28 Eylül 2013, Cumartesi 08:25:13

PİLOTLARDAN 'UYKU' İTİRAFI!

Kaptan pilotlar, uyandıkları zaman yardımcı pilotun uyuduğunu fark ettiklerini söyledi...
  • Bu gördüğünüz olay, Türkiye'deki bütün havayolu şirketlerinde oluyor maalesef. Çoğu pilotlar tam FIR'a gelirken uyanıyor. Genelde biri uyur diğeri telsizlere bakar ama sessiz frekanslar bu durumu çok tetikliyor. Neyse, anlıyacağınız öyle '' Ahhhh! Pilotlar uyuyormuş'' falan gibi bir durum ve tepki yaratmasın. Bu zaten hep vardı ve bu Ekip Planlama ile her zaman olucaktır. Duty Time sınıra kadar kullanılıyor, ama yapıcak birşey yok! Yakında kokpitede kamera koyucaklar burayada yazıyorum. KURTULUŞ KAPTAN.
  • yav kardeşim biride cıkıp demiyorki şirketin bize uyumamız için verdiği saatlerde biz bazen sabahlara kadar rakı balık yapıyoruz. aa cok ayıp olurmu öyle şeyler!!
  • Rezalet.......canimiz kimlere emanet. Dr.ugur isikdag
  • Cockpitte kendim gordum sirket adi ve kaptan ismi vermeyim ALAHIN ADINA YEMIN EDERIMKI GORDUM.

British Airline Pilots Association (BALPA) pilot derneğinin 500 yolcu uçağı pilotunun katılımıyla düzenlediği ankette, uçuş yetkililerini şoke eden bir tablo ortaya çıktı. Pilotların yüzde 56’sı, kokpitte uyuyakaldıklarını kabul ederken, her 3 pilottan biri uyandıkları zaman yardımcı pilotlarını uyurken bulduklarını belirtti.

İngiltere’de pilotların kokpitte uyuduklarına dair tartışmalar, bir süre önce bir yolcu uçağında her iki pilotunda uyuduğu ve uçağın uzun süre otomatik pilotta uçtuğuna dair bilginin ortaya çıkmasıyla başladı.

BALPA’nın düzenlediği anket, gelecek hafta Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu tarafından yapılacak ve Britanya’daki uçuş düzenmelerini değiştirebilecek oylamanın öncesinde yapıldı.

Reuters’ın haberine göre, yapılması düşünülen değişiklikler kapsamında, pilotlar iki hafta için 95 saat yerine 110 saat uçmak zorunda kalabilir. Dahası, Britanya’da 10 saat olan gece uçuşları da 11 saate çıkabilir.

Durumun endişe verici olduğunu belirten BALPA Genel Sekreteri Jim McAuslan, “AB’nin getirmek istediği ve bilimsel olmayan yeni kurallar, yorgunluğu artırarak kazalara neden olabilir” dedi.

Avrupa Birliği (AB) genelinde kabul edilmesi söz konusu olan yeni kurallar geçerse, pilotlar günün herhangi bir saatinde uçuşa çağrılabilir.

ComRes şirketi tarafından yapılan ankete göre, pilotların yüzde 84’ü son 6 ay içersinde yorgunluk kaynaklı olarak performanslarının düştüğünü ve bu durumun uçuş güvenliğini tehdit eden en büyük faktör olduğunu belirtti.

Avrupa Havayolları Derneği ise, Pazartesi günü oylamaya sunulacak kuralların kabul edilmesi halinde 31 AB üyesinde geçerli olmasını istiyor.

PİLOTLARDAN 'UYKU' İTİRAFI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Çok NORMAL! ~ 5 yıl önce
Bu gördüğünüz olay, Türkiye'deki bütün havayolu şirketlerinde oluyor maalesef. Çoğu pilotlar tam FIR'a gelirken uyanıyor. Genelde biri uyur diğeri telsizlere bakar ama sessiz frekanslar bu durumu çok tetikliyor. Neyse, anlıyacağınız öyle '' Ahhhh! Pilotlar uyuyormuş'' falan gibi bir durum ve tepki yaratmasın. Bu zaten hep vardı ve bu Ekip Planlama ile her zaman olucaktır. Duty Time sınıra kadar kullanılıyor, ama yapıcak birşey yok! Yakında kokpitede kamera koyucaklar burayada yazıyorum. KURTULUŞ KAPTAN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asdalafista ~ 5 yıl önce
yav kardeşim biride cıkıp demiyorki şirketin bize uyumamız için verdiği saatlerde biz bazen sabahlara kadar rakı balık yapıyoruz. aa cok ayıp olurmu öyle şeyler!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pe ~ 5 yıl önce
rakı balık da yapamayacaksak neden uçuyoruz
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Rezalet.......canimiz kimlere emanet. Dr.ugur isikdag

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot no flying ~ 5 yıl önce
Cockpitte kendim gordum sirket adi ve kaptan ismi vermeyim ALAHIN ADINA YEMIN EDERIMKI GORDUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000