21 Ekim 2013, Pazartesi 13:17:48

ONUR HAVAYOLLARI FACİAYI KIL PAYI ATLATTI

Onur Havayolları’na ait bir yolcu uçağı İzmir’den Fransa’nın Normandie Havalimanı’na yaptığı uçuşu facia ile noktalanıyordu. Deniz seviyesinin üstünde olan havalimanına inişe geçen uçağın deniz seviyesine kadar indiği, uçağın uyarı vermesi üzerine de pas geçildiği, olayın duyulmasından sonra iki pilotun da işine son verildiği öğrenildi. İşte detaylar...
  • :) komik
  • Ben bu işin içinde başka birşey olduğunu düşünüyorum. Birincisi, meydan seviyesi 479ft AMSL. Meydan seviyesinin altına düşmüş olmaları ne kadar mantıklı geliyor? İkincisi, görüş çok düşük deniyor. Şayet böyleyse ben turlu yaklaşma yapılabileceğini düşünmüyorum(1500m VIS-Circlng).Kaldı ki turluysa bile, şuan meydan chartlarına bakıyorum. Turlu için girilen en düşük minima MDA(h) : 900 (440). Yani 900ft 'teyken pisti görmeden devam edip 479ft'in altına inmek ne kadar mantıklı bilemiyorum Eğer turlu yaklaşma yapmamışlarsa, yapabilecekleri yaklaşmalara bakıyorum. En düşük MDA(h) 670(200)ft. Yani? Yine karar irtifası meydan seviyesinin üstünde. Pisti görmeden MDA'nın altına inmek?? Bilemedim. Charttan alıntı yapıyorum: RADAR SERVICE DEAUVILLE Approach uses radar surveillance, radar assistance and radar vectoring to provide services of control, flight information and alert. Yani meydanda Radarlı yaklaşma servisi de mevcut. Bu sonuçları ben bile çıkarabiliyorum. Not: Pilot değilim.
  • Şahıslarla uğraşmayın. Asıl olan bu teorik bir kazadır ve o uçaktaki herkes teorik olarak ölüdür. Bir yorumcunun yazdığı gibi pas geçmekten işten çıkarma , istifa olmaz. Olay çok vahim. Bugüne kadar yaşanmış kazalardan bir yenisi olmasına ramak kalmış. TERRAIN ve PULL UP ikazları içinde yapılmış bir kaçınma. En son çıkılan yer deniz üzeri 100 feet. Öyle ben istifa ettim zaten demekle sıyıramazsınız ya da işten çıkarmakla. BU TEORİK KAZANIN REEL DE sorumluları var. Telefona çıkmamak ne demek? Duymadıysan arayana dönersin. Senin 20 -30 uçağın her an havada. Telefona çıkmadan bu işler nasıl dönüyor.?Hangi Operasyondan sorumlusun o zaman?
  • Kimse içinde kendisinin de olduğu uçağı tehlikeli duruma düşürmez emin olun. Pilotların tek yanlışı saat 5ten sonra ellerine bir şişe viski alıp olayı kapatmamalarıdır.

Onur Havayolları’na ait bir yolcu uçağı İzmir’den Fransa’nın Normandie Havalimanı’na yaptığı uçuşu facia ile noktalanıyordu. Deniz seviyesinin üstünde olan havalimanına inişe geçen uçağın deniz seviyesine kadar indiği, uçağın uyarı vermesi üzerine de pas geçildiği, olayın duyulmasından sonra iki pilotun da işine son verildiği öğrenildi. 

Onur Havayolları’na ait Airbus 321 tipi bir yolcu uçağı Fransa’nın Normandie şehrine gitmek üzere İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Türkiye saati ile 08.30’da kalkış yaptı. İçinde 219 yolcu bulunan 1985 sefer sayılı uçak Normandie Havalimanı’na kadar normal bir uçuş gerçekleştirdi. Kaptan pilot F. Y ve yardımcı kaptan S.O idaresindeki uçak Normandie semalarına geldiğinde iniş için izin istedi.

Görüş mesafesinin düşük olduğu meydana inmeye çalışan Onur Havayolları uçağının deniz seviyesine kadar indiği, pist olmayan bir yere yaklaşma yaptığı uçağın uyarı vermesi ile anlaşıldı. Pilotların uyarı üzerine pas geçme kararı verdiği belirtildi.

Olayın duyulmasının ardından pilotlar hakkında soruşturma başlatılırken yardımcı kaptan S. O’na eğitim alması için tebligat gönderildi. Para karşılığında önerilen eğitimi kabul etmeyen S.O. istifa etti. S.O’nun istifa kararını kabul etmeyen şirket yöneticilerinin SHGM’ye “olay üzerine biz  görevden aldık” demek için işine son verildiği iddia edildi.

Öte yandan kaptan pilot F. Y’a ulaşan Airporthaber, konuyla ilgili görüşlerini sordu. Olayı doğrulayan F. Y, “Büyütülecek bir konu değil. Ben zaten istifa etmiştim. Başka şirketten teklif almıştım. Ama olay doğru” demekle yetindi.

Onur Havayolları’ndan konuyla ilgili açıklama almak üzere aradığımız uçuş işletmeden sorumlu genel müdür yardımcısı Ercan Peksatıcı, ısrarlı aramalarımıza rağmen telefonlarımıza çıkmadı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü konu ile ilgili nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

©Airporthaber.com

ONUR HAVAYOLLARI FACİAYI KIL PAYI ATLATTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Slidestick ~ 5 yıl önce
:) komik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320 ~ 5 yıl önce
Ben bu işin içinde başka birşey olduğunu düşünüyorum. Birincisi, meydan seviyesi 479ft AMSL. Meydan seviyesinin altına düşmüş olmaları ne kadar mantıklı geliyor? İkincisi, görüş çok düşük deniyor. Şayet böyleyse ben turlu yaklaşma yapılabileceğini düşünmüyorum(1500m VIS-Circlng).Kaldı ki turluysa bile, şuan meydan chartlarına bakıyorum. Turlu için girilen en düşük minima MDA(h) : 900 (440). Yani 900ft 'teyken pisti görmeden devam edip 479ft'in altına inmek ne kadar mantıklı bilemiyorum Eğer turlu yaklaşma yapmamışlarsa, yapabilecekleri yaklaşmalara bakıyorum. En düşük MDA(h) 670(200)ft. Yani? Yine karar irtifası meydan seviyesinin üstünde. Pisti görmeden MDA'nın altına inmek?? Bilemedim. Charttan alıntı yapıyorum: RADAR SERVICE DEAUVILLE Approach uses radar surveillance, radar assistance and radar vectoring to provide services of control, flight information and alert. Yani meydanda Radarlı yaklaşma servisi de mevcut. Bu sonuçları ben bile çıkarabiliyorum. Not: Pilot değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEORİK OLARAK ~ 5 yıl önce
Şahıslarla uğraşmayın. Asıl olan bu teorik bir kazadır ve o uçaktaki herkes teorik olarak ölüdür. Bir yorumcunun yazdığı gibi pas geçmekten işten çıkarma , istifa olmaz. Olay çok vahim. Bugüne kadar yaşanmış kazalardan bir yenisi olmasına ramak kalmış. TERRAIN ve PULL UP ikazları içinde yapılmış bir kaçınma. En son çıkılan yer deniz üzeri 100 feet. Öyle ben istifa ettim zaten demekle sıyıramazsınız ya da işten çıkarmakla. BU TEORİK KAZANIN REEL DE sorumluları var. Telefona çıkmamak ne demek? Duymadıysan arayana dönersin. Senin 20 -30 uçağın her an havada. Telefona çıkmadan bu işler nasıl dönüyor.?Hangi Operasyondan sorumlusun o zaman?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Kimse içinde kendisinin de olduğu uçağı tehlikeli duruma düşürmez emin olun. Pilotların tek yanlışı saat 5ten sonra ellerine bir şişe viski alıp olayı kapatmamalarıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 5 yıl önce
şu sıralar "EFKARLI",erken başlıyor.saat 15,30 daha müsait.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000