19 Mayıs 2012, Cumartesi 15:34:05

PARMAK İZİYLE VİZE VERECEK

Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Direktörü Woodward, UKTI’ya kayıt yaptıran şirket çalışanlarının sadece mektup ve parmak iziyle vize alabileceğini söyledi. İngiltere, 14 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığı Türkiye’ye özel vize kolaylığı getirdi.
  • İNGİLİZ TÜRKİYEYE GELDİ Mİ 20 PAUND VEREREK KAPIDA VİZE ALIRKEN BİZ İNGİLETERE YE GİTMEK İSTERSEK GÖZ RETİNA ÖRNEĞİ VE PARMAK İZİ VERİP ÜSTÜNE DE 6 AYLIĞINA 230 TL 5 YILLIĞINA 1400 TL 10 YILLIĞINA 2015 TL VERİP GİDEBİLİYORUZ...BÖYLE TERBİYESİZLİK OLMAZ..BU ÜLKEYİ YÖNETENLER İNGİLTERE YE NEDEN VİZE ÜCRETLERİNİNZ BU KADAR PAHALI DİYEMİYOR VATANDAŞLARI RESMEN SOYULUYOR KİMSEDEN ÇIT ÇIKMIYOR..ONLAR DA BU PARALARI ÖDESİNLER..BU NE YA TÜRKİYE NE ZAMAN YOL GEÇEN HAN I OLMAKTAN VAZGEÇECEK????

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren uygulama ile Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’na (UKTI) kayıt yaptıran şirketlerin çalışanları, tek bir mektup, parmak izi ve fotoğrafla başvurarak vize alabilecek.

Temaslarda bulunmak üzere geldiği İstanbul’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Direktörü Barbara Woodward, “Türkiye ile ticari ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi incelerken, karşımıza vize sorunu çıktı. Vizeyi kaldıramıyoruz ama kolaylaştırarak özellikle ekonomik ilişkilerimizi artırmadaki kararlılığımızı ortaya koymak istedik. Türkiye’ye özel bir vize paketi hazırladık” dedi.

Woodward, uygulamaya İngiltere’de yatırımı ve ofisi olan, ihracat ve ithalat yapan ya da UKTI ile ilişkisi olan şirketlerle başladıklarını anlattı.

YENİ PAKET YOLDA...

Türkiye’de İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde faaliyet gösteren UKTI’nın Türk şirketlerine kayıt yaptırmaları için davet mektubu gönderdiğini kaydeden Woodward şöyle konuştu: “Şirketler bugüne kadar vize başvurusu için istenen evraklar ve şirketin faaliyetlerini gösteren bazı farklı dokümanlarla UKTI’ya bir seferliğine kayıt olacak. Bu şirketlerin ortakları ve çalışanları her vize başvurusunda aynı evraklarla uğraşmayıp, sadece şirketi aldığı bir mektup, parmak izi ve fotoğraflarıyla birlikte vizeye başvurabilecek.” Woodward, farklımeslek gruplarını kapsayan yeni bir paket üzerinde daha çalıştıklarını söyledi

FAZLADAN 200 TL ÖDEYEN 1 GÜNDE VİZE ALACAK...

Paket kapsamında ‘öncelikli vize başvurusu’ başlattıklarını söyleyen Woodward, 200 lira ekstra ödemeyle  işlemlerin 1 güne indirildiğini aktardı. Woodward, iş vizesi başvuruları için de ‘Ticaret Köprüsü’ ofislerini kurduklarını kaydetti.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 1.9 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMA İMZA ATTIK...

Türkiye-İngiltere ilişkilerinin en güçlü dönemlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Woodward, ekim ayında CEO Forum ve Ortak Ekonomik ve Ticaret Konseyi’nin İngiltere’de toplanacağını böyledi. Her yıl karşılıklı olarak düzenlenen bu toplantıların meyvelerini vermeye başladığını dile getiren İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Direktörü Barbara Woodward “2011-2012 döneminde 13 Türk şirketi İngiltere’ye yatırım yaptı. İngiltere ise bu yılın ilk 3 ayında 1.9 milyar dolar ile Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülke oldu” dedi.

TİCARET ARTACAK...

2010 yılında Türkiye ile İngiltere arasındaki 9 milyar dolarlık ticaret hacminin 2015’e kadar ikiye katlanmasına  karar verildiğini Woodward “2011 itibarıyla ticaret hacmi 14 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin büyüme hızına  baktığımızda, ticari ilişkilerimizin bundan sonra daha da hızlı artacağını öngörmek zor değil” dedi. (HT)

PARMAK İZİYLE VİZE VERECEK

Facebook Yorum

Yorumlar

NE ZAMAN??? ~ 6 yıl önce
İNGİLİZ TÜRKİYEYE GELDİ Mİ 20 PAUND VEREREK KAPIDA VİZE ALIRKEN BİZ İNGİLETERE YE GİTMEK İSTERSEK GÖZ RETİNA ÖRNEĞİ VE PARMAK İZİ VERİP ÜSTÜNE DE 6 AYLIĞINA 230 TL 5 YILLIĞINA 1400 TL 10 YILLIĞINA 2015 TL VERİP GİDEBİLİYORUZ...BÖYLE TERBİYESİZLİK OLMAZ..BU ÜLKEYİ YÖNETENLER İNGİLTERE YE NEDEN VİZE ÜCRETLERİNİNZ BU KADAR PAHALI DİYEMİYOR VATANDAŞLARI RESMEN SOYULUYOR KİMSEDEN ÇIT ÇIKMIYOR..ONLAR DA BU PARALARI ÖDESİNLER..BU NE YA TÜRKİYE NE ZAMAN YOL GEÇEN HAN I OLMAKTAN VAZGEÇECEK????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000