02 Ekim 2016, Pazar 15:02:27

Orgeneral Ünal başvuru sayısını açıkladı

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, TBMM'nin açılış resepsiyonunda, uçuş eğitimi verecek olan üniversitelerle ilgili "Yoğun ilgi var harp okuluna. 350-400 civarında ara sınıflardan öğrenci alacağız' dedi.
  • Uzman cavislar da pilot olsun. Neyimiz eksik digerlerinden? Adam subay oldu diye ne oldu yani bizde ucururuz f16.
  • Pilotlarimiz cok cesaretli ve basarili insanlar. allah korusun hepsini insallah
  • Havada k.k.mı bile uçağı titretmeden ve kokpiti batırmadan yapabiliyorum, direk alım olabilir mi?:))).
  • Millet Hizmet beklerrrrr sivildeki askerler... Allah askina hepiniz bi basin gidin geri donun de memlekette sivil havacilik artik gelismeye baslasin.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, TBMM'nin açılış resepsiyonunda, uçuş eğitimi verecek olan üniversitelerle ilgili "Yoğun ilgi var harp okuluna. 350-400 civarında ara sınıflardan öğrenci alacağız. Şu anda 4 bine yakın müracaat var. Esas uçucu kaynağımız yine içimizdeki genç subay arkadaşlarımız olacaklar. Kaynak beklenenden çok fazla" dedi.

"RESMİ BİR RAPOR DEĞİL, BİRİNİN İDDİASI"

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, TBMM'nin 26'ncı Dönem 2'nci Yasama Yılı açılış resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'Daha önceki bazı kazalarda bir pilotun tuvalet ihtiyacını gidermek istediği için kaza olduğu, yetersiz pilotlar yüzünden özellikle paralel yapı çerçevesinde bu kazaların gerçekleştirildiğine dair bir rapor gazeteye konu oldu. Bu iddialar için söyleyeceğiniz bir şey var mı?' sorusunu yanıtlayan Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal, "Son 5 senede gerçekleşen uçak kazamız 7. yıllık ortalaması 1,4. Bu 100.000 saatte 2,7'yi bulur dünya standartlarında. Böyle bir oranın üzerine çok fazla spekülasyon yapılmasının doğru olduğu düşüncesinde değilim. Çiş yaparken düşen pilot çok dikkat çekti. Dünyada buna benzer bir iki olay daha var. Emniyet kemerini açmak zorunda kalıyor. Açarken, sandalye ve kumanda arasına sıkışmasından sonra uçak kontrolden çıktı ve tekrar düzeltemedi. Olayda usul hatası var. Diğerlerinde paralel yapısı var desen bir türlü yok desen bir türlü. Buna bağlamanın doğru olduğu kanaatinde değilim. Çünkü bütün kazalarda pilotlarımızın ya öğretmen ya da dörtlü kol lideri gibi tecrübeli şahıslar. Bence oralarda biraz fazla abartılmış. Mecburi hizmet 10 yıla düştükten sonra öğretmenlerimizden, tecrübeli pilotlarımızdan ayrılan oldu. Bu bir tecrübe kaybına neden oldu. Bunlar dolaylı olarak bir etki etmiş olabilir. Ama speküle etmenin doğru olduğu kanaatinde değilim. Zaten resmi bir rapor değil, birinin iddiası" diye konuştu.

"KAYNAK BEKLENENDEN ÇOK FAZLA"

Uçuş eğitimi verecek olan üniversitelere 4 bine yakın müracaat yapıldığını söyleyen Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal, "Yoğun ilgi var harp okuluna. 350-400 civarında ara sınıflardan öğrenci alacağız. Şu anda 4 bine yakın müracaat var. Diğer taraftan, muvazzaftan dönenler var 30'ya yakın. 40 civarında da 30'u garanti gibi görünüyor. Üniversiteden uçuş eğitimi veren mezunlardan da alıyoruz. Orada da bir 80 potansiyel var. Yani rakamlar güzel, beklediğimiz rakamlar aşağı yukarı yerini buluyor. Esas uçucu kaynağımız yine içimizdeki genç subay arkadaşlarımız olacaklar. Onları da yaklaşık 1000'e yakın subaylarımız pilot olmak için müracaat ettiler. Kaynak beklenenden çok fazla. Bir de hava yollarındaki bizden daha yakın zamandan ayrılmış pilot arkadaşlarımızı da rezerv sistemine alma gibi bir çalışmamız var" ifadelerini kullandı. (Hürriyet)

Orgeneral Ünal başvuru sayısını açıkladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

uzman ~ 2 yıl önce
Uzman cavislar da pilot olsun. Neyimiz eksik digerlerinden? Adam subay oldu diye ne oldu yani bizde ucururuz f16.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gr ~ 2 yıl önce
Pilotlarimiz cok cesaretli ve basarili insanlar. allah korusun hepsini insallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.k ~ 2 yıl önce
Havada k.k.mı bile uçağı titretmeden ve kokpiti batırmadan yapabiliyorum, direk alım olabilir mi?:))).

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan ~ 2 yıl önce
Millet Hizmet beklerrrrr sivildeki askerler... Allah askina hepiniz bi basin gidin geri donun de memlekette sivil havacilik artik gelismeye baslasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçma ~ 2 yıl önce
Ne demek sivilleşsin...herkes bu memleketin evladı değilmi,bırakın artık şu sivil asker ayrımını,bu arada sen,sivil pilot,(bu yorumu yapana diyorum),elinde lolipop yalarken,adamlar o uçakla operasyon yapıyordu,biraz saygı duy,ben kaptan falan değilim,ama bu adamların emeğini gördüğü eğitimi boşa harcamışsın,baba parasıyla kaptan olmuşa benziyorsun...kasma bu kadar...emeğe saygı
Bi ~ 2 yıl önce
Bi bitmediniz sefil pilotcuklar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000