03 Ağustos 2011, Çarşamba 11:50:06

RUM UÇAKLARI HAVA SAHAMIZDA CİRİT ATIYOR

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin havayolu şirketi Cyprus Airways’in Türk hava sahasını defalarca ihlal ettiği ortaya çıktı. İşte Airporthaber’in ulaştığı ihlalin fotoğrafları...
  • Bazı arkadaşlar FlightRadar'ın çalışma prensibinden dolayı rotanın düz çizgiyle çizildiğini ve aslında Bodrum'un üzerinden geçilmediğini belirtmiş ancak ben Bodrum'da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki üzerimden geçtiğini gözümle gördüğüm uçakla flightradar24'te gözüken uçağı karşılaştırdığımda %80 hep Güney Kıbrıs uçakları oluyor. Kalanı da zaten Ürdün ve İsrail ile Avrupa arasındaki seferler oluyor.
  • Allah'tan Rum Kesimi ile Yunanistan ekonomik krizde yoksa mazallah ne olurduk.
  • Hava kuvetleri komutanı içeri atılıp Hava K.K.vekaleten yönetiliyorsa dur daha bu ülkenin başına nelere gelecek.
  • Seçim zamanında bu iki Türk adasının sessiz sedasız yunanlılara verildiğini söylüyordu bir parti lideri. Doğru mu yalan mı hala bir açıklama yok Türk dış işlerinden.
Türkiye’nin resmi olarak tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin havayolu şirketi Cyprus Airways’in yasak olmasına rağmen Türk hava sahasını kullandığı belgelendi.

Airportaber’e ulaşan birçok uçuşta Cpyrus Airways’e ait uçakların Türk hava sahasını kullanarak uçuşlarını gerçekleştirdiği ortaya çıktı.
 
Türk Dışişleri’nin ‘Rum şirket Türk hava sahasını kullanamaz’ açıklamasına rağmen Cyprus Airways uçakları Türk hava sahasında adeta cirit atıyor.
 
Rum Kesimi’nden İngiltere’nin başkenti Londra’ya yapılan bir uçuşta hava sahasının ihlal edildiği açıkça ortaya çıkıyor. Cyprus Airways’e ait Rum tescilli 5B-DBT kuyruk numaralı Airbus 330-200 tipi bu uçak da ihlalin nasıl yapıldığını gözler önüne seriyor. Larnaka’dan havalanan CY346 çağrı kodlu uçak Marmaris-Bodrum-Didim hattı üzerinden geçerek Londra seferini gerçekleştiriyor.
 
Benzer bir fotoğrafta ise bu kez Rum Kesimi havayolu şirketi Cyprus Airways’e ait 5B-DBB kuyruk tescilli Airbus 320-200 tipi uçak 33.975 feet irtifada Türk hava sahasını ihlal ederken görülüyor. Selanik’ten Larnaka’ya giden uçağın da yine Marmaris-Bodrum-Didim hattını kullanarak bir ihlale daha imza atıyor.
 
1974’TEN BERİ KAPALI
 
Türk hava sahası, 1974’ten beri Rum Havayolları’na ait uçaklara kapalı. Türkiye, Rum Kesimi’ni resmen tanımadığı için hava sahasını Rum uçaklarına açmıyor. Bu ülkeye gidecek uçaklar Türk hava sahasından farklı bir rotadan Rum Kesimi’ne ulaşıyor. Bu da Rum havayolu şirketine ağır maddi külfet getiriyor. Cyprus Airways, Türkiye hava sahasını açmadığı için farklı rotaları kullanıyor ve 10 milyon euroluk ek masraf yapıyor. Rum Kesimi, hava sahasının kullanımını yasaklayan Türkiye’yi geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’ne şikayet etmişti. 
 
Bu arada Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne sefer düzenleyen yabancı havayolu şirketlerinin Türk hava sahasını kullanmalırana göz yumuluyor. Ancak Türkiye’den Rum kesimine doğrudan uçuşlar yapılmasına izin verilmiyor.

©AirportHaber Özel
 
RUM UÇAKLARI HAVA SAHAMIZDA CİRİT ATIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bazı arkadaşlar FlightRadar'ın çalışma prensibinden dolayı rotanın düz çizgiyle çizildiğini ve aslında Bodrum'un üzerinden geçilmediğini belirtmiş ancak ben Bodrum'da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki üzerimden geçtiğini gözümle gördüğüm uçakla flightradar24'te gözüken uçağı karşılaştırdığımda %80 hep Güney Kıbrıs uçakları oluyor. Kalanı da zaten Ürdün ve İsrail ile Avrupa arasındaki seferler oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Allah'tan Rum Kesimi ile Yunanistan ekonomik krizde yoksa mazallah ne olurduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Hava kuvetleri komutanı içeri atılıp Hava K.K.vekaleten yönetiliyorsa dur daha bu ülkenin başına nelere gelecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Seçim zamanında bu iki Türk adasının sessiz sedasız yunanlılara verildiğini söylüyordu bir parti lideri. Doğru mu yalan mı hala bir açıklama yok Türk dış işlerinden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000