29 Haziran 2015, Pazartesi 09:51:16

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları son dönemde rotasını Macaristan’a çevirdi. Pilot adaylarının tercihi neden Macaristan oldu? İşte ayrıntılar…
  • Sghm el falan koymadi cunku eli yok...Sghm oncelikle kendi amatorlugune yansin Allah askina alin arayin sghmyi bir hususa dair basit bir soru sorun gevelemeye baslarlar neden ? Cunku tipik Turk zihniyeti onlar gidip orada cay s_gara yapsinlar maaslari yatsin..ust mercilerdekilerde ucus okullarindan nemalansin... Pekala amca sorarlar adama malum agada siz pasada neden tercih yabanci pilotlarda sizin ulkenizdeki su ahbabiniz ne oldum budalasi ucus okullarinin ogrencileri degil....? Cevabi vermeye gerek yok ...kalite ve profesyonelik...siz anca insanlarin 70 eurosunu alin derdiniz o....sonra mekanlarda kari kizla hangi parayi yiyeceksiniz tabi.. Egri oturun dogru konusun avrupa sizden daha da iyi bu isi biliyor ogrenci egitiyor sizden dahada iyi denetim yapiyor...sizin denetlemeniz de malum adamina gore... Birakinda insanlar ucsun yine olamasin yahut olsun ise giremesin ama 60 70 bin eurolari degil 35 eurolari ziyan olsun be seref yoksunlari...
  • ''Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları'' şeklinde başlayan, gerçeklerden uzak ve devrik bir haber cümlesi. Ederinden daha yüksek fiyatlardan değil de, başarılı olamadıkları için EASA onaylı Macaristan uçuş okullarına gidiyorlarmış. Çok ilginç.Türkiye henüz EASA nın yanından bile geçemezken? Haber yazılalı 8 ay olmuş, ne yapıldı çok merak ediyorum. Macaristan da eğitim alıp Türkiye' nin önde gelen havayollarında uçan kişiler var, hatta malesef ithal edilen Macar pilotlar da. Yine biz kaybediyoruz.
  • Turkiyedeki en kral okullarda soru dokumanlari veriyor ,gereksiz hbr
  • harbiyeli haydar diye götün biri çıkmış astsubaylar bile pilot olabiliyor diyor ben 30yılımı hava kuvvetlerine vermiş bir astsubay olarak ne kabiliyetsiz götlerin f-16 larda uçtuğunuve zorla verilen eğitimleri gördükten sonra bırakın uçakları tamir eden astsubay arkadaşlarımın uçmasını bir maymunun bile pilot olabileceğini biliyorum yalnızca biraz cesaret sevgi ve tabiiki para meselesi

Pilot adaylarının son dönemdeki yeni adresi Avrupa ülkesi Macaristan oldu. Türkiye’de pilot lisansını minimum 55 bin euro ‘ya(165 bin TL) mal eden pilot adaylarının, Macaristan’da pilot lisansını 35 bin euro’ya (105  bin TL) alabildikleri ve tercihlerini bu ülkeden yana kullanmaya başladıkları öğrenildi. Ancak son dönemde Macaristan’da eğitim alan öğrenci sayısı giderek artınca işin aslı da ortaya çıktı.

Macaristan’da ATP teori derslerini yüzde 90 uzaktan eğitimle alan öğrenciler, Macaristan’a gitmeden Türkiye’den derslere katılabiliyor. Okula gitmeden uzaktan eğitimle dersleri alan öğrenciler sadece sınavlar için Macaristan’ın yolunu tutuyor. Ancak burada da devreye okul yöneticileri giriyor. Türkiye’nin aksine sınavları sivil havacılık otoritesi yerine uçuş okulları yapınca öğrenciler soruları alarak sınavlara girebiliyor ve eğitim alanların tamamı başarılı olabiliyor. Türkiye’de sadece teori eğitimler için minimum 5 bin euro ödemek zorunda kalan adaylar, hem soruları bilerek sınavlara katılıyor hem de bu eğitimler için sadece 1700-2000 euro arasında para ödüyor.

Macaristan’da verilen eğitimlerin en can alıcı noktası ise eğitim verilen uçakların ATPL lisansları için uygun olmaması. Türkiye’de yalnız uçuşlar için (PIC) saatine 180-200 euro veren pilot adayları, Macaristan’da tek başına uçuşlar için 70 ila 90 euro arasında para ödüyor. Ancak uçtukları uçakların lisans eğitimleri için uygun olmadığı ultralight ve hatta microlight sınıfındaki uçaklarla eğitimlerin verilebildiği belirtiliyor. Öğrencilerin uçtukları uçaklar log book’ta sadece uçakların tescilleri yer aldığı için tipleri belli olmuyor. Bütün bunlar bir araya gelince Türkiye’de 55 bin euro’ya alınan lisans Macaristan’da 35 bin euro’ya mal edilebiliyor.

SHGM EL KOYDU

Macaristan’da verilen eğitimlere ilişkin iddialar geçtiğimiz günlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de ulaştı. SHGM, gelen şikayetler artınca olaya el koydu. SHGM, Macaristan’dan lisans alan öğrencilerin log book’larını incelemeye aldı ve uçulan uçak tiplerinin eğitim için uygun olup olmadığını kontrol etmeye başladı.  SHGM’nin Macaristan sivil havacılık otoritesi ile temasa geçerek oradan lisans alan öğrencilere ait detaylı bilgi isteyeceği ve eğitimleri mercek altına  alacağı, usulsüz eğitim alanlara da yaptırım uygulanabileceği kaydedildi.

©AirportHaber

Pilot adaylarının Macar planını SHGM bozdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (114)

Welcome to TURKEY ! ~ 7 ay önce
Sghm el falan koymadi cunku eli yok...Sghm oncelikle kendi amatorlugune yansin Allah askina alin arayin sghmyi bir hususa dair basit bir soru sorun gevelemeye baslarlar neden ? Cunku tipik Turk zihniyeti onlar gidip orada cay s_gara yapsinlar maaslari yatsin..ust mercilerdekilerde ucus okullarindan nemalansin... Pekala amca sorarlar adama malum agada siz pasada neden tercih yabanci pilotlarda sizin ulkenizdeki su ahbabiniz ne oldum budalasi ucus okullarinin ogrencileri degil....? Cevabi vermeye gerek yok ...kalite ve profesyonelik...siz anca insanlarin 70 eurosunu alin derdiniz o....sonra mekanlarda kari kizla hangi parayi yiyeceksiniz tabi.. Egri oturun dogru konusun avrupa sizden daha da iyi bu isi biliyor ogrenci egitiyor sizden dahada iyi denetim yapiyor...sizin denetlemeniz de malum adamina gore... Birakinda insanlar ucsun yine olamasin yahut olsun ise giremesin ama 60 70 bin eurolari degil 35 eurolari ziyan olsun be seref yoksunlari...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ttrezt ~ 10 ay önce
''Türkiye’de havacılık veren eğitim kurumlarında başarılı olamayan bazı pilot adayları'' şeklinde başlayan, gerçeklerden uzak ve devrik bir haber cümlesi. Ederinden daha yüksek fiyatlardan değil de, başarılı olamadıkları için EASA onaylı Macaristan uçuş okullarına gidiyorlarmış. Çok ilginç.Türkiye henüz EASA nın yanından bile geçemezken? Haber yazılalı 8 ay olmuş, ne yapıldı çok merak ediyorum. Macaristan da eğitim alıp Türkiye' nin önde gelen havayollarında uçan kişiler var, hatta malesef ithal edilen Macar pilotlar da. Yine biz kaybediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ercan ~ 12 ay önce
Turkiyedeki en kral okullarda soru dokumanlari veriyor ,gereksiz hbr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asker ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000