29 Haziran 2015, Pazartesi 09:51:16

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları son dönemde rotasını Macaristan’a çevirdi. Pilot adaylarının tercihi neden Macaristan oldu? İşte ayrıntılar…
  • Ben buradan sizlere memnuniyetimi alan ve sizinle paylaşmak istediğim Uçuş Eğitimi ve Şahıs hakkında yazmak istiyorum..ProHavacılık Organizasyonu ile Amerika da Uçuş Eğitimine başladım ve Amerika bölümünü kendi isteğimle FAA CPL lisansımı alarak toplam 260 S saat uçuş ile çok kısa sürede tamamlayarak,mevcut ingilizcemi istediğim seviyelere getirdim. Şimdi yine ProHavacılık üzerinden EASA teori derslerine çalışıyorum. Ümit ÖZTÜRK Hocam bizlere bir abi gibi eğitim ve diğer konularda karşılaştığımız tüm sıkıntılarımızda yardımcı oldu. Onun desteği olmasa idi hem yabancı bir ortama intibak ta problemler yaşayabilir hem de kursumuz çok uzayabilirdi ve de extra dan binlerce dolar fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirdik. Şu anTürkiye ye döndüm ve teori derslerine hazırlanıyorum. Çok kısa sürede EASA sınavlarını vererek EASA ATP A lisansımı almak en öncelikli hedefim. Sizlere tavsiyem, Amerika da kendinizi Amerika lıların eline bırakmamanız. Yoksa regulaşyonu tam bilmediğinizden her taraftan bir gedik açabilirier. O nedenle ProHAvacılık ve Ümit hocayı şiddetle tavsiye ediyorum, eğer başka bir okula dahi gitseniz Ümit hocanın görüşünü alın çünkü kendisi Florida Uçuş Okulu Uzmanı ve Size sunduğu tüm süreçler anlaşılır ve açık.. Teşekkürler Hocam..
  • merhaba 21 yaşında oğlum ile ilgili macaristanda pilotluk eğitimi almasını düşünüyoruz. iki yıllık elektronik mezunu eğitimler için ön koşul ön imtihan yeterlilik aranıyormu kriterler ney yoksa macaristanda okula kayıt yaptıran herkez kursa dahil oluyormu saygılar
  • HER HAFTA ÇARŞAMBA GİREBİLİYORSUNUZ.TEK GUN,ARTIK KAÇINA HAZIRLANDIYSANIZ O GUN HEPSINE GİRMEK ZORUNDASINIZ,SINAV ARALARI 15 DAKKA.ESKİDEN SINAV ARASI ÇIKIP NOTLARA BAKMAYA İZİN VARDI ,ŞİMDİ O DA KALKTI.YÜZÜNE YIKA MANZARAYI İZLE 15 DAKKA,O KADAR .İNANMAYAN VARSA EN SON 3 DERSMİ GEÇEN HAFTA VERDIM VE KURTULDUM.LANET OLSUN..HERKESE İİİ İNİŞLER DİLERİM.KOLAY GELSIN
  • Türkiye de PPL alan öğrenci ortalama 30-35 touch&go yapar, macaristan da 150-200 arası. Touch&go yaptı yazıverirler defterine, aslında low approach yapılmıştır. Otorite görmez. Çocuk kaçırmıştır başı, pist kısadır ve göle düşmüştür. Göl tehlikeli diye inmeyi öğrenemezler.Türkiye de yalnıza bırakmazlar, yalnız uçtu yazarlar. Macaristan da tek başınasındır, hocayla da uçsan dokunmazlar kumandaya. zaten hep yalnızsındır. Yüzme bilmesen de suya atarlar. PİC uçuşları sigara içmişler veya sevgilileriyle koklaşmışlar diye dual yapılmaz. Uçak senindir, kanunen kiralar uçarsın, ister yalnız ister kankanla. Lisansın EASA onaylıysa elbette.. JAA (yurdumuzun lisansı)ile uçamazsın bile, safety şarttır controlled airspace de. Macarların en sevdiğim özelliği, yalansız olmaları. nizami dürüst, planlı ve art niyetsiz bu işi öğretme istekleridir. Hem ülkemi hem orayı tecrübe etmiş birisiyim. Yalansız, gaspsız ve en iyi hocalardan uçmayı öğrenmek istiyorsanız, ne paranızı ne de vaktinizi kaptırmayın.

Pilot adaylarının son dönemdeki yeni adresi Avrupa ülkesi Macaristan oldu. Türkiye’de pilot lisansını minimum 55 bin euro ‘ya(165 bin TL) mal eden pilot adaylarının, Macaristan’da pilot lisansını 35 bin euro’ya (105  bin TL) alabildikleri ve tercihlerini bu ülkeden yana kullanmaya başladıkları öğrenildi. Ancak son dönemde Macaristan’da eğitim alan öğrenci sayısı giderek artınca işin aslı da ortaya çıktı.

Macaristan’da ATP teori derslerini yüzde 90 uzaktan eğitimle alan öğrenciler, Macaristan’a gitmeden Türkiye’den derslere katılabiliyor. Okula gitmeden uzaktan eğitimle dersleri alan öğrenciler sadece sınavlar için Macaristan’ın yolunu tutuyor. Ancak burada da devreye okul yöneticileri giriyor. Türkiye’nin aksine sınavları sivil havacılık otoritesi yerine uçuş okulları yapınca öğrenciler soruları alarak sınavlara girebiliyor ve eğitim alanların tamamı başarılı olabiliyor. Türkiye’de sadece teori eğitimler için minimum 5 bin euro ödemek zorunda kalan adaylar, hem soruları bilerek sınavlara katılıyor hem de bu eğitimler için sadece 1700-2000 euro arasında para ödüyor.

Macaristan’da verilen eğitimlerin en can alıcı noktası ise eğitim verilen uçakların ATPL lisansları için uygun olmaması. Türkiye’de yalnız uçuşlar için (PIC) saatine 180-200 euro veren pilot adayları, Macaristan’da tek başına uçuşlar için 70 ila 90 euro arasında para ödüyor. Ancak uçtukları uçakların lisans eğitimleri için uygun olmadığı ultralight ve hatta microlight sınıfındaki uçaklarla eğitimlerin verilebildiği belirtiliyor. Öğrencilerin uçtukları uçaklar log book’ta sadece uçakların tescilleri yer aldığı için tipleri belli olmuyor. Bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’de 55 bin euro’ya alınan lisans Macaristan’da 35 bin euro’ya mal edilebiliyor.

SHGM EL KOYDU

Macaristan’da verilen eğitimlere ilişkin iddialar geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de ulaştı. SHGM, gelen şikayetler artınca olaya el koydu. SHGM, Macaristan’dan lisans alan öğrencilerin log book’larını incelemeye aldı ve uçulan uçak tiplerinin eğitim için uygun olup olmadığını kontrol etmeye başladı.  SHGM’nin Macaristan sivil havacılık otoritesi ile temasa geçerek oradan lisans alan öğrencilere ait detaylı bilgi isteyeceği ve eğitimleri mercek altına  alacağı, usulsüz eğitim alanlara da yaptırım uygulanabileceği kaydedildi.

©AirportHaber

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (129)

Kemal Kömürcü ~ 4 ay önce
Ben buradan sizlere memnuniyetimi alan ve sizinle paylaşmak istediğim Uçuş Eğitimi ve Şahıs hakkında yazmak istiyorum..ProHavacılık Organizasyonu ile Amerika da Uçuş Eğitimine başladım ve Amerika bölümünü kendi isteğimle FAA CPL lisansımı alarak toplam 260 S saat uçuş ile çok kısa sürede tamamlayarak,mevcut ingilizcemi istediğim seviyelere getirdim. Şimdi yine ProHavacılık üzerinden EASA teori derslerine çalışıyorum. Ümit ÖZTÜRK Hocam bizlere bir abi gibi eğitim ve diğer konularda karşılaştığımız tüm sıkıntılarımızda yardımcı oldu. Onun desteği olmasa idi hem yabancı bir ortama intibak ta problemler yaşayabilir hem de kursumuz çok uzayabilirdi ve de extra dan binlerce dolar fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirdik. Şu anTürkiye ye döndüm ve teori derslerine hazırlanıyorum. Çok kısa sürede EASA sınavlarını vererek EASA ATP A lisansımı almak en öncelikli hedefim. Sizlere tavsiyem, Amerika da kendinizi Amerika lıların eline bırakmamanız. Yoksa regulaşyonu tam bilmediğinizden her taraftan bir gedik açabilirier. O nedenle ProHAvacılık ve Ümit hocayı şiddetle tavsiye ediyorum, eğer başka bir okula dahi gitseniz Ümit hocanın görüşünü alın çünkü kendisi Florida Uçuş Okulu Uzmanı ve Size sunduğu tüm süreçler anlaşılır ve açık.. Teşekkürler Hocam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ünal çulcu ~ 9 ay önce
merhaba 21 yaşında oğlum ile ilgili macaristanda pilotluk eğitimi almasını düşünüyoruz. iki yıllık elektronik mezunu eğitimler için ön koşul ön imtihan yeterlilik aranıyormu kriterler ney yoksa macaristanda okula kayıt yaptıran herkez kursa dahil oluyormu saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SERDAR TAŞ ~ 11 ay önce
HER HAFTA ÇARŞAMBA GİREBİLİYORSUNUZ.TEK GUN,ARTIK KAÇINA HAZIRLANDIYSANIZ O GUN HEPSINE GİRMEK ZORUNDASINIZ,SINAV ARALARI 15 DAKKA.ESKİDEN SINAV ARASI ÇIKIP NOTLARA BAKMAYA İZİN VARDI ,ŞİMDİ O DA KALKTI.YÜZÜNE YIKA MANZARAYI İZLE 15 DAKKA,O KADAR .İNANMAYAN VARSA EN SON 3 DERSMİ GEÇEN HAFTA VERDIM VE KURTULDUM.LANET OLSUN..HERKESE İİİ İNİŞLER DİLERİM.KOLAY GELSIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak ~ 10 ay önce
Serdar taş Macaristan hangi uçuş okulu tavsiyeniz ?
sedat ~ 1 yıl önce
Türkiye de PPL alan öğrenci ortalama 30-35 touch&go yapar, macaristan da 150-200 arası. Touch&go yaptı yazıverirler defterine, aslında low approach yapılmıştır. Otorite görmez. Çocuk kaçırmıştır başı, pist kısadır ve göle düşmüştür. Göl tehlikeli diye inmeyi öğrenemezler.Türkiye de yalnıza bırakmazlar, yalnız uçtu yazarlar. Macaristan da tek başınasındır, hocayla da uçsan dokunmazlar kumandaya. zaten hep yalnızsındır. Yüzme bilmesen de suya atarlar. PİC uçuşları sigara içmişler veya sevgilileriyle koklaşmışlar diye dual yapılmaz. Uçak senindir, kanunen kiralar uçarsın, ister yalnız ister kankanla. Lisansın EASA onaylıysa elbette.. JAA (yurdumuzun lisansı)ile uçamazsın bile, safety şarttır controlled airspace de. Macarların en sevdiğim özelliği, yalansız olmaları. nizami dürüst, planlı ve art niyetsiz bu işi öğretme istekleridir. Hem ülkemi hem orayı tecrübe etmiş birisiyim. Yalansız, gaspsız ve en iyi hocalardan uçmayı öğrenmek istiyorsanız, ne paranızı ne de vaktinizi kaptırmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sen sus sedat ~ 1 yıl önce
Biraz abartıyorsun, bizim uçuş okullarımız son derece kalitelidir. Dünyanın en bilekli pilotları burada yetişir. Orada eğitim ucuz olabilir, fakat burada aldığın eğitimin kalitesi verdiğin paranın kuruşu kuruşuna karşılığıdır. Önyargılı olmayın lütfen.
sen sus sedata ~ 9 ay önce
TÜRKİYEDE UÇUŞ EĞİTİMİ PALAVRADIR. KALİTE FALAN YOKTUR. Hocan AGL500 e uymaz düşersin. Hocan ingilizce bilmez anlamadığı için seni de kuleyle konuşturmaz. GARMIN kullanmayı bilmez ve daha neler neler
Dlk ~ 8 ay önce
kesinlikle katiliyorum, iyikide macaristanda yapmışım
Öfkeli arkadaşa ~ 7 ay önce
Öfkenin altında hangi sebebin yattığını bilmiyorum.Avrupa yı tecrübe ettin mi bilmiyorum. Uçan bir öğrenciye sen sus çat çut pat küt diye kafasına mı vurmalı? Yurdumdan manzara izletirim diyorsan bilemem. Bence bu 'Sen sus Sedat' kafası değişmeli. Böyle bir metodoloji eğitimde artık çok ilkel. Öğrenmeyi ketleyen şiddet ve öfke yanlısı bir kültürün son kalıntısı hitabetin. Dünya çok değişti arkadaşım. Malesef milletimizin onlarca yıl önce hayali olan Türk Sivil Havacılığının gelişmesi ve yükseltilmesi konusunda hayaller suya düştü, çok geç kalındı. Keşke bizler de havacılığı içimize sindirebilseydik bu Macar milleti gibi. Neden güzel tecrübeler eden insanları susturma çabasındasın?
Burak m ~ 4 ay önce
Serdar taş ve Macaristan'da olanlar okul tavsiyesi verseniz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000