08 Aralık 2011, Perşembe 11:13:52

RAPOR ORTAYA ÇIKTI SUÇLU BELLİ OLDU!

Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soruşturmada 3 uzmanı tutuklatan raporda suç pilota yüklenmiş.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • BASİT BİR PİLOT HATASI TRAJİ KOMİK BİR HAL ALDI YAZIK BU ÜLKEYE KEÇİLER BEYİN SÖKMÜYOR ELBET AMA CAHİL KAFALAR KAFA ...!
  • Kaza yerine,kazadan çok sonra giden kaza kirim,delilleri nasil yok etmis olabilir?kaza yerine ulastiklarinda,kac Saat olmustu acaba?!o sartlarda,oraya ulastiklarinda enkaza ulasilabilinmismiydi?! Ve ulastiklarinda tek baslarina mi ulasmislardi?kimse yok muydu!?simdi Savcinin korunmaya ve zirhli araca ihtiyaci varsa,onlarinda ihtiyaci acaba?!o kisilerde devleti,otoriteyi temsil etmemisler miydi? Yoksa temsil ettikleri kurum,Tc cumhuriyeti'nin degil midi?!anlamadim.:((
  • FO veya yazici ogluyla satranc bile oynayabilirdi problemsiz....................
‘Silahlı terör örgütüne üye olmak ve delilleri karartmakla’ suçlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları Feridun Seren, Kerem Mumcuoğlu ve Şıh Mehmet Sevdim’in hazırladıkları raporda, pilotların yoğun kar yağışında uçtukları saptaması yer alıyor. Oysa Meteoroloji Müdürlüğü olay günüyle ilgili ‘uçuşa uygun’ tespiti yaptı. Rapora göre, kaza nedenlerinden diğer ikisi, helikoptere son anda bir kişinin daha binmesiyle ağırlığın artması ve pilotun cep telefonuyla konuşması. Bu arada olay yerine giden askerlerin helikopterin bazı parçalarını sökmesiyle ilgili raporda herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. Savcılık bu raporların olayı çarpıtmak üzere hazırlandığını ve delilleri karartmak niyetiyle düzenlendiğini savunuyor.

Fazla yolcu alındı

Raporda, helikopter kazasının faturasının pilot Kaya İstektepe’ye kesildiği ortaya çıktı. Helikopterin bazı parçalarının kayıp olduğuna dair hiçbir bilginin de bulunmadığı tutuklu üç uzmanın hazırladığı 181 sayfalık raporda kazanın muhtemel nedeni şöyle aktarıldı: “Helikopter pilotunun Çağlayancerit-Kayseri Erkilet istikametindeki meteorolojik bilgilerini incelemeden Çağlayancerit’ten kalkış yapması, ‘Türkiye AIP ENR1.2 VFR Uçuş Kuralları Madde 1.2 Not 1’de yer alan “Helikopterler için yer görüş değeri kontrollü sahalar dışında 2 km’den az olmayacaktır” hususuna riayet etmeyerek ve görüş mesafesi ‘300-500 metre’ olan yoğun kar yağışlı kontrolsüz sahada VFR uçuşa ısrarla devam ederek oryantasyon (vertigo/his yanılması) kaybına uğraması nedeniyle, bulunduğu coğrafya ve arazi yapısını doğru değerlendiremeyerek hava aracının dağlık alanda araziyle temas etmesini engelleyememesi olduğu düşünülmektedir.”

Cep’ten çok konuştu

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün raporunda ayrıca helikopterin Kahramanmaraş Çağlayancerit’ten kalkışında son anda binen yolcunun helikopterin kalkış ağırlığını etkilediği ileri sürüldü. Raporda en dikkat çeken iddia ise pilot İstektepe’nin uçuş sırasında cep telefonu ile konuştuğu için dikkatinin dağılması.

Raporda ayrıca düşen helikopterin motor yağının uzun süre değiştirilmediğinin ortaya çıktığı, TC-HEK tescil işaretli BELL 206L-4 tipi helikopterin 300 saat veya 6 ay içinde motor yağı değişikliği yapılmasına rağmen herhangi bir müdahalenin yapılmadığının anlaşıldığı vurgulandı. Raporun ilgili kısmında şu tespitlere yer verildi: “Yağ değiştirme tarihi olan 21.03.2009 tarihinde motor yağının Esas Hava Taşımacılık Turizm ve Ticaret AŞ tarafından değiştirilmediği veya sözleşmesi olduğu bakım kuruluşlarına da değiştirme işlemini yaptırmadığı görülmüştür.” (Radikal)
RAPOR ORTAYA ÇIKTI SUÇLU BELLİ OLDU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 6 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
BASİT BİR PİLOT HATASI TRAJİ KOMİK BİR HAL ALDI YAZIK BU ÜLKEYE KEÇİLER BEYİN SÖKMÜYOR ELBET AMA CAHİL KAFALAR KAFA ...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kaza yerine,kazadan çok sonra giden kaza kirim,delilleri nasil yok etmis olabilir?kaza yerine ulastiklarinda,kac Saat olmustu acaba?!o sartlarda,oraya ulastiklarinda enkaza ulasilabilinmismiydi?! Ve ulastiklarinda tek baslarina mi ulasmislardi?kimse yok muydu!?simdi Savcinin korunmaya ve zirhli araca ihtiyaci varsa,onlarinda ihtiyaci acaba?!o kisilerde devleti,otoriteyi temsil etmemisler miydi? Yoksa temsil ettikleri kurum,Tc cumhuriyeti'nin degil midi?!anlamadim.:((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
FO veya yazici ogluyla satranc bile oynayabilirdi problemsiz....................

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000