15 Ağustos 2018, Çarşamba 11:48:12

Pilot olmak için ABD'ye giden öğrenciden 'kandırıldım' iddiası

ABD’de pilot eğitimi almak isteyen B.T. isimli genç kadın, eğitim için aracı olan Ü.Ö. tarafından dolandırıldığını ve pilot eğitimi alamadan Türkiye’ye dönmek zorunda kaldığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.
  • selamlar, bir miktar parası olan pilot olmak isteyen arkadaşlarımıza önerebilecegim en güzel yöntemdir macaristan'da ppl alıp pic leri tamamlayıp devamında polonya'da ir mep etc. ile tamamlamak.Türkiye'de bu işler rant pazarı olmuş.ne touch and go yaptırırlar,davar azarlar gibi konusurlar egoları ile. macarda ucakla istedigniz herşeyi yaparsınız. aman lastik eskidi yok bilmemne gibi üçkağıtcı mantıkla kimse hareket etmez. spin recovery zorunluluktur yapıldı kabul edilmez yapmadan. en önemli koşul iletişim ingilizce ve yetenek.. türkiyede parasıyla pilot olmuş bir cok şuursuz gitsin bakalım olabiliyor mu oralarda pilot.. 35 bin euroya pilot olunmaz diyen andavallar.evet siz olamazsınız zaten easa lisansı alabilecek kapasiteniz olmadıgı için paranızla pilot olmaya calısıp ödediginiz enayi parasını da bir magrifet ve pilotajın gerçek karşılıgı olarak görüyorsunuz. size kolay gelsin.
  • 38bin euro riv air macaristan. Kandırıılmadan kaliteli eğitim. Abd de oaranızı çarçur etmeyin. Tecrübe ile sabit
  • Doğal olarak sadece habere bagli olarak yorumlar yapiliyor fakat ogrenci arkadasimiz Tr dondugunden beri hukuki surecini devam ettirmeye calisiyor sadece Su an bunun haber olma sebebi kisilere bagli olmadan daha temkinli olunmasi gerektigidir.ve sahislara takilmadan faydali bir haberdir.ayrica abd ye sadece pic ucuslari ve ir egitimi icin gitmis bunlarin odemesi bu meblalardir.tum egitimi parasi degil.Ben eminimSu ana kadar egitime devam ettikleri ve lisansimiza birsey olmasin diye dusundukleri icin hic kimse bu isi bu kadar surdurememistir.kendisi arkadasimdir zeki caliskan bir kizdir.ogretmen kisisinin tanidiklari onun anlattigini bilebilir sadece aslinda olani yasayanlar bilir.ogretmen kisisi kendini savunmak ve belgelerle konusmak yerine ogrencisinin eklikliklerinden yetersizliklerinden bahsetmis.ben de bir Öğretmenim biz eksik kapatir yetersizlikleri yeterli hale getiriiriz.isimiz budur .kaldi ki B bir havayolu pilotu degil bu isin basinda olan biridir.ogrencidir ogrenci ogrenmek ogretmen ogretmek icin vardir.ciddi anlamda Ü.ö. yayinladigi savunmasini okudugumda bile kendisinin nasil bir hoca oldugunu anliyor yazik diyorum.onu taniyan savunan arkadaslara da Bir Kez daha dusunmeye davet ediyorum.
  • Pilot olmanin tek adresi Turkish Flight Akademi dir. 140.000 € ya pilot yapalir. 18000 $ a pilot olunmaz.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • UÇUŞ EĞİTİMİ Nİ AMERİKADA ALMAK COK İSABETLİ BİR KARAR.TÜRKİYE DE (AYJET VE BİR İKİ OKUL DAHA BUNUN DIŞINDA) DAHA İNGİLİZCEYİ KENDİSİ BİLMEYEN ,HAVAYOLLARINDA BAŞARISIZ OLDUĞU İÇİN ÖĞRETMEN OLMUŞ(DEĞERLİ EMEKLİ HOCALARIMIZ BUNUN DIŞINDADIR TABİ) KİŞİLERLE DOLU OKULLAR,ANCA HAVA POZ,AIRLINE DA FAIL OLMUS UÇUŞ OKULUNDA YILDIZLI DÖRT PIRPIR TAKARLAR. AYRICA BURDA BİR UÇUŞDA EN FAZLA 2-3 ILS YAKLAŞMASIN YAPARSIN SONRA TRAFİKDEN DOLAYI YAKLAŞMA İPTAL.AMERİKA DA 1 SORTİDE 3 -4 FARKLI MEYDAN 3 -4 FARKLI YAKLAŞMA YAPARSIN,MEYDANLAR ARASI 5-10 MİL HAVACILIĞIN DOĞDUĞU VE BÜYÜDÜĞÜ YER AMERİKA DIR,SEVSEK DE SEVMESEKDE ÖYLEDİR,VE ÖĞRENİLECEK YERDE ORASIDIR
  • Bahse konu kişiyi tanırım ve kişileri de gıyabında tanırım bu olayı daha öncesinde Macaristan da 3. Şahıslardan duydum bende eğitimime devam edebilmek için kendisi ile daha önce görüştüm ve güven vermediği için vazgeçtim çünkü hiçbir eğitim almadan parayı peşin olarak istiyor hemde tamamını ve okulun senin verdiğin paradan haberi yok sonrasında uçağı olduğunu söyleyip başka arkadaşlardan uçağının olmadığını teyit etmiştim ve aynı uçakla birkaç kişiyi uçurup PIC olarak iki kişinin LOGBOOK una işlediğini duydum tabi bunu genelde Hindistanlı öğrencilere yapmış ama Türklere de yapabiliyormuş ben bunlardan şüphelenmiştim. Ve ekleyeceğim şey Amerika’ya vize büyük bir problem olduğu için referanssız vize dahi alamıyorsunuz o yüzden böyle aracılara ihtiyaç duyuyorsunuz bu kendin git diyen arkadaşlara yorumum. İnşallah hakkınızda hayırlısı olur ve hukuki yoldan olay sonuç bulur. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla birkaç tane isimsiz yorum var lütfen isminizle iyi veya kötü yorum yapın ki yorumlarınız iyi veya kötü olarak yorumlanabilsin. Bu değerli haber inşallah bazı başına problem gelecek arkadaşlara rehber olur ve kendilerini doğru yolu bulmaya yönlendirir. Okumaya değer bulduğunuz için teşekkürler.
  • Arkadaslar beni arayin bizde pilot olmak garanti Ingilizce ve yetenek te gerekmiyor
  • Çamut at izi kalsın. Beceriksizliğini hocaya ya da her kimse ona mal etmek çok büyük yanlış.
  • Dolar çıkınca öğrenciler iştah kabartmış çamur at tutarsa tutar operasyonu gibi gözüküyor, Yazık eğer öyle ise,

ABD’de pilot eğitimi almak isteyen B.T. isimli genç kadın, eğitim için aracı olan Ü.Ö. tarafından dolandırıldığını ve pilot eğitimi alamadan Türkiye’ye dönmek zorunda kaldığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

ABD’nin Florida eyaletinde pilotaj eğitimi almak için geçen yıl Aralık ayında bu ülkeye giden B.T. isimli kadının pilotluk hayalleri aracı kişi sebebiyle suya düştü.

B.T. , ABD’deki pilotaj eğitimi için aracı olan Emekli Albay Ü.Ö. tarafından dolandırıldığını iddia ederek Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. B.T.’nin avukatı  Muzaffer Eroğlu dava dilekçesinde, “13.10.2017 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaletine pilotluk eğitiminin devamı için eğitimin düzenleyicisi ve planlayıcısı Ü. Ö.’nün kanalıyla gitmiştir.  Buna ilişkin olarak Ü.Ö. uçuş hizmeti ve program bedeli adı altında 18.750 Amerikan Dolarını 16-10-2017 tarihinde 15.000 dolar olarak ve 3.750 dolar 18-01-2018 tarihinde Vakıfbank hesabından iş bu şüpheli şahıs olan Ü.Ö’ye  gönderilmiştir. Bu bedellere istinaden şüpheli şahıs olan Ü.Ö. vermesi gereken eğitimi çeşitli bahaneler öne sürerek vermemiş ve verdirmemiş. Buna ilişkin olarak müvekkil mağdure B.T. 2 ay boyunca yabancı bir memlekette çeşitli zorluklarla baş başa bırakılmış ve dolandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

AirportHaber’e konuya ilişkin bilgi veren genç pilot adayı B.T. ise yaşanan süreci şöyle anlattı:

“ Pilot olmayı çok istiyordum. Bu süreçte Ü.Ö. ile tanıştım. Kendisi bana ABD’de eğitim için yardımcı olacağını ve anlaşmalı okulda eğitim alacağımı söyledi. En iyi eğitimi almak için kredi çektim ve ailemin birikmiş parasını kullandım. Büyük umutlarla ABD’ye gittik ancak eğitime bir türlü başlayamadık. Okulla ilgili çeşitli sorunlar olduğunu anladım. Çünkü parasını ödememize rağmen okulda eğitim kaydım yapılmamıştı. Ü.Ö., her seferinde çeşitli bahanelerle beni ve K.K ve O.O.Y. isimli Türkiye’den eğitim için gelen diğer arkadaşlarımı oyaladı. Eğitim için 18 bin dolar ödemiş olmama rağmen eğitime başlayabilmem için yine para istedi. Diğer arkadaşlarım mecbur kaldıkları için ödediler ancak benim ödeyecek durumum yoktu. Paramı iade etmesini istedim ancak her seferinde hakaret ederek iade etmedi. Sonunda Türkiye’ye dönerek hukuki süreç başlatmaya karar verdim.”


Bu arada iddiaları yalanlayan Ü.Ö., kendisine ait sitesinde bir açıklama yayınladı. 

İşte o açıklama: 

Merhaba Sevgili Havacılık Dostları,

B.T. arkadaşımızı sizlere neden anlatmak istedim. B. Pilot Olmak için yola çıkmış ancak, Amerika macerası başarısız sonuçlanmış bir örnek..
Buyurun birde bu Arkadaşımızı benden dinleyiniz.

B. Macaristan da PPL Lisansı ile Amerika da Ticari Pilot olmak için müracaat eden bir bayan arkadaşımız. Kendisi çok iyi niyetli ancak, bu iyi niyet Pilot Olmak için yeterli değil.

İstediğimiz Kriterler ,

İngilizce yeterlilik ve Uçağı Uçurma yeteneği. BU iki yetenek olmazsa Pilot Olmak gereçekten çok ama çok zor. Bir de Amerika da ?

B. hanım, yaklaşık 3 aya bir yakın süre Amerika da kaldı, kendisi K.K. adında bir Macaristan dan gelen diğer öğrencimizin referansı ile okula başladı,  bu süreçde Macaristan Lisansının dönüşüm işlemleri için orijinal lisansını bekleme süresi uzadı. (Posta daki geçikmeler vs.) Kendisi ile ben 10 saate yakın Uçuş yaptığımı ifade edeyim.

B. Hanım ile ilgili olarak olarak kendisiyle yaptığım Uçuşlarda ortaya çıkan resim,

İngilizce Konusunda Yetersizliği, Uçağa Hakimiyet konuusndaki yetersizlikleri idi…

Bu konular Amerika da olmaz sa olmazlar. Ne kadar paranız olursa olsun eğer bu konularda eksik iseniz hiç ama hiç bir şekilde Pilot olama hedefine koşamazsınız . Ve Amerika öyle bir yer ki sizleri Uçuş Okulunuz başta olmak üzere sömürür, bitirirler. Ben B. hanıma bu konuları ikaz ederek yol gösterdim. Şunu da söyleyeyim, ben yıllarca Uçuş Öğretmenliği yapmış bir insanım. Tecrübelerim ile bunu kendisine aktardım. O ikna olmayınca Uçuş Okulunun sahibi ile birlikte oturduk ve konuştuk. İsmi ALtaf HUSEIN, PTC Lantana Flight Training. Buradan ayrılmadan bir hafta önce idi. Uçuş Okulunun sahibi kendisine şunu önerdi

B. ilk önce PIC (Pilot in Command ) uçuşlarını yap. Daha sonra da Alet eğitimine başlaman lazım. Ancak, PIC uçuşuna seni bu şekilde yanında tecrübeli bir pilot olsada çıkaramam. (K.K. ile uçmasını planlamıştık.) Uçuş Öğretmenlerimiz seni Uçuracaklar, Check Out uçuşuna yani sana tek başına PIC uçuşu yapma yetisi kazanana kadar Uçuş Okulumuzda Uçuş Öğretmeni ile uçacaksın.

Bu şu demek, her uçuş saati için 200 dolar. Yaklaşık 15 saat uçarsanız 3000 dolar ödemek zorunda kalacaksınız.

Ben B. hanım ile yaptığım yaklaşık 10 saate yakın uçuşu değerlendirerek, ona şunu söyledim. Lütfen bu adama kanma bu adam senin parana göz dikmiş dedim. Ve ona bir büyük tavsiyesinde bulundum. Kendisi eşinin bana kredi çekerek geldiğini söylemişti.

Bakınız, Size buradaki masrafları çıkarak Paranızı iade edip geri gitmenizi istiyorum dedim. Oda istemesede kabul ederek biletini ayrıldı. Bana kızgın ve kırgın olduğunu biliyorum. Ama bunu anlaması için çok uğraştım. Kendisine her zaman yardımcı olacağımı söyledim.

Biletini aldı. Ben harcamalarını çıkardım. Kendisi konaklama ile ilgili ve Uçuş eğitimi ile ilgili harcamalara karşı çıktı. Konaklama 550 dolar, yer dersleri de dahi Uçuş saati Öğretmenliği yaptığım konuları ücretlendirdim.. O akşam ayrılacağı için, ödemeyi elden yapmamızı istedi. Gayet iyi niyetler ile ödemeyi K.K ile bankaya giderek yaklaşık 15 bin dolar küsuratlı kendisine zarfıyla birlikte teslim edildi. Banka da K.K. ya parayı verdim. O da o gece ayrıldı. Ama maalesef konu Airport haberde bir dolandırıcılık konusuna kadar uzadı. 

©AirportHaber.com ÖZEL

Pilot olmak için ABD'ye giden öğrenciden 'kandırıldım' iddiası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

macaristan ~ 2 ay önce
selamlar, bir miktar parası olan pilot olmak isteyen arkadaşlarımıza önerebilecegim en güzel yöntemdir macaristan'da ppl alıp pic leri tamamlayıp devamında polonya'da ir mep etc. ile tamamlamak.Türkiye'de bu işler rant pazarı olmuş.ne touch and go yaptırırlar,davar azarlar gibi konusurlar egoları ile. macarda ucakla istedigniz herşeyi yaparsınız. aman lastik eskidi yok bilmemne gibi üçkağıtcı mantıkla kimse hareket etmez. spin recovery zorunluluktur yapıldı kabul edilmez yapmadan. en önemli koşul iletişim ingilizce ve yetenek.. türkiyede parasıyla pilot olmuş bir cok şuursuz gitsin bakalım olabiliyor mu oralarda pilot.. 35 bin euroya pilot olunmaz diyen andavallar.evet siz olamazsınız zaten easa lisansı alabilecek kapasiteniz olmadıgı için paranızla pilot olmaya calısıp ödediginiz enayi parasını da bir magrifet ve pilotajın gerçek karşılıgı olarak görüyorsunuz. size kolay gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aday ~ 3 ay önce
38bin euro riv air macaristan. Kandırıılmadan kaliteli eğitim. Abd de oaranızı çarçur etmeyin. Tecrübe ile sabit

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali P. ~ 3 ay önce
Doğal olarak sadece habere bagli olarak yorumlar yapiliyor fakat ogrenci arkadasimiz Tr dondugunden beri hukuki surecini devam ettirmeye calisiyor sadece Su an bunun haber olma sebebi kisilere bagli olmadan daha temkinli olunmasi gerektigidir.ve sahislara takilmadan faydali bir haberdir.ayrica abd ye sadece pic ucuslari ve ir egitimi icin gitmis bunlarin odemesi bu meblalardir.tum egitimi parasi degil.Ben eminimSu ana kadar egitime devam ettikleri ve lisansimiza birsey olmasin diye dusundukleri icin hic kimse bu isi bu kadar surdurememistir.kendisi arkadasimdir zeki caliskan bir kizdir.ogretmen kisisinin tanidiklari onun anlattigini bilebilir sadece aslinda olani yasayanlar bilir.ogretmen kisisi kendini savunmak ve belgelerle konusmak yerine ogrencisinin eklikliklerinden yetersizliklerinden bahsetmis.ben de bir Öğretmenim biz eksik kapatir yetersizlikleri yeterli hale getiriiriz.isimiz budur .kaldi ki B bir havayolu pilotu degil bu isin basinda olan biridir.ogrencidir ogrenci ogrenmek ogretmen ogretmek icin vardir.ciddi anlamda Ü.ö. yayinladigi savunmasini okudugumda bile kendisinin nasil bir hoca oldugunu anliyor yazik diyorum.onu taniyan savunan arkadaslara da Bir Kez daha dusunmeye davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
First Officer ~ 3 ay önce
Pilot olmanin tek adresi Turkish Flight Akademi dir. 140.000 € ya pilot yapalir. 18000 $ a pilot olunmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya hahahaha ~ 3 ay önce
Hahahaahah
muhittin ~ 3 ay önce
160.000€ yapmadılarmıydı bu akademiyi??
İftiraya Gerek Yok ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AMERIKA DA UCUS EĞİTİMİ DOĞRU KARAR ARACI YANLIŞ ~ 3 ay önce
UÇUŞ EĞİTİMİ Nİ AMERİKADA ALMAK COK İSABETLİ BİR KARAR.TÜRKİYE DE (AYJET VE BİR İKİ OKUL DAHA BUNUN DIŞINDA) DAHA İNGİLİZCEYİ KENDİSİ BİLMEYEN ,HAVAYOLLARINDA BAŞARISIZ OLDUĞU İÇİN ÖĞRETMEN OLMUŞ(DEĞERLİ EMEKLİ HOCALARIMIZ BUNUN DIŞINDADIR TABİ) KİŞİLERLE DOLU OKULLAR,ANCA HAVA POZ,AIRLINE DA FAIL OLMUS UÇUŞ OKULUNDA YILDIZLI DÖRT PIRPIR TAKARLAR. AYRICA BURDA BİR UÇUŞDA EN FAZLA 2-3 ILS YAKLAŞMASIN YAPARSIN SONRA TRAFİKDEN DOLAYI YAKLAŞMA İPTAL.AMERİKA DA 1 SORTİDE 3 -4 FARKLI MEYDAN 3 -4 FARKLI YAKLAŞMA YAPARSIN,MEYDANLAR ARASI 5-10 MİL HAVACILIĞIN DOĞDUĞU VE BÜYÜDÜĞÜ YER AMERİKA DIR,SEVSEK DE SEVMESEKDE ÖYLEDİR,VE ÖĞRENİLECEK YERDE ORASIDIR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emrah EKER ~ 3 ay önce
Bahse konu kişiyi tanırım ve kişileri de gıyabında tanırım bu olayı daha öncesinde Macaristan da 3. Şahıslardan duydum bende eğitimime devam edebilmek için kendisi ile daha önce görüştüm ve güven vermediği için vazgeçtim çünkü hiçbir eğitim almadan parayı peşin olarak istiyor hemde tamamını ve okulun senin verdiğin paradan haberi yok sonrasında uçağı olduğunu söyleyip başka arkadaşlardan uçağının olmadığını teyit etmiştim ve aynı uçakla birkaç kişiyi uçurup PIC olarak iki kişinin LOGBOOK una işlediğini duydum tabi bunu genelde Hindistanlı öğrencilere yapmış ama Türklere de yapabiliyormuş ben bunlardan şüphelenmiştim. Ve ekleyeceğim şey Amerika’ya vize büyük bir problem olduğu için referanssız vize dahi alamıyorsunuz o yüzden böyle aracılara ihtiyaç duyuyorsunuz bu kendin git diyen arkadaşlara yorumum. İnşallah hakkınızda hayırlısı olur ve hukuki yoldan olay sonuç bulur. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla birkaç tane isimsiz yorum var lütfen isminizle iyi veya kötü yorum yapın ki yorumlarınız iyi veya kötü olarak yorumlanabilsin. Bu değerli haber inşallah bazı başına problem gelecek arkadaşlara rehber olur ve kendilerini doğru yolu bulmaya yönlendirir. Okumaya değer bulduğunuz için teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Florida ~ 3 ay önce
Arkadaslar beni arayin bizde pilot olmak garanti Ingilizce ve yetenek te gerekmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilinmeyen ~ 3 ay önce
Çamut at izi kalsın. Beceriksizliğini hocaya ya da her kimse ona mal etmek çok büyük yanlış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇAMUR ATMA ~ 3 ay önce
Dolar çıkınca öğrenciler iştah kabartmış çamur at tutarsa tutar operasyonu gibi gözüküyor, Yazık eğer öyle ise,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000