05 Temmuz 2015, Pazar 10:19:20

Pilot, hakimi uçaktan indirdi

Havalimanlarında artırılan güvenlik denetimleri, seyahatleri çileye dönüştürmeye devam ediyor. Yaz sezonu yoğunluğu nedeniyle güvenlik ve pasaport noktası ile check-in kontuarlarındaki uzun kuyruklarda mağduriyet yaşayan yolcular, bir yandan da yeni güvenlik uygulamalarına takılmadan sorunsuzca geçiş yapma telaşına düşüyor.
  • Bnde havalimaninda çlsyrm özl gvnlk grevlisiyim işimizi yapiyoruz kimsenin orasina burasına dokunmak değil amacımız herşey yolcularin güvenliği için bizm icin değil ve kurallar ulluslar arasi kurallardir herkes aramaya tabiidir
  • arkadaşlar hukuk mezunu bir pilot olarak birşeylere değinmem lazım. hakim alır seni adliyeye şöyle yapar böyle yapar tazminat vs yorumlarınız çok komik. hiçbir hakim şikayetçi ya da davacı olduğu adamı kendi mahkemesinde yargılayamaz. siz biz gibi gider dava açar hatta çoğu zaman avukat tutarlar. velev ki kaptana gıcık oldu en fazla savcıya şikayet edebilir ki bişi çıkmaz. Tazminat davası açtığını varsayalım ve kazandığını maddi bir kaybı var mı ? yok sadece manevi isteyebilir o da olsun 10.000 tl. türkiye de tazminat zenginleşme sebebi olamaz. hakimler kadı değildir gıcık olduğu adamı alıp mahkemesine çıkaramaz. kaldı ki yargı önünde hakimi savcısı pilotu manavı eşittir. meslektaşını kayırmak isteyen hakimler elbet olacaktır ama yargıtayda pek de öyle yürümez. hakim savcı ve avukatlar aranma konusunda ( üst araba ev ofis) farklı bir yasaya tabiler. bu arkadaşlar da malesef yanındaki karısına oğluna arkadaşına bak ben aratmam kendimi tribine girdikleri için şımarmışlar malesef. sahte avukat kimliğiyle kendi meslektaşlarının öldürüldüğünü hemen unutmuşlar
  • Oncelikle yorumlar cidden enteresan. Kimi olayi Turkiye'de sanip verip veristirmis, kimisi "pilotu adliyede de goruruz" demis... Azicik mantikli dusunun, hakimin/savcinin/avukatin arama konusundaki dokunulmazligi niyedir? Gorevini, adaleti saglama hususunda tarafsiz ve hur olabilmesi, gizlilik vs. adinadir. Peki havalimanindaki kontrolun bununla ne alakasi var Allah askina?! Mesele guvenlikse, hele ki havacilikta, yolcu ve mal guvenligi ise; buna tipis tipis uyulacak. Kalkip burada atarli ergen yorumu yapmanin da alemi yok.
  • Bende havalimaninda çalışıyorum ve bazen arama olayi taciz boyutuna çıkıyor.Herkeze ayni diyorlar amirinin tanidigi gecmeden gidio.dhmi gorevlisi gelio öttüğü halde aranmiyor.e birde normal calisanlari yada yolculari taciz eder gibi ararsan onlar da tepki gosterir.kismen de olsa personel yada yolcu hakli ama asil amac da bu işin guvrnlik oncelikli yapilmasi grrektigi :(

Havalimanlarında artırılan güvenlik denetimleri, seyahatleri çileye dönüştürmeye devam ediyor. Yaz sezonu yoğunluğu nedeniyle güvenlik ve pasaport noktası ile check-in kontuarlarındaki uzun kuyruklarda mağduriyet yaşayan yolcular, bir yandan da yeni güvenlik uygulamalarına takılmadan sorunsuzca geçiş yapma telaşına düşüyor.

Pasaport sonrasındaki güvenlik noktalarında başlatılan ‘detaylı elle arama denetimleri' ise ‘taciz' şikayeti üzerine yolcularla güvenlik görevlilerini karşı karşıya getiriyor. Tepkiler üzerine güvenlik birimlerine ‘eldivenli aramaların yolcuyu rahatsız etmediği' yönünde yazı gönderen Emniyet Müdürlüğü ise yolcuları ikna etmeye çalışıyor.

Paris'te Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya ocakta düzenlenen kanlı terör saldırısı sonrası havalimanlarında artırılan güvenlik tedbirleri, bir süre önce ‘canlı bomba tehdidi' nedeniyle üst düzeye çıkarılmıştı. Ancak bazı denetimler, yolcularla güvenlik görevlileri arasında krize yol açtı. Özellikle ‘elle arama' uygulaması sonrası, taciz iddiaları üzerine yolcularla güvenlik görevlileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Uygulamayla el dedektörü ile gerçekleştirilen üst aramaları elle ve detaylı şekilde yapılmaya başlanmıştı. Elle arama yapılmasına izin vermeyen yolcuların ‘uçuşları iptal edilerek' yasal işlem yapılırken, tacize uğradığını iddia edenler ise güvenlik görevlilerine dava açıyordu.

HAKİM, SAVCI VE AVUKATLAR ARATMIYOR

Uygulamaya en çok karşı çıkanlar hakim, savcı ve avukatlar. ‘Özel yasaya tabi' olduklarını belirtip elle aramaya izin vermeyen hakim, savcı ve avukatlara görevliler tarafından, “Aratmak zorunda değilsiniz ancak uçamazsınız. Uçmanın kuralı aramadan geçmektir. Bu yasal yetkiye müdahale değildir.” deniliyor. İkna olanlar arandıktan sonra uçağa geçebiliyor.

PİLOT, HAKİMİ UÇAKTAN İNDİRDİ

Elle aramaya itiraz eden hakimlerle ilgili geçen ay ilginç bir olay yaşandı. İç hat uçuşunda aranmak istemeyen hakim, görevliyle tartıştıktan sonra hızlıca uçağa geçti. Ancak olayı öğrenen kaptan pilotun, hakimin uçaktan inmemesi halinde uçuşa başlamayacağını açıklaması üzerine kriz yaşandı. Yolcuların da tepki göstermesi üzerine uçaktan inmek zorunda kalan hakim, arandıktan sonra uçuşuna devam etti.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇARESİZ

Havalimanlarındaki üst düzey güvenlik kontrolleri, uluslararası standartlar gereği gerçekleştiriliyor. Uluslararası güvenlik kuruluşları ve emniyet birimleri, havalimanlarında sık sık denetim yaparak, güvenlik zafiyetlerini belirlemeye çalışıyor. Denetimlerde görevliler, bir yolcu gibi rol yaparak, ‘iç çamaşırlarının yanı sıra vücuttaki belirli bölgelere (koltuk altı ve cinsel bölgeler gibi) tehlikeli madde saklayıp' bunun güvenlik birimleri tarafından bulunması isteniyor. Güvenlik görevlileri de, denetimlerden geçer not alabilmek amacıyla tüm yolcuları çok detaylı şekilde arıyor. Denetimlerde birkaç defa geçer not alamayan görevliler işten çıkarılıyor. (Mustafa Gün)

Pilot, hakimi uçaktan indirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

Yağmur ~ 3 yıl önce
Bnde havalimaninda çlsyrm özl gvnlk grevlisiyim işimizi yapiyoruz kimsenin orasina burasına dokunmak değil amacımız herşey yolcularin güvenliği için bizm icin değil ve kurallar ulluslar arasi kurallardir herkes aramaya tabiidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
arkadaşlar hukuk mezunu bir pilot olarak birşeylere değinmem lazım. hakim alır seni adliyeye şöyle yapar böyle yapar tazminat vs yorumlarınız çok komik. hiçbir hakim şikayetçi ya da davacı olduğu adamı kendi mahkemesinde yargılayamaz. siz biz gibi gider dava açar hatta çoğu zaman avukat tutarlar. velev ki kaptana gıcık oldu en fazla savcıya şikayet edebilir ki bişi çıkmaz. Tazminat davası açtığını varsayalım ve kazandığını maddi bir kaybı var mı ? yok sadece manevi isteyebilir o da olsun 10.000 tl. türkiye de tazminat zenginleşme sebebi olamaz. hakimler kadı değildir gıcık olduğu adamı alıp mahkemesine çıkaramaz. kaldı ki yargı önünde hakimi savcısı pilotu manavı eşittir. meslektaşını kayırmak isteyen hakimler elbet olacaktır ama yargıtayda pek de öyle yürümez. hakim savcı ve avukatlar aranma konusunda ( üst araba ev ofis) farklı bir yasaya tabiler. bu arkadaşlar da malesef yanındaki karısına oğluna arkadaşına bak ben aratmam kendimi tribine girdikleri için şımarmışlar malesef. sahte avukat kimliğiyle kendi meslektaşlarının öldürüldüğünü hemen unutmuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M.V. ~ 3 yıl önce
Oncelikle yorumlar cidden enteresan. Kimi olayi Turkiye'de sanip verip veristirmis, kimisi "pilotu adliyede de goruruz" demis... Azicik mantikli dusunun, hakimin/savcinin/avukatin arama konusundaki dokunulmazligi niyedir? Gorevini, adaleti saglama hususunda tarafsiz ve hur olabilmesi, gizlilik vs. adinadir. Peki havalimanindaki kontrolun bununla ne alakasi var Allah askina?! Mesele guvenlikse, hele ki havacilikta, yolcu ve mal guvenligi ise; buna tipis tipis uyulacak. Kalkip burada atarli ergen yorumu yapmanin da alemi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çalişan ~ 3 yıl önce
Bende havalimaninda çalışıyorum ve bazen arama olayi taciz boyutuna çıkıyor.Herkeze ayni diyorlar amirinin tanidigi gecmeden gidio.dhmi gorevlisi gelio öttüğü halde aranmiyor.e birde normal calisanlari yada yolculari taciz eder gibi ararsan onlar da tepki gosterir.kismen de olsa personel yada yolcu hakli ama asil amac da bu işin guvrnlik oncelikli yapilmasi grrektigi :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000