18 Nisan 2015, Cumartesi 13:51:05

PİLOTTAN AHL KULEYE LEYLEK UYARISI

Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde zaman zaman aksamaya neden olan leylek sürüleri için o an havada olan bir pilot, kuleyi uyardı.
  • Bu haberin sagladığı imkanla Atatürk Hava Limanını kuş sürüsü , Leylek v.s. Raporlamalarını tedbir almak yerine teşekkürle geçiştirmesini , yetkilileri tedbir almaları için bir iki yorum yazmak yerine burayı sulandıran sözde havacıları meslekdaş olarak görmüyorum. Öyle çiğ öyle fütursuz yaklaşımlar yapabilecek davranış bozukluğu içindesiniz ki şimdi bana da bir iki sulu cvp yazarsınız eminim
  • yardımcı pilot nedir ya? ayrıca kuşlar uçaklara değil, uçaklar kuşlara çarpar.
  • Ve ne kaddar güzel leylegi havada görmüşler :)
  • Aferim astronotcuga cok boyuk is basarmissss..:)

Leylek sürülerinin havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte sıcak iklimlere göçe başlaması nedeniyle göç hattı üzerinde bulunan Atatürk Havalimanı'na iniş ve kalkış yapacak uçaklar için alarm verildi. Pilotlar sık sık leylek uyarısı anonsu yaparak hava trafik kontrolörlerine konuyla ilgili bilgi veriyor.

Yine bir pilot, kule görevlilerine “05 pist başında yoğun bir leylek sürüsü var malumat” diye bilgilendirme anonsunda bulundu. Hava trafik kontrolörü de, “Leylek sürüsü var anlaşıldı, gördüm şimdi havada teşekkürler” cevabını verdi.

Bugüne kadar leylekler birçok kez uçaklara çarparak ciddi sorunlara yol açtı. Bunlardan en ilginci ise 1 Nisan 2004 tarihinde yaşandı. İstanbul-Adana seferini yapan THY'nin RJ-100 tipi "Gaziantep" adlı uçağı, tırmanış sırasında leylek sürüsüne girmişti. Uçağa çarpan leylekler, önce sol taraftaki bir numaralı motoru devre dışı bırakmış, kokpit camına çarpan bir leylek ise menteşeleri patlatarak içeri girip, yardımcı pilotun başını sıyırmıştı.

PİLOTTAN AHL KULEYE LEYLEK UYARISI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bu haberin sagladığı imkanla Atatürk Hava Limanını kuş sürüsü , Leylek v.s. Raporlamalarını tedbir almak yerine teşekkürle geçiştirmesini , yetkilileri tedbir almaları için bir iki yorum yazmak yerine burayı sulandıran sözde havacıları meslekdaş olarak görmüyorum. Öyle çiğ öyle fütursuz yaklaşımlar yapabilecek davranış bozukluğu içindesiniz ki şimdi bana da bir iki sulu cvp yazarsınız eminim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yardımcı pilot ~ 3 yıl önce
yardımcı pilot nedir ya? ayrıca kuşlar uçaklara değil, uçaklar kuşlara çarpar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Leylök ~ 3 yıl önce
Ve ne kaddar güzel leylegi havada görmüşler :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trcn ~ 3 yıl önce
Aferim astronotcuga cok boyuk is basarmissss..:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000