26 Ekim 2010, Salı 10:56:06

PİST BU YÜKÜ KALDIRAMADI!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den kalkışa hazırlanan FedEx’e ait kargo uçağı pisti çökertti.
  • Orası B5 taksi yolu üzerindeki 13L pist başından hemen önceki de-icing alanı. Taksi yaparken merkez sarı çizgi üzerinden ayrılmaması gerekir tabi ancak de-icing alanının da taksi yolu ile aynı ağırlığa dayanıklı olması gerekir. Yani uçak oraya taşmış, ilk önce o bölümde çökme omuş, devamında resimde görünen durduğu yerde sarı çizgiyi çok az geçmiş. Muhtemelen ilk bölüm çökmeseydi uçak taştığı cepten taksi yoluna dönüp pist başına devam edecekti. Bir kere gömüldükten sonra yapacak birşey yok. Kısaca; eğer ilgili de-icing alanı için "x ağırlık üzerinde uçakların girmesi yasaktır" şeklinde bir NOTAM yayınlanmadıysa olay tamamen havaalanı bakım/onarım eksikliği.
  • Geçen bu arkadaş RESA' ya çıkmıştı orayı da göçürmüştü... :)))) RWY Shoulder ya da TWY edge/shoulder da PCN 100 mü olacaktı ?
  • sadece ruhunuz hastalanmis sizin doktora goturun kendinizi...
  • muhteşem araştırmalarla ,muhteşem haberler hazırlıyorlar yanlız başlıklarında attıkları haberde pistin uçagın agırlıgını kaldıramamsından daha büyük bir hata var bence acaba bu PİST neden düz degil de kavisli inşa edilmiş ? :))))))))))

FedEx Cargo şirketine ait MD 11 tipi uçak, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ilginç bir kaza yaşadı. Ferihegy Havalimanı’ndaki 13 sol pistinden kalkış yapmak için B5 taksi yolunda ilerleyen MD 11 tipi uçağın sol ana dikmesi taksi yolundan çıkıp, beton zeminin zayıf noktasına kaydı.

Tonlarca ağırlığındaki uçağın asfalt zeminin zayıf noktasına kaymasıyla, pist çöktü. Birkaç metre uzunluğundaki çökme sonrası  kaptan pilot, uçağı durdurdu.

İşte o çökmenin görüntüsü objektiflere böyle yansıdı:

PİST BU YÜKÜ KALDIRAMADI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 8 yıl önce
Orası B5 taksi yolu üzerindeki 13L pist başından hemen önceki de-icing alanı. Taksi yaparken merkez sarı çizgi üzerinden ayrılmaması gerekir tabi ancak de-icing alanının da taksi yolu ile aynı ağırlığa dayanıklı olması gerekir. Yani uçak oraya taşmış, ilk önce o bölümde çökme omuş, devamında resimde görünen durduğu yerde sarı çizgiyi çok az geçmiş. Muhtemelen ilk bölüm çökmeseydi uçak taştığı cepten taksi yoluna dönüp pist başına devam edecekti. Bir kere gömüldükten sonra yapacak birşey yok. Kısaca; eğer ilgili de-icing alanı için "x ağırlık üzerinde uçakların girmesi yasaktır" şeklinde bir NOTAM yayınlanmadıysa olay tamamen havaalanı bakım/onarım eksikliği.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Geçen bu arkadaş RESA' ya çıkmıştı orayı da göçürmüştü... :)))) RWY Shoulder ya da TWY edge/shoulder da PCN 100 mü olacaktı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sadece ruhunuz hastalanmis sizin doktora goturun kendinizi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
muhteşem araştırmalarla ,muhteşem haberler hazırlıyorlar yanlız başlıklarında attıkları haberde pistin uçagın agırlıgını kaldıramamsından daha büyük bir hata var bence acaba bu PİST neden düz degil de kavisli inşa edilmiş ? :))))))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000