19 Ocak 2018, Cuma 09:23:34

Pegasus uçağı güvenli bölgeye çekildi

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak akşamı iniş sırasında pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunduğu yerden vinç yardımı ile çıkartılıp aprondaki güvenli bölgeye çekilme işlemi 20 saat sürdü.
  • Düşünsene sende havacılıkla alakan yok yorum yapıp abartıyorsun bılmıyorsun ya sus adam sanalım
  • Ekiplere su ve çay servisi yaparak moralleri yüksek tutan ve bu başarının mimarı apron çaycısı Sami abi Teşekkürler sana
  • Bu cekim islemi icin pgs dhmi para oduyor mu? Oduyorsa bu para arff in hakki deyil midir? Sonucta atcler enrut hizmeti icin para aliyor.
  • DHMİ ARFF bünyesinde Bizzat gidip görev aldım bilen de yazmıs bılmeyen de ucak kac gun niye durdu kaldı bilmiyorsanız susun isterseniz İngiltere den Exper gelip karar vermeden sigorta şirketi karar vermeden kımse bir sey yapamaz açıp biraz prosedürleri okusanız da boş boş laf yapmasanız Gelelim ARFF Yıllardır yatıyor bu işiniz yapacaksınız diye yorum yapanlara NE YAPALIM İŞ YAPACAĞIZ DİYE UÇAK DÜŞSÜN DİYE el mi açacağız önemli olan Dünya da ilk böyle zorlu arazide uçağa ikincil hasar vermeden paşalar gibi park yerine getirdik Pegasus Memnun ARFF memnun siz neyin kafasını yaşıyorsunuz Havalimanının kapanmasına gelince pist üzerinde çalışma yaparken uçakları kafanızın üzerine mi indirmemiz gerekiyordu Her yorumcu kendini ön plana çıkarmak için adeta kalp kırmaktan zevk alıyor Umarım ARFF Personeline Muhtaç olmazsınız bir uçuşunuzda

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak akşamı iniş sırasında pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunduğu yerden vinç yardımı ile çıkartılıp aprondaki güvenli bölgeye çekilme işlemi 20 saat sürdü.

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı'na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılması amacıyla Trabzon Havalimanı saat 04.00'ten itibaren 24 saatliğine uçuşa kapatılırken, havalimanının uçuşlara kapatılmasının ardından uçağı bulunduğu yerden çıkartılma çalışmaları kapsamında ilk olarak 500 ve 350 tonluk vinçlerin uçağın hemen yanına kurulumu yapıldı. Vinçlerin kurulmasının ardından uçağın burun ve kanatlarının halatlara bağlama işlemi saat 05.00'dan itibaren başladı. Yaklaşık 6 saat süren çalışmaların ardından uçağı bulunduğu yerden çıkartılma çalışmaları kapsamında uçağın burun ve kanatlarının halatlara bağlama işlemi saat 11.30 sıralarında tamamlandı. Bunun ardından uçak saplandığı çamurdan saat 12.10 sıralarında yavaş yavaş kaldırılmaya başlanırken, alt kısmındaki ve kanatlarındaki çamurlar ARFF ekiplerinin sıktığı suyla temizlendi. Uçak saat 14.10 sıralarında bulunduğu yerden tamamen havaya kaldırılırken, uçağı kaldırma çalışması 16.15 sıralarında tamamlanarak uçak pist yanındaki toprak zemine indirildi. Uçağın pist üzerine indirilmesi çalışmasına yaklaşık 100 kişilik bir ekip katılırken, operasyonda uçağın bir zarar görmemesi ve tek parça halinde bulunduğu yerden çıkartılması için büyük gayret gösterildi.

Uçağın bulunduğu yerden vinç yardımı ile çıkartılmasının ardından kurtarma operasyonundaki son aşama olan güvenli bölgeye çekilme işlemi başladı. Bu kapsamda uçağın kazadan ötürü zarar gören motorun bulunduğu sağ kanadına tekerlek görevi yapması ve dengeyi sağlaması için 'Dolly' (Küçük tekerlekli taşıma aracı) yerleştirilirken, kaza sırasında zarar gören ön ve sol arka lastikleri burada değiştirildi. Uçak 3 saatlik çalışmanın ardından saat 19.00 sıralarında çekici yardımı ile yürütülerek güvenli bölgeye çekilmeye başlandı. Uçak çok yavaş hareket ettirilerek belirlenen yere çekilirken, pist üzerinde ilerlediği sırada sorun çıktı.
Uçak pist üzerinde yürütüldüğü sırada sağ kanadın altına konulan 'Dolly' (Küçük tekerlekli taşıma aracı) soruna neden oldu. Dolly'i değiştirme çalışmalarına başlanırken, çıkan sorun nedeniyle uçağı güvenli yere çekme çalışmaları yavaşladı. Uçak ancak gece saat 01.00 sıralarında aprondaki güvenli bölgeye çekilerek park edilebildi.

Pegasus uçağı güvenli bölgeye çekildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Yorumcuya ~ 7 ay önce
Düşünsene sende havacılıkla alakan yok yorum yapıp abartıyorsun bılmıyorsun ya sus adam sanalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaç şeker? ~ 7 ay önce
Ekiplere su ve çay servisi yaparak moralleri yüksek tutan ve bu başarının mimarı apron çaycısı Sami abi Teşekkürler sana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 7 ay önce
Bu cekim islemi icin pgs dhmi para oduyor mu? Oduyorsa bu para arff in hakki deyil midir? Sonucta atcler enrut hizmeti icin para aliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şş ~ 7 ay önce
ulan ne paragözmüşün be vallahi şurdan da kendine ekmek çıkarmaya çalışıyonya
Turan Ayanlar ~ 7 ay önce
DHMİ ARFF bünyesinde Bizzat gidip görev aldım bilen de yazmıs bılmeyen de ucak kac gun niye durdu kaldı bilmiyorsanız susun isterseniz İngiltere den Exper gelip karar vermeden sigorta şirketi karar vermeden kımse bir sey yapamaz açıp biraz prosedürleri okusanız da boş boş laf yapmasanız Gelelim ARFF Yıllardır yatıyor bu işiniz yapacaksınız diye yorum yapanlara NE YAPALIM İŞ YAPACAĞIZ DİYE UÇAK DÜŞSÜN DİYE el mi açacağız önemli olan Dünya da ilk böyle zorlu arazide uçağa ikincil hasar vermeden paşalar gibi park yerine getirdik Pegasus Memnun ARFF memnun siz neyin kafasını yaşıyorsunuz Havalimanının kapanmasına gelince pist üzerinde çalışma yaparken uçakları kafanızın üzerine mi indirmemiz gerekiyordu Her yorumcu kendini ön plana çıkarmak için adeta kalp kırmaktan zevk alıyor Umarım ARFF Personeline Muhtaç olmazsınız bir uçuşunuzda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARFF ~ 7 ay önce
Abicim millet sizin bu reklam kokan hareketlerinizden sıkıldı. Üstte bir arkadaşın ek para istemiş. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ben normal havacılığa meraklı biri olarak onu merak ediyorum. Nedir bu işini yapıp bak gördün mü işimizi paşalar gibi yaptık abartması. Düşünsene çaycısın çayı doldurdun, ulan ne çay doldurdum ha diyorsun. Abartmayın paşam, işinizi yaptınız. Bunun için para alıyorsun.
ARFF ~ 7 ay önce
SEVGILI ARKADASIM MADEM HAVACILIK SEKTORUNDE DEGILSIN NE DIYE MAYDANOZ OLUYORSUN YAPILAN BIR IS VAR EMEK VAR KENDIN CALIP KENDIN OYNAMA SANANE MILLETIN ISI ABARTMASINDAN YADA YAPTIGI ISI ANLATMASI SENI NEDEN RAHATSIZ EDIYOR

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000