21 Şubat 2016, Pazar 13:55:28

Rize-Artvin Havalimanı'nda flaş gelişme

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize-Artvin Havalimanı'nın Kalkınma Bakanlığı'nın 2016 yılı yatırım programına alınması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 750 Milyon TL'lik proje teklifinde bulunulduğunu açıkladı.
  • fazla panik etma hemşerum, trabzon yolcularının 4te 3ü çevre illerden gelmektedur. Ordu Giresun dan sonra Rize Artin de açıldığında papazi bulacaksinuz. Samsun dan daha mi büyüksünüz, Samsun uçuşlarına bakın geleceği görün fazla havalanmayun ayaklariniz artuk yere bassun hemşerum. Dün GS da yenildiniz zaten pırakun habu işleri itiraz mitiraz mizukçuluk etmeyun.
  • Almanya'da bir Belgesel yapilmisti, youtube'da mevcut; Almanya'nin 6 Havalimani disindaki 16 Bölgesel (Dortmund vs dahil) Havalimanlarinin Yillik ortalama Zararlari 180Milyon €, yani bir Rize-Artvin Havalimani Almanyada her Yil zarar yaziliyor.. Yine Avrupa'da gecerli olan bir Tez; Havalimani ancak +4mio Yolcu Sayisiyla Kar eder.. Burda Hedef Rize-Artvin Halklarina Hizmet götürmek degil, ha Yanlis'a Yanlis demek icin ne Kemalist olmali nede Oglu THYye girememis bir Baba olmali..
  • Rizenin halki trabzonun halkindan daha fazla memleketine gidip gelir trabzonlular cok daha once goc ettikleri icin oturduklari sehirle butunlesmislerdir ve rizenin disinda yasayan hemsehrisi trabzonunkinden daha fazladirki nufuslarina baktigin izda bunu gorebilirsiniz bir diger konu ise turkiyenin milli hasilasina hic bir katkisi olmadigi yetmezmis gibi birde zarar veren yuksekovada bile havalimani yapti bu devlet BUROKRAT VE İŞ ADAMI fabrikasi rizenin mevcut malvarliklarini toplasan turkiyenin yuzde 10unu satin alirlar 750 milyonluk havalimani gozunuze batmasin bu kadar sizi gidi kemalizler sizi diyorum noktayi koyuyorum
  • Dunya surekli havalimanlarini ortak kullanirken bir tek akilli olan ulke biziz 100 km altina dahi havalimanlari yapiyoruz. Trabzon rize artvin arasinda rayli sistem kurup en azindan sehirleri baglamak ulasimi rahatlatmak zor tabii. Rize havalimani eger kutahya zafer gibi olursa kim verecek acaba hesabini? Bizim vergilerimizle odenmeyecek mi garanti yolcu ucretleri?

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize-Artvin Havalimanı'nın Kalkınma Bakanlığı'nın 2016 yılı yatırım programına alınması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 750 Milyon TL'lik proje teklifinde bulunulduğunu açıkladı.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, düzenlediği basın toplantısında Rize-Artvin Hava Limanı ile ilgili soruları cevapladı. Karal, Rize-Artvin Hava Limanı için çok kısa sürede önemli mesafe alındığını ifade edip, "Rize- Artvin Hava Limanı için ilk olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü teknik personeli tarafından Artvin ve Rize'de hava limanı için yer tespit çalışmaları gerçekleştirildi. Bu kapsamda yer tespit çalışmaları sonucunda 'Artvin -Rize Havalimanı Ön Değerlendirme Etüd Raporu' hazırlandı. Artvin, Rize ve çevresinde konvansiyel boyutlarda bir hava limanının yapılabilmesine uygun arazi şartlarına sahip bir yer tespit edilmeye çalışılmış olmasına rağmen, kıyı şeridinden itibaren Rize ilinin güneyine doğru yükselen dağ silsilelerinin varlığı nedeniyle sarp ve engebeli bir arazi yapısına sahip olması bakımından hava limanı yapımı için uygun bir yere rastlanılamadı. Özellikle Karadeniz Sahil Yolu boyunca deniz dolgusu açısından havalimanı yapılabilirliği uygun olan ve uçakların iniş kalkış ve uçuş sahası koşulları dikkate alınarak yer tespit çalışmaları gerçekleştirilmesi sonucunda Rize il merkezine yaklaşık 34 kilometre, Trabzon il merkezine yaklaşık 105 kilometre ve Artvin il sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili hava limanı inşaatı için uygun görüldü" dedi.

"ORDU-GİRESUN HAVA LİMANININ 2.5 KATI BÜYÜKLÜKTE OLACAK"

Karal, Rize-Artvin Hava Limanı yapımında Ordu-Giresun Hava Limanı'nın örnek alınacağını ancak büyüklük ve derinlik bakımından Ordu-Giresun Hava Limanı'ndan 2.5 kat daha fazla dolgu kullanılacağını belirterek, "Rize-Artvin Hava Limanı, ülkemizde uygulaması ilk kez gerçekleştirilen Avrupa'da 1. Dünya'da 3. olma özelliğine sahip ve bütünüyle deniz dolgusu üzerinde inşaatı yapılan Ordu-Giresun Hava Limanı model alınarak inşa edilecektir. Deniz üzerinde inşa edilecek bir hava limanı olmasına rağmen kara hava limanları ile aynı boyutlarda ve özelliklerde olacaktır. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendiriliyor. Pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilo metre uzunluğunda planlandı. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleri ile yılda 2 milyon yolcuya hitap edebilecek. Planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Bu nedenle dolgu için 100 milyon ton civarında taş kullanılması hesaplanıyor" dedi.

2016 YATIRIM PROGRAMINA TEKLİF EDİLDİ

Karal, Rize-Artvin Hava Limanı Projesi'nin 2016 yatırım programına alınması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Kalkınma Bakanlığı'na teklifte bulunduğunu ifade ederek, "Artvin-Rize Hava Limanı fizibilite etüdü 12 Mayıs 2014 tarihinde hazırlanmıştı. Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu (ÇED) için ÇED halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Dalgakıran, koruyucu mendirek tip kesitine ve altyapı kesin proje hazırlık çalışmalarına başlanıldı. İmar Planı çalışmaları başlatıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon altyapı, 150 milyon üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon TL proje tutarı olarak teklif edildi. 2016 yılı yatırım programına alındıktan sonra ise alt yapı ihalesinin yapılması için takibimizi ve çalışmalarımızı aralık vermeden sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.

Rize-Artvin Hava Limanı için yürüttükleri siyasi çalışmaların olumlu neticeler verdiğini, rayına sokulan çalışmaların belli bir periyotta ilerleyeceğini vurgulayan Karal, "Bu devasa bir projedir. Deniz üzerinde kurulan hava limanı olarak Avrupa'da ikinci dünyada ise dördüncü proje olacaktır. Bugün başlanıp yarın tamamlanması mümkün değil. Proje mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ilerliyor. Teknik boyutu oldukça fazla olan bir proje. Bu nedenle hemşehrilerimizden biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Hava Limanı çalışmamız rayına girdi. Şimdi bir o kadar önemli olan Lojistik Merkez ve diğer projelerimize yoğunlaşmak istiyoruz" dedi.

Rize-Artvin Havalimanı'nda flaş gelişme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

trabzonli ercan ~ 2 yıl önce
fazla panik etma hemşerum, trabzon yolcularının 4te 3ü çevre illerden gelmektedur. Ordu Giresun dan sonra Rize Artin de açıldığında papazi bulacaksinuz. Samsun dan daha mi büyüksünüz, Samsun uçuşlarına bakın geleceği görün fazla havalanmayun ayaklariniz artuk yere bassun hemşerum. Dün GS da yenildiniz zaten pırakun habu işleri itiraz mitiraz mizukçuluk etmeyun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesut ~ 2 yıl önce
Almanya'da bir Belgesel yapilmisti, youtube'da mevcut; Almanya'nin 6 Havalimani disindaki 16 Bölgesel (Dortmund vs dahil) Havalimanlarinin Yillik ortalama Zararlari 180Milyon €, yani bir Rize-Artvin Havalimani Almanyada her Yil zarar yaziliyor.. Yine Avrupa'da gecerli olan bir Tez; Havalimani ancak +4mio Yolcu Sayisiyla Kar eder.. Burda Hedef Rize-Artvin Halklarina Hizmet götürmek degil, ha Yanlis'a Yanlis demek icin ne Kemalist olmali nede Oglu THYye girememis bir Baba olmali..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos konusmayin Kemalizler ~ 2 yıl önce
Rizenin halki trabzonun halkindan daha fazla memleketine gidip gelir trabzonlular cok daha once goc ettikleri icin oturduklari sehirle butunlesmislerdir ve rizenin disinda yasayan hemsehrisi trabzonunkinden daha fazladirki nufuslarina baktigin izda bunu gorebilirsiniz bir diger konu ise turkiyenin milli hasilasina hic bir katkisi olmadigi yetmezmis gibi birde zarar veren yuksekovada bile havalimani yapti bu devlet BUROKRAT VE İŞ ADAMI fabrikasi rizenin mevcut malvarliklarini toplasan turkiyenin yuzde 10unu satin alirlar 750 milyonluk havalimani gozunuze batmasin bu kadar sizi gidi kemalizler sizi diyorum noktayi koyuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karsiyaka ~ 2 yıl önce
Dunya surekli havalimanlarini ortak kullanirken bir tek akilli olan ulke biziz 100 km altina dahi havalimanlari yapiyoruz. Trabzon rize artvin arasinda rayli sistem kurup en azindan sehirleri baglamak ulasimi rahatlatmak zor tabii. Rize havalimani eger kutahya zafer gibi olursa kim verecek acaba hesabini? Bizim vergilerimizle odenmeyecek mi garanti yolcu ucretleri?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000