23 Mart 2018, Cuma 14:38:13

Pegasus pilotlarına zam yaptı

Nisan ayında başlayacak uçucu ekip transfer yasağına günler kala elindeki pilotları kaybetmek istemeyen Pegasus Havayolları, kesenin ağzını açtı. Pegasus’ta pilot maaşları ne kadar oldu?
  • alımlar 1988den itibaren m 1989dan itibaren mi
  • pegasustaki pilotlar çok çalışıyor hak ediyorlar kaç bacak uçtukları ortada
  • Yazin zam yapar kisin baska bisey
  • Arff olmasa o pilotlarin hicbiri havalimanina inemez. Arff 5500'e talim ediyor. Adalet mi bu?

Nisan ayında başlayacak uçucu ekip transfer yasağına günler kala elindeki pilotları kaybetmek istemeyen Pegasus Havayolları, kesenin ağzını açtı.

Havayolu şirketleri arasında son dönemde yaşanan pilot kapma savaşları pilotlara yaradı. Türk Hava Yolları başta olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri, yabancı pilotların Türkiye’den ayrılmasından sonra pilot bulmakta bir hayli zorluk çekmeye başladı. 2016 yılında yaşanan kriz ve darbe girişimi sonrası yaklaşık 800 civarında yabancı pilotun Türkiye’yi terk etmesine ek olarak bazı Türk pilotların da daha iyi imkanlar sunmaları dolayısıyla körfez ülkelerine transfer olması Türkiye’deki havayolu şirketlerinde pilot sıkıntısı yaşanmasına yol açtı.

Özellikle kaptan pilot konusunda sıkıntı yaşayan şirketler, adeta kesenin ağzını sonuna kadar açtı. Nisan ile Eylül ayları arasında havayolu şirketleri arasında uçuş ekiplerinin transferinin yasak olması nedeniyle bu ayı eksiksiz kapatmak isteyen şirketlerden Pegasus, pilotlarına zam yaptı. THY’nin toplu iş sözleşmesinden dolayı pilotlara ayrı olarak zam yapması mümkün olmadığı için özel havayolu şirketleri THY’den daha iyi imkanlar sunarak pilot transfer etmeye başladı. Başta Pegasus olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri de THY’den çok sayıda pilot transfer etti.

PEGASUS’TA EN DÜŞÜK PİLOT MAAŞI NE KADAR OLDU?

Son zamlarla birlikte Türkiye’de pilotlara en yüksek maaşı veren şirket ünvanını Pegasus Havayolları aldı. Airporthaber’in edindiği bilgiye göre, Pegasus Havayolları’nda geçen yıl en düşük pilot maaşı 10 bin 373 TL iken son zamlarla birlikte en düşük pilot maaşı 11 bin 825 TL’ye yükseldi. İkinci pilotlar için geçerli olan bu maaş kaptan pilotlar sözkonusu olduğunda neredeyse dört katına yükseliyor. Geçen yıl kaptan pilotuna en yüksek 34 bin 524 TL ödeyen Pegasus, 5 bin TL civarında zam yaparak maaşları 39 bin 327 TL’ye kadar çıkardı. Ortalama ayda 38 uçuş üzerinden değerlendirilen bu maaşlar, uçuş sayısının artmasına paralel olarak bir miktar daha artabiliyor.

©AirportHaber

Pegasus pilotlarına zam yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (164)

1988 mi 1989 mu ~ 2 ay önce
alımlar 1988den itibaren m 1989dan itibaren mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pgs ~ 4 ay önce
pegasustaki pilotlar çok çalışıyor hak ediyorlar kaç bacak uçtukları ortada

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs ~ 4 ay önce
Yazin zam yapar kisin baska bisey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 ay önce
Arff olmasa o pilotlarin hicbiri havalimanina inemez. Arff 5500'e talim ediyor. Adalet mi bu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öle işte ~ 4 ay önce
Talep çok o yüzden değerli bi 10 seneye işler değişir.
Fasulye ~ 4 ay önce
Bunlar da kendini iyice fasulyeden sayıyor. Bu cümleyi kurarak o 5500 ü de haketmediğini gösterdin. Pilotlar olmasa arff ye ihtiyaç olmaz gerçi siz boş meydanlarda boş oyurmaya alışıksınız. Bütün gün yat 5500 al ,iyimiş valla ... hak ettiğinden fazlasını alıyorsun talim etme şükür et
Arif ~ 4 ay önce
Ariff kim ya 5500 aliyor hemde ogretmen olduk kac sene oku 3500 talim adam arif olmus 5500 begenmiyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000