02 Ağustos 2008, Cumartesi 08:05:10

Petrol fiyatları yolcuları da vurdu!

Dünya genelinde havalimanı işleten şirketleri çatısı altında toplayan Airport Council International (ACI) adlı kurumun yayınladığı rapor, havayolu taşımacılığının hız kestiğini ortaya koydu.

Dünya çapında 175 ülke ve bölgede 1647 havalimanını işleten 580 şirketi çatısı altında toplayan Airports Council International (ACI) tarafından hazırlanan rapor, yükselen petrol fiyatları, enflasyon ve ekonomik belirsizliğin havayolu taşımacılığının hızını kestiğini ortaya koydu.

Haziran 2008 değerlendirmesinin yapıldığı raporun ilk bölümünde, havayolu taşımacılığında yükseliş trendinin devam etmekle birlikte hız kestiği belirtiliyor.

Haziran ayında Avrupa bölgesinde yolcu sayısında yaşanan artış yüzde 2.4'te kalırken Asya-Pasifik Bölgesi'nde yükseliş yaşanmadı. Buna karşın, Afrika ve Ortadoğu'daki havalimanlarında yaşanan yolcu artışı yüzde 13, Latin Amerika& Karayipler Bölgesi'nde yüzde 7, Kuzey Amerika'da ise yüzde 5.4 olarak gerçekleşti. Avrupa ve Afrika'daki iç hat uçuşları ise yüzde 1 oranında düşüş gösterdi.

2008 yılının ilk 6 aylık değerlendirmesine de yer verilen raporda, uluslararası yolcu trafiğinin ortalama yüzde 6 artış kaydettiği belirtildi. Aynı dönemde iç hat uçuşlarında yaşanan trafik artışının ise yüzde 2'de kaldığına dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıllarda yolcu sayısında en büyük artışı yaşayan Asya-Pasifik bölgesi, petrol fiyatlarındaki artıştan en fazla etkilenen bölge oldu. Rapora göre 2008 yılının ilk 6 ayında Asya-Pasifik bölgesindeki yolcu sayısı yüzde 4 oranında artış gösterdi. Bu bölgenin 2008 aylık artık ortalamaları, Haziran'a kadar yüzde 12'nin üzerindeydi.

 

Petrol fiyatları yolcuları da vurdu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000