28 Ocak 2012, Cumartesi 11:42:10

PASAPORT ÇİPLERİNDE GÜVENLİK AÇIĞI

Türkiye'nin elektronik pasaport ihalesinin Fransız devlet şirketi Gemalto'ya verilmesinin yankıları devam ederken şok bir ayrıntı ortaya çıktı. TÜBİTAK'ın ürettiği güvenilir çip tercih edilmeyip ihale, çipleri 'güvensiz' bulunan Fransız şirkete verilmiş.
  • YA BİLGİLERİMİZ DİYORSUN DOĞRU DA VİZE ALIRKEN DE KONSOLOSLUKLARA PARMAK İZİ GÖZ RETİNA İZİ BANKA HESAPLARI VS VERİYORUZ ZATEN YABANCILARIN ELLERİNDE ONBİNLERCE VATANDAŞIMIZIN ÖZEL BİLGİLERİ VAR VE BİZİ YÖNETENLERİN BUNDAN HABERLERİ OLMASINA RAĞMEN KILLARINI KIPIRDATMADILAR VE HALA KIPIRDATMIYORLAR...BRAVO AYNEN DEVAM!!!!
  • Pasaport alırken parmak izimizi ve banka hesaplarımız dahil tüm bilgilerimizi o çiplere yüklüyorlar. Şimdi güvenli veya güvensiz, yabancı bir şirketin çiplerini kullanırsak tüm bilgilerimizin yabancı birimlerin eline geçmesine imkan vermiş oluruz. Tabiki bürakratlarımızın bunu düşüneceğini sanmıyorum. Kim bilir ne lobiler yapılmıştır. Şirketin fransız olması değil yabancı olması önemli bence. MEA
  • Sarkozy diye butun Fransizlara mal edilmemeli. Sarkozy zaten gidici!!!
  • Bizim halk bunlara oy verirse... bunlar dediğimin de zaten türklükle müslümanlıkla alakası yok.
Türkiye'nin elektronik pasaport ihalesinin, çipleri dünyada 'güvensiz' bulunmasına rağmen Fransız devlet şirketi Gemalto'ya verilmesinin yankıları devam ediyor.

TÜBİTAK'ın, hem kimlikler hem de pasaportlar için güvenilir çip ürettiği, buna rağmen bu ürünün tercih edilmeyip ihalenin Fransızlara verildiği ortaya çıktı. Çiplerde en kritik unsur, içindeki işletim sistemi. Fransızlara asıl bağımlılığın sebebi de bu. İşletim sistemi üretildikten sonra çipin temin edilmesi çok daha kolay. TÜBİTAK, 2007 yılında Başbakanlık genelgesi ile kalabalık bir Ar-Ge grubu oluşturarak bu sistem üzerinde çalıştı. Toplam 27 milyon lira harcayarak 'güvenilir çip' üretmeyi başardı. Ancak söz konusu ürün şimdilik elinde kaldı.

Zaman, gelişmeleri dünkü nüshasında, "e-pasaport çipleri ihalesi 'güvensiz' Fransız şirketinin" başlığı ile duyurmuştu. 2007 yılında kurulan Ar-Ge birimi, sadece pasaportlar için değil genel anlamda kullanılacak bütün kimlikler için sistem üretecekti. e-devlet projesinin önemli bir ayağını bu e-kimlikler oluşturacaktı. TÜBİTAK bunun için Nüfus Genel Müdürlüğü, SGK, Sağlık Bakanlığı gibi kurumlarla birlikte çalıştı. Altyapı başarıyla kuruldu. AKİS (Akıllı Kart İşletim Sistemi) testi geçti ve kullanıma hazır hale getirildi.

Darphane Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz ekim ayında 5 milyon adet çipli pasaport ihalesine çıktı. İhaleye katılan 5 firmadan 3'ü, TÜBİTAK'ın geliştirdiği bu sistemi kullanacağını açıklayarak teklif sundu. Bunlar; Malezyalı IRIS, ABD'li HID ve Fransız Arjowiggins'ti. Diğer iki firma ise Fransa Ulusal Meclisi ile Cumhurbaşkanlığı'nın ana hissedar olduğu Gemalto firması ile Alman-Tayland ortaklığı Smartrec'ti. İhale şartnamesine göre, yerli ürünle katılan firmalara yüzde 10 indirim sağlanacaktı. En düşük teklifi de TÜBİTAK'la birlikte çalışan Arjowiggins sundu. Fakat ihale, 'hiç bir firmanın liyakatli bulunmadığı' gerekçesiyle iptal edildi.

İkinci ihaleye 22 Aralık 2011 tarihinde çıkıldı. Ancak bu kez büyük bir değişiklik vardı. İhale şartnamesi değiştirilerek 'yerli ürün indirimi' kaldırılmıştı. Gerekçe olarak, hangi ürünün ne kadar 'yerli' olduğunun tam olarak tespit edilemeyeceği gösterildi. TÜBİTAK'a Sanayi Bakanlığı tarafından verilen 'yerli ürün belgesi' de yeterli görülmedi. Bu ihaleye de aynı firmalar girmesine rağmen bu kez teklifleri kabul edildi. Sonuçlar, 12 Ocak 2012'de açıklandı. Buna göre Gemalto firması, ürün başına 1.54 Euro önererek birinci kabul edildi. 10 yıllık bir süreyi kapsayan ihaleye göre 5 milyon adet pasaport karşılığı, toplamda 7,7 milyon Euro ödeme yapılacak. Ancak Zaman'ın dün duyurduğu bilgilere göre, bu firmanın önerdiği çipler dünya çapında 'güvensiz' bulunan türden. Şifresi kırılmış durumda. Bu nedenle güvenlik sertifikası alamıyor. Oysa teknik şartnamede, önerilecek çipin dışardan müdahaleye karşı koruma sağlaması isteniyor. 2010 yılında Washington'da düzenlenen ve kendi alanında dünyanın en önemli konferanslarından biri olarak kabul edilen 'BlackHat Conference'da Gemalto'nun ürettiği çiplerin 'güvenlik zaafı' taşıdığı açıkça ortaya konmuştu. Fransa devletinin, Gemalto'yu sübvanse ettiği ve yurtdışı ihalelerde şirket lehine lobi yaptığı belirtiliyor.

(Zaman)

PASAPORT ÇİPLERİNDE GÜVENLİK AÇIĞI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 6 yıl önce
YA BİLGİLERİMİZ DİYORSUN DOĞRU DA VİZE ALIRKEN DE KONSOLOSLUKLARA PARMAK İZİ GÖZ RETİNA İZİ BANKA HESAPLARI VS VERİYORUZ ZATEN YABANCILARIN ELLERİNDE ONBİNLERCE VATANDAŞIMIZIN ÖZEL BİLGİLERİ VAR VE BİZİ YÖNETENLERİN BUNDAN HABERLERİ OLMASINA RAĞMEN KILLARINI KIPIRDATMADILAR VE HALA KIPIRDATMIYORLAR...BRAVO AYNEN DEVAM!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Pasaport alırken parmak izimizi ve banka hesaplarımız dahil tüm bilgilerimizi o çiplere yüklüyorlar. Şimdi güvenli veya güvensiz, yabancı bir şirketin çiplerini kullanırsak tüm bilgilerimizin yabancı birimlerin eline geçmesine imkan vermiş oluruz. Tabiki bürakratlarımızın bunu düşüneceğini sanmıyorum. Kim bilir ne lobiler yapılmıştır. Şirketin fransız olması değil yabancı olması önemli bence. MEA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sarkozy diye butun Fransizlara mal edilmemeli. Sarkozy zaten gidici!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bizim halk bunlara oy verirse... bunlar dediğimin de zaten türklükle müslümanlıkla alakası yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000