29 Haziran 2015, Pazartesi 09:51:16

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları son dönemde rotasını Macaristan’a çevirdi. Pilot adaylarının tercihi neden Macaristan oldu? İşte ayrıntılar…
  • Ayrica,SHGM macardaki oyunu degil,Turkiyedeki soygunu durdursun.Mantiksiz adamlar.Düşünüp,yav macardaki uçağın saati 90 euroyken bende neden 200 euro diyecegine,gitmis macarda neden 90 euro diye soruyorlar.Bu yalanlari ozel okul sahibi bir dumbuk anlatmis belli ki..Tr de aman alti cizilir diye Touch Go bile yaptirmazlar adama.Low approach low approach,sonra logbooka toich go yaz!!Ben macarda 150 e yakin inis kalkis yaptim sadece ppl de!!!Tr de okuyan ogrencileri donumuzda 5 kere sallariz..Bunuda ogrenebileceginoz tek yer,kaptan pilotlara sorun,yurtdisindan gelenmi,TR de okuyanmi!!onlar anlatsin daha ils yaklasmayi bilmeyen mezunlari.
  • Insanlari rahat dudukleyemedi askeriyeden atilma duduk hocalar..tk nin anasini bellediler,sira okullara geldi..gram ing konusamayan çakal tayfasi!!!once imörcinsi demeyi öğrenin!!!
  • Ben buradan sizlere memnuniyetimi alan ve sizinle paylaşmak istediğim Uçuş Eğitimi ve Şahıs hakkında yazmak istiyorum..ProHavacılık Organizasyonu ile Amerika da Uçuş Eğitimine başladım ve Amerika bölümünü kendi isteğimle FAA CPL lisansımı alarak toplam 260 S saat uçuş ile çok kısa sürede tamamlayarak,mevcut ingilizcemi istediğim seviyelere getirdim. Şimdi yine ProHavacılık üzerinden EASA teori derslerine çalışıyorum. Ümit ÖZTÜRK Hocam bizlere bir abi gibi eğitim ve diğer konularda karşılaştığımız tüm sıkıntılarımızda yardımcı oldu. Onun desteği olmasa idi hem yabancı bir ortama intibak ta problemler yaşayabilir hem de kursumuz çok uzayabilirdi ve de extra dan binlerce dolar fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirdik. Şu anTürkiye ye döndüm ve teori derslerine hazırlanıyorum. Çok kısa sürede EASA sınavlarını vererek EASA ATP A lisansımı almak en öncelikli hedefim. Sizlere tavsiyem, Amerika da kendinizi Amerika lıların eline bırakmamanız. Yoksa regulaşyonu tam bilmediğinizden her taraftan bir gedik açabilirier. O nedenle ProHAvacılık ve Ümit hocayı şiddetle tavsiye ediyorum, eğer başka bir okula dahi gitseniz Ümit hocanın görüşünü alın çünkü kendisi Florida Uçuş Okulu Uzmanı ve Size sunduğu tüm süreçler anlaşılır ve açık.. Teşekkürler Hocam..
  • merhaba 21 yaşında oğlum ile ilgili macaristanda pilotluk eğitimi almasını düşünüyoruz. iki yıllık elektronik mezunu eğitimler için ön koşul ön imtihan yeterlilik aranıyormu kriterler ney yoksa macaristanda okula kayıt yaptıran herkez kursa dahil oluyormu saygılar

Pilot adaylarının son dönemdeki yeni adresi Avrupa ülkesi Macaristan oldu. Türkiye’de pilot lisansını minimum 55 bin euro ‘ya(165 bin TL) mal eden pilot adaylarının, Macaristan’da pilot lisansını 35 bin euro’ya (105  bin TL) alabildikleri ve tercihlerini bu ülkeden yana kullanmaya başladıkları öğrenildi. Ancak son dönemde Macaristan’da eğitim alan öğrenci sayısı giderek artınca işin aslı da ortaya çıktı.

Macaristan’da ATP teori derslerini yüzde 90 uzaktan eğitimle alan öğrenciler, Macaristan’a gitmeden Türkiye’den derslere katılabiliyor. Okula gitmeden uzaktan eğitimle dersleri alan öğrenciler sadece sınavlar için Macaristan’ın yolunu tutuyor. Ancak burada da devreye okul yöneticileri giriyor. Türkiye’nin aksine sınavları sivil havacılık otoritesi yerine uçuş okulları yapınca öğrenciler soruları alarak sınavlara girebiliyor ve eğitim alanların tamamı başarılı olabiliyor. Türkiye’de sadece teori eğitimler için minimum 5 bin euro ödemek zorunda kalan adaylar, hem soruları bilerek sınavlara katılıyor hem de bu eğitimler için sadece 1700-2000 euro arasında para ödüyor.

Macaristan’da verilen eğitimlerin en can alıcı noktası ise eğitim verilen uçakların ATPL lisansları için uygun olmaması. Türkiye’de yalnız uçuşlar için (PIC) saatine 180-200 euro veren pilot adayları, Macaristan’da tek başına uçuşlar için 70 ila 90 euro arasında para ödüyor. Ancak uçtukları uçakların lisans eğitimleri için uygun olmadığı ultralight ve hatta microlight sınıfındaki uçaklarla eğitimlerin verilebildiği belirtiliyor. Öğrencilerin uçtukları uçaklar log book’ta sadece uçakların tescilleri yer aldığı için tipleri belli olmuyor. Bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’de 55 bin euro’ya alınan lisans Macaristan’da 35 bin euro’ya mal edilebiliyor.

SHGM EL KOYDU

Macaristan’da verilen eğitimlere ilişkin iddialar geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de ulaştı. SHGM, gelen şikayetler artınca olaya el koydu. SHGM, Macaristan’dan lisans alan öğrencilerin log book’larını incelemeye aldı ve uçulan uçak tiplerinin eğitim için uygun olup olmadığını kontrol etmeye başladı.  SHGM’nin Macaristan sivil havacılık otoritesi ile temasa geçerek oradan lisans alan öğrencilere ait detaylı bilgi isteyeceği ve eğitimleri mercek altına  alacağı, usulsüz eğitim alanlara da yaptırım uygulanabileceği kaydedildi.

©AirportHaber

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (131)

Pilot ~ 5 gün önce
Ayrica,SHGM macardaki oyunu degil,Turkiyedeki soygunu durdursun.Mantiksiz adamlar.Düşünüp,yav macardaki uçağın saati 90 euroyken bende neden 200 euro diyecegine,gitmis macarda neden 90 euro diye soruyorlar.Bu yalanlari ozel okul sahibi bir dumbuk anlatmis belli ki..Tr de aman alti cizilir diye Touch Go bile yaptirmazlar adama.Low approach low approach,sonra logbooka toich go yaz!!Ben macarda 150 e yakin inis kalkis yaptim sadece ppl de!!!Tr de okuyan ogrencileri donumuzda 5 kere sallariz..Bunuda ogrenebileceginoz tek yer,kaptan pilotlara sorun,yurtdisindan gelenmi,TR de okuyanmi!!onlar anlatsin daha ils yaklasmayi bilmeyen mezunlari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 5 gün önce
Insanlari rahat dudukleyemedi askeriyeden atilma duduk hocalar..tk nin anasini bellediler,sira okullara geldi..gram ing konusamayan çakal tayfasi!!!once imörcinsi demeyi öğrenin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal Kömürcü ~ 8 ay önce
Ben buradan sizlere memnuniyetimi alan ve sizinle paylaşmak istediğim Uçuş Eğitimi ve Şahıs hakkında yazmak istiyorum..ProHavacılık Organizasyonu ile Amerika da Uçuş Eğitimine başladım ve Amerika bölümünü kendi isteğimle FAA CPL lisansımı alarak toplam 260 S saat uçuş ile çok kısa sürede tamamlayarak,mevcut ingilizcemi istediğim seviyelere getirdim. Şimdi yine ProHavacılık üzerinden EASA teori derslerine çalışıyorum. Ümit ÖZTÜRK Hocam bizlere bir abi gibi eğitim ve diğer konularda karşılaştığımız tüm sıkıntılarımızda yardımcı oldu. Onun desteği olmasa idi hem yabancı bir ortama intibak ta problemler yaşayabilir hem de kursumuz çok uzayabilirdi ve de extra dan binlerce dolar fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirdik. Şu anTürkiye ye döndüm ve teori derslerine hazırlanıyorum. Çok kısa sürede EASA sınavlarını vererek EASA ATP A lisansımı almak en öncelikli hedefim. Sizlere tavsiyem, Amerika da kendinizi Amerika lıların eline bırakmamanız. Yoksa regulaşyonu tam bilmediğinizden her taraftan bir gedik açabilirier. O nedenle ProHAvacılık ve Ümit hocayı şiddetle tavsiye ediyorum, eğer başka bir okula dahi gitseniz Ümit hocanın görüşünü alın çünkü kendisi Florida Uçuş Okulu Uzmanı ve Size sunduğu tüm süreçler anlaşılır ve açık.. Teşekkürler Hocam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ünal çulcu ~ 1 yıl önce
merhaba 21 yaşında oğlum ile ilgili macaristanda pilotluk eğitimi almasını düşünüyoruz. iki yıllık elektronik mezunu eğitimler için ön koşul ön imtihan yeterlilik aranıyormu kriterler ney yoksa macaristanda okula kayıt yaptıran herkez kursa dahil oluyormu saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000