01 Eylül 2016, Perşembe 12:20:13

Rize-Artvin Havalimanı ihalesi iptal edildi

Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın ihalesi, projede revizyon yapılacağından dolayı iptal edildi
  • "Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak" Vay be, ne araştirmaciyiz be. Marsa`da enilk sinek biz getirdik!
  • Neyi paylaşamadınız.?60 metre yetmez 120 metre genişlik 5 bin metre uzunluk olmalı allah belanızı versin....
  • Osaka ve nagoya dolgu siralamasinda ORGI den sonra kacinci acaba? !!
  • Ya arkadaş iki tane başbakan ve cumhurbaşkanı cikiran bir yer ve son zamanlarda turist patlaması yasanan yer olan rizeve artvin de ellerinden gelen her türlü oyunlar oynanıyor nedeni ise trabzon ekonomisi zarar görecek diye ..ben trabzona havaalanı kullanmaya mecbur değilim sayın cumhurbaşkanım memleketin rizeye sahip çıkın ..Rizeli sizi yari yolda bırakmadı sizde bizi mağdur etmeyiniz

Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın ihalesi, projede revizyon yapılacağından dolayı iptal edildi

Projedeki eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden ihale ilanı yayımlanacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca 2016 yatırım programına alınan ve Haziran ayında Yüksek Planlama Kurulu kararı çıkarılan Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapısı için 8 Eylül'de yapılacağı duyurulan ihale iptal edildi.

Söz konusu havalimanının projesinde revizyon yapılacak. Proje revizyonunun ardından Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapısı için kısa süre sonra tekrar ihale ilanına çıkılacak.

Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek.

Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin'den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.

Kalkınma Bakanlığına yapılan başvuruya ilişkin YPK kararı çıkan, Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu'na yönelik (ÇED) halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilen havalimanı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Koruyucu mendirek tip kesiti ve altyapı kesin proje hazırlık ve imar planı çalışmaları başlatıldı.

Rize-Artvin Havalimanı ihalesi iptal edildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Ömer ~ 2 yıl önce
"Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak" Vay be, ne araştirmaciyiz be. Marsa`da enilk sinek biz getirdik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M:K ~ 2 yıl önce
Neyi paylaşamadınız.?60 metre yetmez 120 metre genişlik 5 bin metre uzunluk olmalı allah belanızı versin....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
go zero ~ 2 yıl önce
Osaka ve nagoya dolgu siralamasinda ORGI den sonra kacinci acaba? !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rize53 ~ 2 yıl önce
Ya arkadaş iki tane başbakan ve cumhurbaşkanı cikiran bir yer ve son zamanlarda turist patlaması yasanan yer olan rizeve artvin de ellerinden gelen her türlü oyunlar oynanıyor nedeni ise trabzon ekonomisi zarar görecek diye ..ben trabzona havaalanı kullanmaya mecbur değilim sayın cumhurbaşkanım memleketin rizeye sahip çıkın ..Rizeli sizi yari yolda bırakmadı sizde bizi mağdur etmeyiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 2 yıl önce
İyi de ona bakarsanız NASA'da en az 5 tane Trabzonlu mühendis çalışıyor..Biz diyor muyuz gelin Orion uzay mekiğini trabzon'dan fırlatın diye? , turizm burda da zirveye ulaştı, hatta o kadar yükseldi ki gitti öbür tarafa düştü, sanırsınız dubaideyiz. Ama tabi yapsınlar havalimanı, uzay üssü, nasıl olsa satacak arsa bol rize de..
Umit ~ 2 yıl önce
Arkadasim trabzon havalimanini kullanmak zorunda degilsin orgi havaalani kullan, ve bu trabzonu neden hiç cekemiyorsunuz, bilmeyende zannedecekki trabzon'dan rizeye dunyanin yolu var

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000