18 Eylül 2013, Çarşamba 08:05:09

PASAPORT ÜCRETİNE BÜYÜK TEPKİ

Maliye Bakanlığı’nın “indirim yok” açıklamasını yaptığı pasaport harçlarının düşürülmesiyle ilgili sosyal medyada “#pasaporta513liraveremem” kampanyası başlatıldı...
  • Devletin kendisi vatandasi soyarsa kimseye bir seyde diyemez, netekim oyle
  • Hayaldi gerçek oldu. Durmak yok yola devammmmmmmmmmmmmmmmmmmm ...
  • ne kadar abuk sabuk bir yorum!!! senin zekana gore sadece zenginler bilmem kimler gidiyor diye pasaportun illa pahali mi olmasi gerekiyor???
  • ülkemızde pasaport kulanan kesım, ya ış adamları yada yurt dışında okuyan halı vaktı yerınde olan ogrencıler ıle spor kluplerı vede maddı sıkıntısı olmayan zengın tabaka.. bunların dışında arada bırde dişinden tırnagından arttırarak taksıtli koşullarda turlarla yurt dışna cıkan ınsanlarımız.. gerısı zaten hayat mucadelesı veren gelırlerı duşuk fakır halkımız..onlarda nereye ceksen gelıyrlar zaten. pasaport fılanla alakası olmuyr onların..

“Pasaport para kapısı değil kimlik belgesidir” sloganının kullanıldığı kampanyaya şu ana kadar 7 bin kişi imza attı. Türkiye, dünyada en pahalı pasaport kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Ehliyetler için alınması planlanan 101 liralık harcın sosyal medyadaki tepkinin ardından 15 liraya düşürülmesi yeni bir kampanyanın açılmasını sağladı.

PARA DEĞİL KİMLİK

Maliye’nin “indirim çalışması yok” açıklamasına rağmen kampanyayı sürdüren “Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri” Twitter ve Facebook üzerinden her yıl yeniden değerleme oranı kapsamında arttırılan yüksek harçlara yorumlarıyla da tepki gösterdi. “Pasaporta 513 lira veremem” kampanyasına şimdiye kadar 7 binin üzerinde kullanıcı imza attı. İmzaların 10 bin kişiye ulaşmasından sonra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’e gönderilmesi planlanıyor. “Pasaport para kapısı değil bir kimlik belgesidir” sloganının kullanıldığı kampanya mektubunda ise şu mesaj yer alıyor:

MALİYETİ ALINMALI

“Ülkemizde dünyanın en yüksek pasaport defter ücreti ve harç bedeli ödenmektedir. Bu yurtdışına çıkmak isteyen her ortalama bireyin bütçesini yeniden gözden geçirmesine neden olmaktadır. Bugün yurtdışına çeşitli sebeplerden çıkmakta olan yüzbinlerce vatandaşın sırtına ek bir yük olarak binmektedir. Pasaport defter ücretinin maliyet bedeline ve pasaport harçlarının da makul bir seviyeye düşürülmesini talep ediyoruz.”

DEFTERİNE 72 LİRA

Türkiye’de pasaportlar için 72 lira defter ücreti alınıyor. Defter ve harç ücretiyle birlikte 6 aylık pasaporta 164 lira, 1 yıllık pasaporta toplam 207 lira, 2 yıllık pasaporta 292 lira, 3 yıllık pasaporta 385 lira, 4-10 yıllık pasaportlara da toplam 513 lira para ödeniyor. Pasaport harçlarına her yıl yeniden değerleme oranı kapsamında da zam yapılıyor. Ermenistan’da hiç pasaport ücreti alınmaması dikkat çekiyor. Dünya üzerinde en ucuz pasaport ise 7 lirayla Swaziland’da veriliyor. Botswana, Kenya, Gana gibi ülkeler pasaport ücreti olarak sadece 10 lira alıyor. Avrupa’da en pahalı pasaport 320 lirayla Belçika’da, en ucuz ise 46 lirayla İspanya’da veriliyor. (Hürriyet)

PASAPORT ÜCRETİNE BÜYÜK TEPKİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Kendisi ~ 5 yıl önce
Devletin kendisi vatandasi soyarsa kimseye bir seyde diyemez, netekim oyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 5 yıl önce
Hayaldi gerçek oldu. Durmak yok yola devammmmmmmmmmmmmmmmmmmm ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdinc'e !!! ~ 5 yıl önce
ne kadar abuk sabuk bir yorum!!! senin zekana gore sadece zenginler bilmem kimler gidiyor diye pasaportun illa pahali mi olmasi gerekiyor???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 5 yıl önce
ülkemızde pasaport kulanan kesım, ya ış adamları yada yurt dışında okuyan halı vaktı yerınde olan ogrencıler ıle spor kluplerı vede maddı sıkıntısı olmayan zengın tabaka.. bunların dışında arada bırde dişinden tırnagından arttırarak taksıtli koşullarda turlarla yurt dışna cıkan ınsanlarımız.. gerısı zaten hayat mucadelesı veren gelırlerı duşuk fakır halkımız..onlarda nereye ceksen gelıyrlar zaten. pasaport fılanla alakası olmuyr onların..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000