10 Mart 2016, Perşembe 11:33:27

Pasaportlar yeniden değişiyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportlar konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Schengen uyumlu yeni pasaportlar konusunda AB ile bir proje hazırlamış olduğunu, bu projenin uygulamasının devam ettiğini, yakında da yeni pasaportlar için ihaleye çıkılacağını anlattı.
  • Vatana canim sağolsun. Değiştirin bakanim. Türk pasaport olsunda nasıl olursa olsun.
  • Pasaportlar eger degisiyorsa. Su anda mevcut olan. Not defterigibi olmasin. USA ninki. Gibi. Ingiltere fransa passaportlar gibi yapilsin hic olmassa Degisiyorsa bir seye benzesin , Malezyada filan yaptirmasinlar. Amerikada. Ve ya. Eger yapiyorlarsa. Ingilterede. Yaptirsinlar. Bir seye benzesin , cine yaptirsinlar hem maliyet ucuz. Hemde cok orijinal kagittan yaparlar. Ve. USA nikine. Benzesin, benim onerim bu.
  • Atıp tutmuş bu yurtdışına çıkanların büyük çoğunluğu sizin %50 ye tabi değil hadi geçersiz diyin eski pasaportlar için bakın davalar arka arkaya geliyor mu gelmiyor mu? Ya bir şeyide zamanında doğru ve tam yapında alkışlayalım.
  • 5 sene once guvenlik mevzuati farkliydi demeci koca bir yalan. Dogrusu, onceki ihalede birilerini biraz zengin ettik, simdi yeni ihale ile belki ayni belki farkli birileri biraz zengin edilecek. tevekkeli bir pasaport icin 580 lira para aliniyor. Hic bir ulkede yok boyle bir harac. Bize en yakin 2. pahali pasaport 270 lira.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportu, “çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak tarif etti.

Koru, “Beş sene önce değişen pasaportlar AB’ye uyumlu denmişti. Şimdi neden yeniden pasaport değişiyor?” sorusuna ise, “O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden ile daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız” diye konuştu. Koru, pasaport cüzdan ücretlerinin de vatandaşlar tarafından ödeneceğini söyledi.

VATANDAŞLARIN SADECE YÜZDE 10'U PASAPORTLU

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’de vatandaşların yaklaşık yüzde 10’unun pasaport sahibi olduğuna ve yurtdışına seyahat ettiklerine dikkat çekiyorlar.

Diplomatlara göre, AB ile zorlu süreçten sonra gerçekleştirilecek vize muafiyeti, bu yüzde 10’luk vatandaş diliminin AB’ye kolay kısa süreli seyahat yapabilmesine olanak sağlayacak. Bir Türk yetkili, “Vize muafiyeti psikolojik bariyerin aşılması anlamına geliyor” derken, bir AB diplomatı da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, en çok vize için hali hazırda başvuran, belge sunan, gerektiğinde kuyruk bekleyen pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının işini kolaylaştıracak. Vatandaşlar, Avrupa ülkelerine kısa süreli turistik ya da iş bağlantısı yapma seyahatlerinde, vizesiz yolculuk yapabilecekler”.

Pasaportlar yeniden değişiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Mevlüt Pilot ~ 2 yıl önce
Vatana canim sağolsun. Değiştirin bakanim. Türk pasaport olsunda nasıl olursa olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rio. Dejeneiro ~ 2 yıl önce
Pasaportlar eger degisiyorsa. Su anda mevcut olan. Not defterigibi olmasin. USA ninki. Gibi. Ingiltere fransa passaportlar gibi yapilsin hic olmassa Degisiyorsa bir seye benzesin , Malezyada filan yaptirmasinlar. Amerikada. Ve ya. Eger yapiyorlarsa. Ingilterede. Yaptirsinlar. Bir seye benzesin , cine yaptirsinlar hem maliyet ucuz. Hemde cok orijinal kagittan yaparlar. Ve. USA nikine. Benzesin, benim onerim bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CRS ~ 2 yıl önce
Atıp tutmuş bu yurtdışına çıkanların büyük çoğunluğu sizin %50 ye tabi değil hadi geçersiz diyin eski pasaportlar için bakın davalar arka arkaya geliyor mu gelmiyor mu? Ya bir şeyide zamanında doğru ve tam yapında alkışlayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
5 sene ? ~ 2 yıl önce
5 sene once guvenlik mevzuati farkliydi demeci koca bir yalan. Dogrusu, onceki ihalede birilerini biraz zengin ettik, simdi yeni ihale ile belki ayni belki farkli birileri biraz zengin edilecek. tevekkeli bir pasaport icin 580 lira para aliniyor. Hic bir ulkede yok boyle bir harac. Bize en yakin 2. pahali pasaport 270 lira.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000