27 Ağustos 2008, Çarşamba 12:15:08

Onur Air uçağında arıza!

Onur Havayolları'na ait MD-83 tipi yolcu uçağı İstanbul-Diyarbakır seferini yapmaya hazırlandığı sırada, yolcularını alıp kapılarını kapattıktan sonra havalandırma arızası nedeniyle kalkış yapamadı.
  • Onur Air sorumluları Bodrum da da arazi Yolcular muhattap olarak çelebi diye yazan görevlileri görüyor karşısında rica minnet gelen sorumlu da yolculara bağırıp çağırıyor sanki onur u seçmekle tek suçlu biziz gibi
  • o gün meydana gelen bu olay ile ilgili bukadar ayrıntılı bilginin nereden alındığını çok merak ediyorum. Bunun ihtimalleri fazla değil neyse. O gün meydana gelen olay arızadan çok operasyon görevlisinin tedbirsizliğinden veya bilgisizliğinden kaynaklanıyor. O gün rüzgar şiddeti oldukça yüksekti ters rüzgar alan motor ters yönde döner bunun cockpit'te ikazı yoktur ve siz o hızda ters yönde dönen motoru çalıştırmaya çalışırsanız startere büyük bir yük bindirirsiniz, yapı gereği motora ve startere zarar vermemek için starter şaftı kırılır. Motor çalıştırırken operasyon görevlisi uyuyormu.. Çelebinin paraya kıyıp operasyon görevlisi arkadaşlara iyibir eğitim vermesi gerekir. operasyon'un görevi uçağı taxi yoluna çıkarıp pim'i alıp gitmekten ibaret değildir. Yanlışsam operasyon camiasından özür dilerim..
  • 22 Ağustos Cuma Sun Ekspres havayolları uçağı arızadan dolayı Bodrumda 16 saat gecikmedeydi.Keşke sevgili editör bu durumu da haber yapsaydınız.
  • Ya Onur yetkilileri uçakları biraz dinlendirin.APU suz bu sıcaklarda uçak uçurmamaya biraz özen gösterin.Bir de şu kiraladığınız şirkete söyleyin Onur u iyi temsil etsin.APU suz uçuyorlar ve Air Condition istemiyorlar.Yolcular sıcaktan bunalıyor.

Havasız kalan ve arızayı duyunca uçağın değiştirilmesini isteyen 100'den fazla yolcu uçakta panik yaratınca uçuş görevlileri ile tartıştı. Uçak, arızanın giderilmesiyle 1 saat 20 dakikalık bir rötarla havalandı.

Onur Air'e ait ‘OHY 036' sefer sayılı MD-83 tipi yolcu uçağı, dün saat 18.55'te yolcularını aldıktan sonra kapılarını kapatarak İstanbul-Diyarbakır seferini yapmak üzere kalkışa hazırlandı. Yolcular, uçağın kalkmasını bekliyorlardı ancak pilot anons yaparak uçağın arıza nedeniyle 10 dakika sonra kalkacağını duyurdu. Arızanın 10 dakika içerisinde giderilmemesi üzerine yolcular huzursuzlanınca, pilot arızanın yaklaşık 30 dakika içerisinde giderileceğini, daha sonra kalkış yapacağını söyledi. Yarım saat geçmesine rağmen arıza giderilmeyince yolcular da panik başladı.

Uçak kapılarının kapalı olması nedeniyle havasız kalan bir bayan yolcu ve bazı çocuklar fenalık geçirdi. Uçak içersinde bunalan yolcular ile uçuş görevlileri arasında tartışma çıktı. Tartışma ve paniğin büyümesi üzerine el bagajlarını alan 100'den fazla yolcu koltuklarından kalkarak uçaktan inmek istedi ve uçuşun başka bir uçak ile yapılmasını isteyerek görevlilerle tartıştı. Kapıların açılmasını isteyen bazı yolcular tepki gösterdi.

Uçaktaki kargaşa bir süre daha devam ettikten sonra uçuş ekibi yolcuları ikna ederek yerlerine oturmalarını sağladı. Bu sırada arıza giderildikten sonra uçak, 1 saat 20 dakika gecikmeyle havalanabildi.

Onur Air uçağında arıza!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

ayıpp ~ 10 yıl önce
Onur Air sorumluları Bodrum da da arazi Yolcular muhattap olarak çelebi diye yazan görevlileri görüyor karşısında rica minnet gelen sorumlu da yolculara bağırıp çağırıyor sanki onur u seçmekle tek suçlu biziz gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı_ist ~ 10 yıl önce
o gün meydana gelen bu olay ile ilgili bukadar ayrıntılı bilginin nereden alındığını çok merak ediyorum. Bunun ihtimalleri fazla değil neyse. O gün meydana gelen olay arızadan çok operasyon görevlisinin tedbirsizliğinden veya bilgisizliğinden kaynaklanıyor. O gün rüzgar şiddeti oldukça yüksekti ters rüzgar alan motor ters yönde döner bunun cockpit'te ikazı yoktur ve siz o hızda ters yönde dönen motoru çalıştırmaya çalışırsanız startere büyük bir yük bindirirsiniz, yapı gereği motora ve startere zarar vermemek için starter şaftı kırılır. Motor çalıştırırken operasyon görevlisi uyuyormu.. Çelebinin paraya kıyıp operasyon görevlisi arkadaşlara iyibir eğitim vermesi gerekir. operasyon'un görevi uçağı taxi yoluna çıkarıp pim'i alıp gitmekten ibaret değildir. Yanlışsam operasyon camiasından özür dilerim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lima ~ 10 yıl önce
22 Ağustos Cuma Sun Ekspres havayolları uçağı arızadan dolayı Bodrumda 16 saat gecikmedeydi.Keşke sevgili editör bu durumu da haber yapsaydınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lima ~ 10 yıl önce
Ya Onur yetkilileri uçakları biraz dinlendirin.APU suz bu sıcaklarda uçak uçurmamaya biraz özen gösterin.Bir de şu kiraladığınız şirkete söyleyin Onur u iyi temsil etsin.APU suz uçuyorlar ve Air Condition istemiyorlar.Yolcular sıcaktan bunalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000