17 Haziran 2014, Salı 09:27:56

PİLOTLARIN İFADELERİ ALINDI

Başbakan Erdoğan'ın evinin yakınında bulunan Aksa Cami'ne çarpan F-4 pilotları, 10 yıl sonra şüpheli sıfatıyla verdikleri ifadede, olayın kaza olduğu ve kasıt bulunmadığını belirttiler
  • Hakim kalkmış binvalis çiftliğini sormuş. Ona neymiş ki. O önüne döküleni yesin önce. Hakim de cemaatin adamı olmalı.
  • Bu olay bariz bir şekilde kazadır ve bu kazada sorumlu olan kişi lider olarak uçandır. Camiye çarpan uçak, liderin yakın kolunda durmaya çalışıyordu o sırada. Yani önüne çok bakamaz o esnada. Liderin numarasını emniyetli bölgeden geçirmesi gerekiyordu. O uçağa ve pilotlara bir şeyin olmaması da Allah'ın bir lütfudur. Bu soruşturma 10 sene önceki olaydan bile mağdur edebiyatı yapma çabasıdır. Yıllarca darbe mağduru diye gezenler, acaba anayasa mahkemesinin bu günkü kararına ne diyecekler...
  • Ulkede bu kadar cami ne diye var zaten o da bir ilginc. Adam gibi dinini yasayan yok, ama cuma zamani gelince herkes orada.sonra gene cikinca , rusvet, dolandiricilik, zimmet, yalan, dolan...cami yapicana okullari gelistir. kafalari doldur...o zaman cepler daha az dusunulur. cakma muslumanlar...
  • Bu olay ne zaman oldu? Tören uçuşu provalari esnasında değil mi? Bu uçuşlar Nerede yapılıyor? Türkiye'nin başkenti 4 milyon nüfuslu Ankara'nın tam ortasında değil mi? 100-150 metre (300-500 feet) irtifadan uçmaz isen bu uçuşlar olur mu? Tabii ki hayır... minaresi bol olan bir ülkede çarpma istenmez ama her nedense olmuş. Olmamasi için tören alanına yüksek hızda gelen pilotların başka yönden gelme seçenekleri var mı? Yok. Bu planlama onlara ait değil! O zaman biz burada nesnel yorum yapmak yerine neden olayın oluş nedenlerini başka noktalarda arıyoruz? Örneğin bu kazadan bir ders çıkarmak gerekmez mi? Mesela tören uçuşlarında uçaklar ve helikopterleri geçirmeyelim. Hem ülke tasarruf eder hem de bu tür istenmeyen, hatta daha büyük kazaların önüne geçilmiş olur. TÖREN UCUSLARINA HAYIR.

Başbakan Erdoğan'ın evinin yakınında bulunan Aksa Cami'ne çarpan F-4 pilotları, 10 yıl sonra şüpheli sıfatıyla verdikleri ifadede, olayın kaza olduğu ve kasıt bulunmadığını belirttiler.

27 Ekim 2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Subayevlerindeki evinin yakınında bulunan Aksa Camine çarpan F-4 savaş uçaklarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada o jetlerin pilotları ilk kez dinlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nda yürütülen soruşturma kapsamında Savcı Serdar Coşkun, dönemin Eskişehir 1.Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kürşat Atılgan, minareye çarpan uçağın pilotları  Erkin Uyar ve Ayşegül Aysan’ı ‘şüpheli’ olarak dinledi.

Kürşat Atılgan 15 Mayıs’ta verdiği 2 sayfalık ifadesinde olayın tamamen bir kaza olduğunu, kasıt bulunmadığını söyledi.

Atılgan, uçuşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı provaları için uçuş yapıldığını belirtirken, savcıya 12 dakika 34 saniyelik uçağın içerisinden pilotların konuşmalarının da yer aldığı görüntüyü de teslim etti.

Atılgan’a Binvalis çiftliğinin fotoğraflarının çekilmesi olayı da soruldu. Atılgan söz konusu olayla ilgili “Söz konusu olayla ilgili emir Hava Kuvvet Komutanı'ndan geldi. Benim neden fotoğraf alındığına dair bir bilgim yok” dedi. Öte yandan, Aksa Cami'ne çarpan F-4 ile ilgili daha önce basına açıklamalar yaptığını da hatırlattı.

Uçağı kullanan pilotlar Ayşegül Aysan ve Erkin Uyar da, olayda kasıt olmadığını tekrar ederken; uçuş güzergâhı, koordinesine ve fit yüksekliğine uygun hareket ettiklerini ancak rüzgar şiddetine göre bazen bu yüksekliklerde 1 ila 1,5 metre bir sapma olabileceğini ifade ettiler.

Planlı bir durum olmadığını anlattılar. Savcı Coşkun’un pilotların ifadesini tamamlanmasının ardından olayı araştırması için bilirkişi görevlendireceği öğrenildi.

Aksa camine çarpan jetlerle ilgili soruşturma, eski Ankara TMK.10.Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından açılmış, TMK’nın kaldırılmasının ardından savcı Bilgili Sahtecilik bürosunda görevlendirilince dosya yeni kurulan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosundan Serdar Coşkun’a verilmişti. (T24)

PİLOTLARIN İFADELERİ ALINDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hakim kalkmış binvalis çiftliğini sormuş. Ona neymiş ki. O önüne döküleni yesin önce. Hakim de cemaatin adamı olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu olay bariz bir şekilde kazadır ve bu kazada sorumlu olan kişi lider olarak uçandır. Camiye çarpan uçak, liderin yakın kolunda durmaya çalışıyordu o sırada. Yani önüne çok bakamaz o esnada. Liderin numarasını emniyetli bölgeden geçirmesi gerekiyordu. O uçağa ve pilotlara bir şeyin olmaması da Allah'ın bir lütfudur. Bu soruşturma 10 sene önceki olaydan bile mağdur edebiyatı yapma çabasıdır. Yıllarca darbe mağduru diye gezenler, acaba anayasa mahkemesinin bu günkü kararına ne diyecekler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
minare - cami ~ 4 yıl önce
Ulkede bu kadar cami ne diye var zaten o da bir ilginc. Adam gibi dinini yasayan yok, ama cuma zamani gelince herkes orada.sonra gene cikinca , rusvet, dolandiricilik, zimmet, yalan, dolan...cami yapicana okullari gelistir. kafalari doldur...o zaman cepler daha az dusunulur. cakma muslumanlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu olay ne zaman oldu? Tören uçuşu provalari esnasında değil mi? Bu uçuşlar Nerede yapılıyor? Türkiye'nin başkenti 4 milyon nüfuslu Ankara'nın tam ortasında değil mi? 100-150 metre (300-500 feet) irtifadan uçmaz isen bu uçuşlar olur mu? Tabii ki hayır... minaresi bol olan bir ülkede çarpma istenmez ama her nedense olmuş. Olmamasi için tören alanına yüksek hızda gelen pilotların başka yönden gelme seçenekleri var mı? Yok. Bu planlama onlara ait değil! O zaman biz burada nesnel yorum yapmak yerine neden olayın oluş nedenlerini başka noktalarda arıyoruz? Örneğin bu kazadan bir ders çıkarmak gerekmez mi? Mesela tören uçuşlarında uçaklar ve helikopterleri geçirmeyelim. Hem ülke tasarruf eder hem de bu tür istenmeyen, hatta daha büyük kazaların önüne geçilmiş olur. TÖREN UCUSLARINA HAYIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000