. ekiplerle sormuyorlarmı sebeplerini. allah yardımcıları olsun.
  • Bu şirketin başına daha çok şey gelecek de Allah arkasında kimse olmadan çalışan zavallı kabin ekibini korusun !

Bodrum Havalimanı'ndan İngiltere Kardif'e (Cardiff) 180 yolcusuyla kalkış yapan Saga Havayolları'nın Boeing 737-800 tipi SG7203 sefer sayılı uçağının ‘windshield’ olarak bilinen kokpit camı Yunanistan hava sahası üzerinden geçerken çatladı. Yedi ayrı katmandan oluşan kokpit camının bir katmanında meydana gelen çatlak nedeniyle uçak dün akşam saat 21:15 sularında İstanbul Atatürk Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı. Uçağın çatlayan camının tamir edilmesini bekleyen yolcular arındırılmış salonda bulunan bankalara uzanarak bir süre uyudu. Uçak kokpit camı tamir edildikten sonra 01.30’da tekrar havalanarak Kadif’e hareket etti.

Yetkililer yaklaşık 5 santimetre kalınlığındaki 7 ayrı katmandan oluşan ‘windshield’ olarak bilinen kokpit camının olumsuz hava şartları, gökyüzündeki ısı farkı gibi nedenlerle de çatlayabileceği, kokpit camının çatlamasının havacılıkta rutin yaşanan bir olay olduğunu bildirildi. Uçağın çatlayan camının uçuş için engel teşkil etmeyeceği, kokpit camı çatlayan uçak uçuş güvenliği nedeniyle en yakın meydana inmesinin doğru olduğu vurgulandı.

KOKPİT CAMI KIRILIRSA NE OLUR?

Kokpit camları yedi katmandan oluşuyor. Kokpit camları saatte 300 mil hızla çarpan 25 kiloluk nesnelere dahi dayanıklıdır. Camın yüzeyi çatlasa bile, uçuşa devam etmeyi sağlayan diğer katmanları sorunsuz bir yolculuk sağlar.

Hürriyet

Saga uçağının camı çatladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 8 yıl önce
allah kabin ekibini korusun fakat bu saga o kadar çok kişinin ahını aldı ki daha bu ne ki ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bu şirket patralarımızı gaspetti anatoliyanın devamı kolot orda gn md. dü ama ben onu gn. md. değil hiç birşey yapmam bu arada adi işl md rümüz var ve paralarımıoz hala orda bu şirket birinin devamı önce paramızı öde sonra şirkety aç sivil havacılık ya paramızın peşini koru yada biz sizi savcılığa verelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
kabin ekipleri merak ediyorum. şirket için en önemli birim. ama bir huzursuzluk var galiba. yöneticiler bu işe ne diyor. farkında değilmi. ekiplerle sormuyorlarmı sebeplerini. allah yardımcıları olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu şirketin başına daha çok şey gelecek de Allah arkasında kimse olmadan çalışan zavallı kabin ekibini korusun !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000