13 Ağustos 2016, Cumartesi 09:21:33

Rize Havalimanı için geri sayım başladı

Türkiye'de denizin üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı Rize Havalimanı'nın yapımı 8 Eylül'de ihale edilecek. 750 milyon liraya mal olması planlanan inşaat, 2 yıl 9 ayda tamamlanacak.
  • çukurova bölgesel yılan hikayesine döndü
  • Adana havalimani gibi ilgilenilmesi gereken yer varken niye Rize ye bu kadar imtiyazli davraniliyor.Yapilmasin demiyorum ama Türkiye de yapilan 2. Havalimani olan Adana Havalimanina da yetkililer gelsin de yolcularin calisanlarin cektigi zorluklari incelesinler.4 yildir sozde yapilacak havalimani ama boş.
  • Ne zaman Rize'ye havalimanı yapılacak söylentileri çıksa hemen Bi ne gerek vardı muhabbeti başlıyor. Her ilde havalimanı olacak arkadaşlar, ileride taksi uçaklar olacak. Dar düşünmeyin. Trabzon'dan kalkma uçağın yarısından fazlası Rize tarafından gidiyor. Çekememezlik yapmayın. Her il kalkınsın. Hep bana hep bana demeyin
  • Saatte nasıl 36 ucak inis kalkis yapiyor.

Türkiye'de denizin üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı Rize Havalimanı'nın yapımı 8 Eylül'de ihale edilecek. 750 milyon liraya mal olması planlanan inşaat, 2 yıl 9 ayda tamamlanacak.

Türkiye'de deniz dolgusu ile inşa edilecek ikinci havaalanı Rize Havalimanı olacak.

Rize Havalimanı, Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgusu üzerine inşa edilecek.

Rize havalimanı inşaatında derinliğin fazla olması nedeniyle, Ordu - Giresun Havalimanı'nda kullanılandan yaklaşık 3 kat daha fazla dolgu malzemesi kullanılacak.

SAATTE 36 UÇAK İNİŞ KALKIŞ YAPABİLECEK

Proje kapsamında, saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek.

Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı'nın ayrıca kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara da hizmet vermesi bekleniyor.

2 YIL 9 AYDA TAMAMLANACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 8 Eylül tarihinde ihaleye çıkarılacak olan Rize Havalimanı projesi için ilk etapta deniz dolgusu, pist, apron, taksirut, çevreyolu, emniyet tel örgüsü, mendirek, PAT sahaları ve çevre aydınlatma işleri yapılacak. Bu işler 600 milyon liraya mal olacak. Altyapı işlerinin ardından 150 milyon lira harcamayla da terminal binalarını kapsayan üst yapı işleri yapılacak. Rize Havalimanı'nın yapımı 2 yıl 9 ayda tamamlanacak.

Rize Havalimanı için geri sayım başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

rmz ~ 2 yıl önce
çukurova bölgesel yılan hikayesine döndü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana ~ 2 yıl önce
Adana havalimani gibi ilgilenilmesi gereken yer varken niye Rize ye bu kadar imtiyazli davraniliyor.Yapilmasin demiyorum ama Türkiye de yapilan 2. Havalimani olan Adana Havalimanina da yetkililer gelsin de yolcularin calisanlarin cektigi zorluklari incelesinler.4 yildir sozde yapilacak havalimani ama boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çotanak ~ 2 yıl önce
Aynen katılıyorum. Şu an en sıkıntılı yer Adana dır. Aslında Adananın havaalanı incirlik olmalı çünkü Adananın doğusunda bir milyon nüfus var ve bu nüfusu yeniceye taşımak hiç kolay değil. Mersin için ise en uygun yer Erdemlidir.
Adana ~ 2 yıl önce
Adana işlevi olabilecek bir havalimanı. Burası fuzuli. Dolayısı ile daha önemli
Hasan ~ 2 yıl önce
Ne zaman Rize'ye havalimanı yapılacak söylentileri çıksa hemen Bi ne gerek vardı muhabbeti başlıyor. Her ilde havalimanı olacak arkadaşlar, ileride taksi uçaklar olacak. Dar düşünmeyin. Trabzon'dan kalkma uçağın yarısından fazlası Rize tarafından gidiyor. Çekememezlik yapmayın. Her il kalkınsın. Hep bana hep bana demeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 2 yıl önce
Rizenin yolcusu vardır kabul de Yarısından fazlası ne demek anlamadım? Trabzon Rizenin en az 3-4 katıdır ve oranı buna vurarak etkiyi bulabilirsiniz. Her ile havalimanı gereksizdir. Çok daha gereksiz yere yapıldıysa Rize ye de yapılsın da Dünyada Her ile havalimanı olan bir yer gösterin bana inşaatında 1 hafta bedava çalışayım.
08 ~ 2 yıl önce
yazık bu milletin parasına aynı körfez köprüsü gibi yetmiyen yocu parasını devlet öder.trabzonda ve batum dan gelen yolcu azalır. trabzon iyice kan kaybeder.gereksiz bir hava limanı olur. Zafer havalimanı gibi.kışın kuvvetli rüzgarlı havalarda uçaklar pas geçip batuma iner.
Hasan ~ 2 yıl önce
İlerisi için dedim zaten. Trabzondan kalkan toplam uçaklardaki yolcuları topla, Rize tarafından Trabzon'a giden Havaş'taki Yolcu sayısı ile karşılaştır, sonucu bulursun
Ercan ~ 2 yıl önce
Hasan kardeşim.Rize tarafına giden Havaş otobüslerine Of,Sürmene,Araklı,Arsin ve Yomra yolcusu da biner. belki de Çaykara dahil. O nedenle tam sonuç çıkmaz ama Rizenin yolcusunun Türkiyedeki pek çok havalimanından az olmayacağını kabul etmekle beraber Trabzonun yarısına bile yaklaşması mümkün değildir. Bunu bir havalimanı çalışanı olarak söylüyorum
Soru ~ 2 yıl önce
Saatte nasıl 36 ucak inis kalkis yapiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000