08 Mayıs 2017, Pazartesi 11:30:18

Ortak uçak motoru üretilecek

Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru geliştirmek ve üretmek için işbirliği kararı aldı.
  • Kale'ye laf söyleyen adam degildir adamların adı kale arkadaşlar alman gümüşüne benzemez.
  • Bence çok güzel bir haber. İlk defa adam akıllı bir know how' ın Türkiye ye geldiğini görüyorum. Bundan sonrası açık. Gerçi her nekadar millet uzaya gitmek için motor tasarlarken biz hala bunlarla uğraşıyorsak da, başlangıç yapmış olmak bile süper. Keşke airport haber de üretilecek motor resmini turbofan değilde turbo jet koysaymış iyi olurmuş :)
  • Kale zaten boeing ile çalışıyor parça üretiyor ne alaka diyen araştırsın biraz
  • Kale ne yapacak motor kaportası amortisörü üretir kilit mekanizmasını üretir :)

Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru geliştirmek ve üretmek için işbirliği kararı aldı. İki şirket F-16'ların yerini alacak TF-X için de motor üretecek.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında dağıtılan bültene göre yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla şirket kurulacak.

Kale Grubu Türkiye’nin savaş uçağı projesi Milli Muharip Uçağı’nın da (TF-X) aralarında bulunduğu askeri ve sivil alanlarda uçak motoru geliştirmeyi hedefliyor.

2023 yılı itibarıyla F-16’nın yerini almaya başlayacak Milli Muharip Uçağı, çift motoru, kanadındaki Türk bayrağı logosu ve tasarımıyla dikkat çekiyor. TUSAŞ, Milli Muharip Uçağı’yla ilgili detayları ilk kez IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek. TSK ihtiyaçları kapsamında, teknolojik yönden bağımsız bir hava gücü olma yolunda çok önemli bir adım olan TF-X benzetimli maketi ile ilk kez TUSAŞ standında katılımcılarla buluşacak.

F-16’LARIN YERİNİ ALACAK

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak uçağın özellikleriyse göz dolduruyor. Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında tasarlanan TF-X’te yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu ekipmanlar bulunuyor.

Ortak uçak motoru üretilecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

ggg ~ 1 yıl önce
Kale'ye laf söyleyen adam degildir adamların adı kale arkadaşlar alman gümüşüne benzemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir yerden başlamak lazım... ~ 1 yıl önce
Bence çok güzel bir haber. İlk defa adam akıllı bir know how' ın Türkiye ye geldiğini görüyorum. Bundan sonrası açık. Gerçi her nekadar millet uzaya gitmek için motor tasarlarken biz hala bunlarla uğraşıyorsak da, başlangıç yapmış olmak bile süper. Keşke airport haber de üretilecek motor resmini turbofan değilde turbo jet koysaymış iyi olurmuş :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osman ~ 1 yıl önce
Kale zaten boeing ile çalışıyor parça üretiyor ne alaka diyen araştırsın biraz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kale kilit ~ 1 yıl önce
Kale ne yapacak motor kaportası amortisörü üretir kilit mekanizmasını üretir :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000