29 Ağustos 2017, Salı 13:02:51

Pilotlar lazerli magandalar için ceza istiyor!

Uçaklara lazer ışını tutmak suretiyle gerçekleştirilen saldırılar pilotların korkulu rüyası haline geldi. Alman pilotlar, 500 milivatı aşan lazerli işaretçilerin silah yasası kapsamına alınmasını talep ediyor.
  • Gecen adb 34 icin establish olmuşum kokpitin içi birden yemyeşil oldu.. Aman tanrim didim, kaptanım sovmeye başladı... Rapor ardından emniyetli inis. Kaptanım guzel sovmustu örnek aldım..
  • kara kartal ulkesini yanlis hatirlamiyorsam almanyada lazer yuzunden dusen bir helikopter var. lazer icin helikopterli ekipler var. enseliyorlar hemen.
  • hep sivil pilotlar ayağımızı kaydırmak için yapıyor bu lazer olayını
  • Abartmayın kardeş kimse o hızda giderken gözüne tutamaz onu, az biraz kokpit yeşilleniyor cama çarpınca kırılıyor o da 1 sn ztn. Ucağını uçur işine bak.

Uçaklara lazer ışını tutmak suretiyle gerçekleştirilen saldırılar pilotların korkulu rüyası haline geldi. Alman pilotlar, 500 milivatı aşan lazerli işaretçilerin silah yasası kapsamına alınmasını talep ediyor.

Uçaklara lazer ışını yansıtarak gerçekleştirilen ve pilotların gözünün kamaşmasına yol açan saldırılar uçuş güvenliği önünde önemli bir tehlike olmayı sürdürüyor. Almanya'da bu yılın ilk yedi ayında pilotlara yönelik bu tür toplam 65 saldırı gerçekleştiği bildirildi.

Alman Hava Ulaştırma Dairesi sözcüsü Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada bu vakaların en çok Berlin, Frankfurt ve Hamburg havalimanlarının yakınlarında kaydedildiğini söyledi. Bu yılın ocak-temmuz döneminde Alman yolcu uçağı pilotlarının yurt dışında da 31 lazer saldırısına hedef oldukları açıklandı.
Alman pilot sendikaları birliği Cockpit'in sözcüsü Markus Wahl tek bir lazerli saldırının bile insan hayatını tehlikeye sokabileceğini ve iki yıl önce hükümetten talep ettikleri önlemlerin alınmadığını söyledi. Pilotların bu duruma son derece sinirlendiklerini belirten Wahl, havalimanı yakınlarında lazer işaretçi kullanılmasını önlemenin zor olmadığını dile getirdi. Sendika sözcüsü gücü 500 milivatı aşan lazerli işaretçilerin silah yasası kapsamına alınmasını ve bu gereçleri bulundurmanın suç sayılmasını talep etti.

CEZASI AĞIR

Geçen yıl Almanya'da 36'sı helikopterlere olmak üzere hava araçlarına toplam 141 lazer işaretçi saldırısı yapıldığı kaydedilmişti. 2015 yılında bu sayı 156 olmuştu. Hava Ulaştırma Dairesi 2014 yılından bu yana lazer saldırılarının azalma trendine girdiğini duyurdu.

Alman havayolu şirketleri için sekiz yıldır lazer işaretçi saldırılarını bildirme mecburiyeti bulunuyor. Bu zorunluluk başka ülkelerin semalarında Alman hava araçlarına yapılan saldırılar için de uygulanıyor. Yabancı havayolu şirketlerinden ise Almanya'da uğradıkları saldırıların bildirilmesi istenmiyor. Alman ceza kanunu lazer işaretçi ile ulaşımı tehlikeye atanların on yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngörüyor.

Pilotlar lazerli magandalar için ceza istiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

F/O ~ 11 ay önce
Gecen adb 34 icin establish olmuşum kokpitin içi birden yemyeşil oldu.. Aman tanrim didim, kaptanım sovmeye başladı... Rapor ardından emniyetli inis. Kaptanım guzel sovmustu örnek aldım..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fatih ~ 11 ay önce
kara kartal ulkesini yanlis hatirlamiyorsam almanyada lazer yuzunden dusen bir helikopter var. lazer icin helikopterli ekipler var. enseliyorlar hemen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker kökenli ~ 11 ay önce
hep sivil pilotlar ayağımızı kaydırmak için yapıyor bu lazer olayını

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Colibali ~ 11 ay önce
Abartmayın kardeş kimse o hızda giderken gözüne tutamaz onu, az biraz kokpit yeşilleniyor cama çarpınca kırılıyor o da 1 sn ztn. Ucağını uçur işine bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçmalık ~ 11 ay önce
Bahsettiğin 1 saniyelik dediğin olaydan sonra tekrar karanlık adaptasyonu için gereken süreden haberin var mı?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000