22 Ocak 2017, Pazar 13:40:54

Pilotlar yuvaya dönüyor

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ihraçların ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde oluşan pilot açığının kapatılmasına yönelik çalışmalar sonuç vermeye başladı.
  • Sivil-asker; pilot-hostes; hava-yer; doktor-hemşire; overlokçu-son ütücü vs. ayrımı yaparak huzurumuzu bozmaya çalışan denyolar yettiniz artık. Siz kafayı mı yediniz oluuuummm derdiniz neee?
  • Kaynak takıntısını bırakın artık! zamanında onlara tanınan hakkı kullanıp ayrılmışlar. Şimdi de dönmek isteyen dönüyor TSK'ya. KİME NE?
  • Geç te olsa adaletli davranış güzel ama bu yapılanlara baştan izin vermeleri, göz yummalari çok yanlıştı. Şimdi hatayı duzeltiyorlar ama artık biraz geç. Geç adalet (hiç olmamasından iyidir ama) adalet değildir
  • Nicelik var. Sirf ucak basi 1.5-2 oran yakalansin diye sokaktan adam bile cevirip pilot yapacaklar. Yeterki kagit uzerinde bir sikinti gozukmesin.

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ihraçların ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde oluşan pilot açığının kapatılmasına yönelik çalışmalar sonuç vermeye başladı.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan kararnameyle  Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) personel ihtiyacının karşılanmasıyla görevlendirilen Milli Savunma Bakanlığınca, ilk olarak Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığında oluşan pilot açığının kapatılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verildi.

Bu kapsamda Hava Harp Okuluna ara sınıflardan öğrenci alımı yapıldı. Hava Harp Okulunun 1, 2 ve 3. sınıflarına, öncelik pilotaj eğitimi veren üniversitelerden olmak üzere üniversitelerin uygun bölümlerinden yatay geçişle öğrenci alınması imkanı getirildi. Bu sırada Kuvvet Komutanlığınca, sorunun daha kısa sürede çözülmesine yönelik iç kaynaktan personel temini süreci başlatıldı.

Böylece, Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan ve çeşitli nedenlerle pilot olamamış personele başvuru imkanı tanındı. Bu kapsamda "yer sınıfı"nda görev yapan bin 80 personel, pilotluk için başvurdu.

Başvurulardan uygun olan 995'i yeniden incelendi. İncelemelerin ardından 295 personel sağlık muayenesine ve fizyolojik eğitime gönderildi. Kendi istekleriyle bırakan, sağlık muayenesi ve çeşitli nedenlerle elenenlerin ardından 225 personel uçuşa gönderilmeye hazır hale geldi. Bunlardan 120'si uçuş okuluna gönderildi, diğerlerinin de 60-80 kişilik gruplar halinde gönderilmesi planlanıyor.

"Yuva"larına döndüler

FETÖ üyelerinin baskıları nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığından ayrılmak zorunda kalan pilotlardan 79'u da yuvalarına dönmek için başvuruda bulundu.

Aralarından bir kurmay albay, 6 kadın pilot olmak üzere işlemleri tamamlanan 17 kişi, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında yeniden subaylığa nasbedildi. Tekrar subaylığa nasbedilen pilotların büyük bölümünün öncelikle eğitim uçuşlarında görevlendirildiği öğrenildi. Bir süre eğitim uçuşu gerçekleştirecek bu pilotların daha sonra eğitici olarak görev yapacağı kaydedildi.

Diğer başvuruların incelemesinin devam ettiği, sürecin kısa sürede sonuçlanacağı bildirildi. Başvuruların 27 Ocak'a kadar süreceği kaydedildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin pilot ihtiyacını karşılamak için birkaç hamleli plan yaptıklarını söyledi.

"Bir yandan FETÖ'nün mobbingi ya da iftirasıyla ordumuzdan ayrılmak zorunda kalan pilotlarımıza diğer yandan da rezerv pilot uygulamasıyla Türk Hava Yollarında uçan asker kökenli pilotlarımıza çağrı yaptık." diyen Işık, FETÖ mağduru subay ve astsubayların TSK'ya dönmeye başladığını belirtti.

THY'nin olumlu görüşüyle daha önce savaş pilotu olarak çalışan sivildeki birçok pilotun sisteme dahil olmaya başladığını dile getiren Bakan Işık, şunları kaydetti:

"Sahte sağlık raporlarıyla pilotluktan sınıf subaylığına ayrılanlara çağrımız da büyük ilgi gördü. Kısa zamanda haksızlığa uğrayan pilotlarımıza uçak başı yaptıracağız. Hava Harp Okuluna da pilot yetiştiren okullardan yatay geçişle pilot adayı aldık. Eğitimleri bitince göreve başlayacaklar. Tüm bu çalışmalarla pilot açığımızı kapatırken, daha önce hain FETÖ'cülerin mağdur ettiği, sınıf değiştirmek zorunda kalan pilotlarımıza da haklarını teslim ediyoruz. Bu arada uçuş tazminatlarını da artırarak pilotlarımıza hak ettikleri değeri vermiş oluyoruz."

TSK'dan 6 bin 513 personel ihraç edildi

Öte yandan, darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı oldukları iddiasıyla TSK'dan 150 general, 3 bin 724 subay, bin 633 astsubay, 849 uzman erbaş/sözleşmeli er ve 157 memur/işçi ihraç edildi.

TSK'nın FETÖ üyelerinden arındırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğü vurgulanırken, ihraçlara ilişkin itirazlar neticesinde 41 personelin görevlerine iade edildiği belirtildi.

Pilotlar yuvaya dönüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Cpt ~ 2 yıl önce
Sivil-asker; pilot-hostes; hava-yer; doktor-hemşire; overlokçu-son ütücü vs. ayrımı yaparak huzurumuzu bozmaya çalışan denyolar yettiniz artık. Siz kafayı mı yediniz oluuuummm derdiniz neee?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşte bu!!! ~ 2 yıl önce
Hocam ağzına sağlık. Yaklaşık 30 yıllık kariyerimde gördüğüm en temel kural; İyi pilot,iyi ve mütevazi insandır.. Nerde niteliksiz , yetersiz adam varsa orada kompleks , huzursuzluk ve bölücülük vardır.
Asker ~ 2 yıl önce
Helal
sivil ~ 2 yıl önce
Kaynak takıntısını bırakın artık! zamanında onlara tanınan hakkı kullanıp ayrılmışlar. Şimdi de dönmek isteyen dönüyor TSK'ya. KİME NE?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dönen ~ 2 yıl önce
bu yaştan sonra dönenden hiçbir halt olmaz!
Adalet. ~ 2 yıl önce
Geç te olsa adaletli davranış güzel ama bu yapılanlara baştan izin vermeleri, göz yummalari çok yanlıştı. Şimdi hatayı duzeltiyorlar ama artık biraz geç. Geç adalet (hiç olmamasından iyidir ama) adalet değildir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nitelik yok ~ 2 yıl önce
Nicelik var. Sirf ucak basi 1.5-2 oran yakalansin diye sokaktan adam bile cevirip pilot yapacaklar. Yeterki kagit uzerinde bir sikinti gozukmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000