09 Ocak 2017, Pazartesi 09:11:27

Pilotlardan rekor başvuru

Son 3 yılda pilot rezervinin yarısını kaybeden Türk Hava Kuvvetleri kan tazeliyor.
  • Arkadaşlar bu hassas konuda lütfen yorum yapmayın. Neyin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O yüzden susta adam sansınlar diyorum.
  • Basarilarinizin devamini diliyorum ,Rabim turk milletini bu uzerimizde dolasan karabuluttan kurtarsin . Amin. Ic ve dis kafirleri yok etsin . Sanli ordumuz Pilotlarimiz dunya lideri olsunlar, uzaylar sizin olsun .
  • Arkadaşlar; eğer ülkenin düştüğü veya düşürüldüğü bu buhranın tam ortasında, her şeyi bir kenara bırakıp, ben göreve hazırım diyerek gelen pilotlar var ise alınlarından öpülmeli. gerçek birer kahramanlıktır yaptıkları. Bunun yanında başka bazı insanlar şahsi kararları neticesinde dönmeyi düşünmeyebilirler. Bunu da gayet normal karşılarım. Fakat daha düne kadar, 3 bin TL maaş alan insanların, şehrin ortasında hainler ile kanının son damlasına kadar çatışıp, şehit olduğu örnekler var iken, ben dönerim ama bana şu kadar para, şu kadar uçuş diyen arkadaşların, uyumadan tekrar bir vicdan muhasebesi yapmalarını önemle rica ederim. Ülkenin bu aciz durumundan kendilerine çıkar sağlamaya çalışarak, bana kaptan maaşımı verirseniz gelirim diyen zaatlar var ise, bence şuan nerede iseler oradaki kokpit koltuklarını doldurmalarında büyük fayda vardır. geri dönmelerine gerek te yoktur, dönseler bu vatanna faydalarıda.
  • Hükümet demiyor mu "daha tam temizleyemedik. Ohal uzatılmalı" diye? Nasıl dönelim arkadaşım? Öyle bilmem ne meydanına alçalmada yüksek kalıp pas geçmeye benzemez. Emirle gidersin, bombayı atarsın terörist diye, gelir inersin. Bi bakmışsın sana emir vereni bir saat önce tutuklamışlar fetöcü diye. Çocuk oyuncağı değil yani. Güvenemiyoruz anlayın artık. Sen tip müdürüne güvenemiyorken kendini haklı görüyorsun. ben yanımdaki kankamı tanıyamamışım yıllarca. nasıl güveneyim adamın birine. İnan bana o kadar basit değil. Senin "dönsünler kağıttan kaplanlar" dediğin insanların en genci 40 yaşında. Çoluk çocuk sahibi. Zaten hava kuvvetlerinde çekmiş çekeceğini. Yeter çektiğim demiş. Borcunu ödemiş çıkmış. Uğraşmayın artık bu insanlarla. ÖNEMLE belirtiyorum. Kokpitte artistlik yapan, "beni istiyorlar geri" falan diye hava yapan vardır. Onlar zaten hava kuvvetlerinde de hiç bir halta yaramıyordu. Biz onları ciddiye almıyorduk. Siz de almayın. Benim derdim sadece bu olayı çok basite indirgeyenlere "yapmayın etmeyin, bu kadar harcamayın geçen yıllarımızı, emeğimizi" demek

Son 3 yılda pilot rezervinin yarısını kaybeden Türk Hava Kuvvetleri kan tazeliyor. Geçtiğimiz dönemde FETÖ kumpaslarının mağduru olmuş 1040 pilot adayına yapılan çağrı sonrası rekor başvuru geldi. Çağrıya olumlu yanıt veren 976 pilot adayından 831’i ilk testleri başarıyla geçti.

15 Temmuz darbe girişimiyle ağır darbelerden birini alan Türk Hava Kuvvetleri, en hızlı şekilde yaralarını sardığı gibi üstlendiği terörle mücadele ve sınır ötesi operasyon görevlerini başarıyla sürdürebilmek için yeni projeleri hayata geçiriyor. İdeal savaş pilotu oranını yakalayabilmek için FETÖ’nün kumpaslarına kurban gitmiş pilotlar ve özel sektördeki jet pilotları vatan-görev bilinciyle geri dönüyorlar. Hükümet, bu hafta çıkması beklenen kararname ile hizmet alımı yoluyla özel sektörden 40 savaş pilotunu daha transfer edecek. İşte detaylar:

YÜZDE 40’I GİTTİ: 2013’te Türk Hava Kuvvetleri’ndeki savaş pilotlarının zorunlu hizmet süresinin 18 yıldan 10 yıla düşürülmesiyle 286 pilot ayrılıp özel sektöre geçti. 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte, darbe soruşturması kapsamında 500’ün üzerinde pilot daha atıldı. İdeali yakalamaya çalışan THK’da pilotların yüzde 40’ı darbe girişiminden sonra gitti. Hava Kuvvetleri 1600 olan pilot rezervinin yarısını kaybetti. Toplam 800 pilot ayrıldı veya atıldı. 1 koltuğa 1.5 olması gereken ideal pilot sayısından uzaklaşıldı, bir koltuğa 0.8 ortalamaya düşüldü.

GERİ DÖNDÜLER: Son 10 yılda FETÖ kumpasıyla, kriterleri taşımadıkları gerekçesiyle veya ‘uçuşa elverişsiz” raporu verilerek elenen ve uçuş eğitimlerine alınmayan 1040 pilot adayına çağrı yapıldı. Bu çağrıya 976 pilot adayı başvurdu. 831 kişi sağlık, yeterlilik testlerini ve G kuvveti testini geçti. Bunların, 300’lü gruplar halinde eğitimlerine başladı. 15 Temmuz’dan sonra özel havayolu şirketlerinde çalışan, THK’dan ayrılmış 20 pilot geri döndü, savaş uçağı uçurmaya hazır hale getirildi. 20’si de bu hafta eğitimlere başlıyor.

YENİ KHK ÇIKIYOR: Bu hafta çıkması beklenen KHK ile hizmet satın alımı yoluyla 40 pilotun daha dönüşü sağlanacak. Özel havayolu firmaları ile görüşmeler yapıldı. Pilotlara, “Gel, 4 yıllık sözleşme yapalım. THK’da uçucu olarak, eğitmen olarak görev yap” denildi. 4 yıllık sözleşme sonunda pilot isterse TSK’da sürekli kalabilecek ya da özel havayolu firmasına geri dönebilecek. Özel sektörde aldıkları ücretlerde bir kayıp yaşamayacaklar. Sivilde geçirdikleri süre de terfilerinden sayılacak ve rütbelerini de geri alacaklar. Bu pilotlar, ihtiyaç olduğunda muharip görev alacaklar. Aynı zamanda, kararnamesi daha önce çıkarılan rezerv pilot kapsamında da değerlendirilecekler; gerekirse rezerv pilotların eğitiminde eğitmen olarak kullanılacaklar. Rezerv pilot uygulaması yönetmeliği çalışmaları da bitmek üzere. Bu konuda Seferberlik Kanunu’nda da hüküm bulunuyor. Rezerv pilot uygulamasında, iki yılda bir, 5 gün Hava Kuvvetleri’ne gelip eğitim alacak olan pilotlar, sonra sivildeki görevlerine geri dönecekler. İhtiyaç duyulması halinde göreve çağrılacaklar.

Hava Kuvvetleri, dış kaynaktan pilot subay, muvazzaf subay ve astsubay temini konusunda da çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda 400 subay, 1900 astsubay alımı planlanıyor.

GÖREVLER ARTTI

15 Temmuz öncesine göre Türk Hava Kuvvetleri’nin terörle mücadele operasyonları yüzde 30, Suriye’de koalisyonla müşterek veya milli operasyonlardaki görev uçuşları yüzde 40 oranında arttı. ABD’den sonra bölgede en fazla operasyon uçuşunu Türk Hava Kuvvetleri yapıyor. Operasyon bölgelerinde pilot sıkıntısı yaşanmıyor. 24 saat devriye uçuşu ve LANTIRN filolarında 1 koltuğa 2 pilot ortalaması korunuyor. Türk Hava Kuvvetleri 2018’de NATO standardı olan 1 koltuğa 1.5 oranına, 2022’de ise 1 koltuğa 2 pilota ulaşmayı hedefliyor.

‘Savaşan Kartallar’, 5 alanda kendilerine verilen görevleri yerine getiriyor:

1- Terörle mücadele operasyonları eksiksiz ve aralıksız sürüyor.

2- Suriye’de çokuluslu koalisyon kapsamında ve milli yeteneklerle operasyonel uçuşlar yapılıyor.

3- NATO misyonu kapsamında sınır güvenliğini sağlamak üzere 5 noktada gece-gündüz, 24 saat esasına dayalı hudut güvenliği uçuşları aksatılmadan yapılıyor.

4- Çiğli’deki eğitim tesisinin, pilot üretim kapasitesi 2 katına çıkarıldı.

5- Türk Hava Kuvvetleri’nin yetenek, imkân ve kabiliyetlerini, caydırıcı gücünü koruma ve itibarını iade etme konusunda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. (Habertürk)

Pilotlardan rekor başvuru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

F/O ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar bu hassas konuda lütfen yorum yapmayın. Neyin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O yüzden susta adam sansınlar diyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 2 yıl önce
Basarilarinizin devamini diliyorum ,Rabim turk milletini bu uzerimizde dolasan karabuluttan kurtarsin . Amin. Ic ve dis kafirleri yok etsin . Sanli ordumuz Pilotlarimiz dunya lideri olsunlar, uzaylar sizin olsun .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
giga ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar; eğer ülkenin düştüğü veya düşürüldüğü bu buhranın tam ortasında, her şeyi bir kenara bırakıp, ben göreve hazırım diyerek gelen pilotlar var ise alınlarından öpülmeli. gerçek birer kahramanlıktır yaptıkları. Bunun yanında başka bazı insanlar şahsi kararları neticesinde dönmeyi düşünmeyebilirler. Bunu da gayet normal karşılarım. Fakat daha düne kadar, 3 bin TL maaş alan insanların, şehrin ortasında hainler ile kanının son damlasına kadar çatışıp, şehit olduğu örnekler var iken, ben dönerim ama bana şu kadar para, şu kadar uçuş diyen arkadaşların, uyumadan tekrar bir vicdan muhasebesi yapmalarını önemle rica ederim. Ülkenin bu aciz durumundan kendilerine çıkar sağlamaya çalışarak, bana kaptan maaşımı verirseniz gelirim diyen zaatlar var ise, bence şuan nerede iseler oradaki kokpit koltuklarını doldurmalarında büyük fayda vardır. geri dönmelerine gerek te yoktur, dönseler bu vatanna faydalarıda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlısu ~ 2 yıl önce
inşallah maşallah
EskiAsker ~ 2 yıl önce
Hükümet demiyor mu "daha tam temizleyemedik. Ohal uzatılmalı" diye? Nasıl dönelim arkadaşım? Öyle bilmem ne meydanına alçalmada yüksek kalıp pas geçmeye benzemez. Emirle gidersin, bombayı atarsın terörist diye, gelir inersin. Bi bakmışsın sana emir vereni bir saat önce tutuklamışlar fetöcü diye. Çocuk oyuncağı değil yani. Güvenemiyoruz anlayın artık. Sen tip müdürüne güvenemiyorken kendini haklı görüyorsun. ben yanımdaki kankamı tanıyamamışım yıllarca. nasıl güveneyim adamın birine. İnan bana o kadar basit değil. Senin "dönsünler kağıttan kaplanlar" dediğin insanların en genci 40 yaşında. Çoluk çocuk sahibi. Zaten hava kuvvetlerinde çekmiş çekeceğini. Yeter çektiğim demiş. Borcunu ödemiş çıkmış. Uğraşmayın artık bu insanlarla. ÖNEMLE belirtiyorum. Kokpitte artistlik yapan, "beni istiyorlar geri" falan diye hava yapan vardır. Onlar zaten hava kuvvetlerinde de hiç bir halta yaramıyordu. Biz onları ciddiye almıyorduk. Siz de almayın. Benim derdim sadece bu olayı çok basite indirgeyenlere "yapmayın etmeyin, bu kadar harcamayın geçen yıllarımızı, emeğimizi" demek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flyby ~ 2 yıl önce
çok haklısınız, çoook... biz pilot adayıyken bile o hainlerin ne olduğunu biliyorken bunlara tepeden tırnağa amirlik yapan insanların bunları bilmemesi bana çok komik, hatta imkansız geliyor. çünkü o FETÖcülerin yaşamasına izin veren bazı generaller halen göreve devam ediyor. kimse kusura bakmasın ama hava kuvvetlerindeki (15 temmuz sonrası terfi ettirilenler için birşey söyleyemiyorum) general kadrosunun tamamı lağv edilmediği sürece bu kuvvette güven ortamı oluşmaz!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000