30 Mart 2017, Perşembe 15:37:53

Pilotlar Pilvak’ta sınav olabilecek

Pilotlar Vakfı (PİLVAK), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden pilotların dil yeterliliği sınavını yapma yetkisi aldı.
  • Ugur ATALAY beyin büyük emek ve gayretleri hayata gecen bu projeyi destekliyoruz.Ülkemiz havaciligi icin bir asamadir.Ayrica diger tüm emegi gecenleri tebrik ederim.Hayirli olsun. Şükrü YEŞİLER/INTER PILOT ACADEMY
  • Sinav sistemi hakkinda bilgi verilmemis,bilgisi olan var mi? Bilgisayar ortaminda mi gerceklesiyor,yoksa karsilikli diyalog seklindemi?
  • Artık İstanbul ve en azından birkaç büyük şehre de SHGM atpl sınav merkezi açsın. Gerçekten Ankaraya her seferinde git gel ve üstüne sınav stresi biz öğrencilere büyük ızdırap oluyor.
  • Uğur hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Kaliteli düşünen bir arkadaş.

Pilotlar Vakfı (PİLVAK) 18 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren Dil Yeterliliği Talimatı'na göre zorunlu hale gelen dil yeterlilik sınavlarını yapma hakkı kazandı. SHGM tarafından 28 Mart tarihinde yetkilendirilen Pilvak, yarın sınav merkezinin açılışını yapacak.

Pilotlar Vakfı tarafından yapılan açıklamada, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından SHT-1L-HS Dil Yeterliliği Hizmet Sağlayıcısı Yetkilendirme Talimatı kapsamında, PİLVAK (Pilotlar vakfı)  Pilotlarımızın Dil Yeterliliği Sınavlarını gerçekleştirmek üzere 28.03.2017 tarihi itibariyle yetkilendirilmiştir. Sınava girmek isteyen Pilotlarımız www.pilvaktrainingcenter.com adresi üzerinden kayıt formunu doldurarak başvurularını yapabilirler” denildi.

İngilizce dil yeterliliği, pilotlar ile hava trafik kontrolörleri arasında kullanılan ortak dilin(freyzyoloji) kullanımının yanı sıra, doğru ve net bir şekilde iletişimi sağlayabilme, haberleşme stratejilerini kullanabilme, yanlış anlamaları fark ederek çözümleme ve mesajların doğru iletilmesi gibi kriterler gözetilerek belirlenecek.

İngilizce Dil yeterliliği konusunda; telaffuz, gramer, kelime bilgisi, akıcılık, anlama, interaksiyon konu başlıklarının her birinde ICAO dil yeterliliği cetveline göre ölçüm yapılacak. Bu altı konu başlığından alınan en düşük not nihai dil seviyesi notu olacak ve seviye 4'ün altında dil yeterliği kabul edilmeyecek.

Seviye 4 dil yeterliliği 3 yıl, Seviye 5 dil yeterliliği 6 yıl, Seviye 6 dil yeterliliği süresiz olarak geçerli olacak. ICAO üyesi başka bir ülkenin sivil havacılık otoritesinden aldıkları lisansı Türk lisansına çevirecek pilotlar da, bu talimat kapsamında İngilizce dil yeterliliği sınavına girecek.

Pilotlar Pilvak’ta sınav olabilecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

TEBRİK EDERİM ~ 1 yıl önce
Ugur ATALAY beyin büyük emek ve gayretleri hayata gecen bu projeyi destekliyoruz.Ülkemiz havaciligi icin bir asamadir.Ayrica diger tüm emegi gecenleri tebrik ederim.Hayirli olsun. Şükrü YEŞİLER/INTER PILOT ACADEMY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sinav sistemi hakkinda bilgi ~ 1 yıl önce
Sinav sistemi hakkinda bilgi verilmemis,bilgisi olan var mi? Bilgisayar ortaminda mi gerceklesiyor,yoksa karsilikli diyalog seklindemi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UA ~ 1 yıl önce
Karşılıklı konuşma şeklinde geçiyor. Öncesinde pilotlarla öndeğerlendirme yapılıyor. Eğer aday geçebilecek durumdaysa direkt sınava giriyor. Eğer geçemeyecek durumdaysa, adayla min. 2 saatten başlayarak 10 saate kadar Level'a yönelik çalışma yapılıyor.
Atpl student ~ 1 yıl önce
Artık İstanbul ve en azından birkaç büyük şehre de SHGM atpl sınav merkezi açsın. Gerçekten Ankaraya her seferinde git gel ve üstüne sınav stresi biz öğrencilere büyük ızdırap oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı Olsun ~ 1 yıl önce
Uğur hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Kaliteli düşünen bir arkadaş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000