13 Haziran 2016, Pazartesi 09:21:46

Rize-Artvin Havalimanı için flaş karar

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı Rize-Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıktı. Bu yöntemle yapılan dünyanın üçüncü , Türkiye'de ikinci olacak.
  • Rize ve Artvin'in turizm kapasitesi Trqbzon
  • El Arap havaalanı..Hayurlara fesiyle olsin..Arap'lara kız verip kız alun, aa onlarla akraba olun...Ormanlarını kesin,dağlarina oteller,AVM ler,bol bol evler yapin..Zengin olun...daa çok zengin olun...Milletin aasına koyin...daha çok koyin ..akli başina gelene kadar koyin...Çok seviyom la ben sizi..essahtan...
  • Or-Gi'nin işlerliğini ve rakamlarını göz önünde bulundurarak, 750 milyonluk bu yatırımın geri dönüşü kaç yıl olur, bilen arkadaşlar yazabilirler mi lütfen? Eleştiri ya da iğneleme için sormuyorum...
  • kucuk sehirleri buyutecek bir yatirim. avrupada yasiyorum; bu tur kucuk havalimanlari bolgenin ticari gelisiminde buyuk katki saglamaktadir. almanya+benelux'de 100 km icerisinde 3 havalimani sigmaktadir. bu tarz kendini tolore edebilecek yatirimlarin karsisinda yer tutmak, bagnazliktir, cahillikttir, yobazligin dikalasidir.

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı Rize-Artvin Havalimanı için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıktı. Bu yöntemle yapılan dünyanın üçüncü, Türkiye'de ikinci olacak.

Rize-Artvin Havalimanı için kritik adım atıldı. 12 Mayıs 2014'te fizibilite etüdü imzalanan Rize-Artvin Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek ve bu havalimanından 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek.

3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA PİST İNŞA EDİLECEK

Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin'den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.Kalkınma Bakanlığına yapılan başvuruya ilişkin YPK kararı çıkan, Çevresel Etki ve Değerlendirme Raporu'na yönelik (ÇED) halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilen havalimanı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Koruyucu mendirek tip kesiti ve altyapı kesin proje hazırlık ve İmar Planı çalışmaları başlatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için 600 milyon lira altyapı, 150 milyon lira üstyapı inşaatı olmak üzere toplam 750 milyon lira proje tutarı olarak teklif edildi. 2016 yılı yatırım programına alındıktan sonra ise altyapı ihalesinin yapılması için çalışmalar devam ediyor.

Rize-Artvin Havalimanı için flaş karar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Fatih ~ 2 yıl önce
Rize ve Artvin'in turizm kapasitesi Trqbzon

Yanıtla

Kalan karakter 1000
El Arap ~ 2 yıl önce
El Arap havaalanı..Hayurlara fesiyle olsin..Arap'lara kız verip kız alun, aa onlarla akraba olun...Ormanlarını kesin,dağlarina oteller,AVM ler,bol bol evler yapin..Zengin olun...daa çok zengin olun...Milletin aasına koyin...daha çok koyin ..akli başina gelene kadar koyin...Çok seviyom la ben sizi..essahtan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatih ~ 2 yıl önce
Rize ve artvinin turizm kapasitesi trabzondan daha büyük. Zaten trabzona giden yolcular araç kiralayıp rize ve artvine geçiyorlardı. Rize havalimanından sonra.. 10 yıl sonra bu bölge turizmin göz bebeği okacak.. unutmayın bu yorumu..
Yatırım ~ 2 yıl önce
Or-Gi'nin işlerliğini ve rakamlarını göz önünde bulundurarak, 750 milyonluk bu yatırımın geri dönüşü kaç yıl olur, bilen arkadaşlar yazabilirler mi lütfen? Eleştiri ya da iğneleme için sormuyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
az laf, cok is! ~ 2 yıl önce
kucuk sehirleri buyutecek bir yatirim. avrupada yasiyorum; bu tur kucuk havalimanlari bolgenin ticari gelisiminde buyuk katki saglamaktadir. almanya+benelux'de 100 km icerisinde 3 havalimani sigmaktadir. bu tarz kendini tolore edebilecek yatirimlarin karsisinda yer tutmak, bagnazliktir, cahillikttir, yobazligin dikalasidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000