11 Temmuz 2014, Cuma 10:52:25

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE 36 BİNDEN FAZLA UÇAK TALEP EDİLECEK'

Boeing önümüzdeki 20 yıl içinde yeni uçak talebinin, geçen yılki tahmine kıyasla yüzde 4,2 artış göstererek 36.770 adet olmasını öngörüyor
  • Havacılıkla ilgili kaygıları olanlara 2012 yılında BOEING ve AIRBUS yaptığı geniş çaplı araştırmaya revize.Unutulmaması gereken PİLOT,MÜHENDİS,PLANLAMACI ,TEKNİSYEN ve en önemli eksik gerçekten Teknik eğitmen eksiği ve TROBLESHOOTING .Yeni uçaklarla beraber tekniğin hata payı %3 den % 6 ya çıktı.

Boeing önümüzdeki 20 yıl içinde yeni uçak talebinin, geçen yılki tahmine kıyasla yüzde 4,2 artış göstererek 36.770 adet olmasını öngörüyor. Şirketin dün Londra’da açıkladığı yıllık Mevcut Piyasa Görünümü raporunda (CMO), bu yeni uçakların toplam değeri 5,2 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, “Bu piyasa güçlü ve dayanıklı. Yeni ve daha verimli uçakların hizmete girmesiyle, hava taşımacılığındaki büyüme, istedikleri yere istedikleri zamanda uçmak isteyen müşteriler tarafından belirleniyor” dedi.

Bu yılki tahminin itici gücünü, düşük maliyetli havayollarının devam eden yükselişi sonucunda en hızlı büyüyen ve en dinamik segment olması beklenen tek koridorlu uçak pazarı oluşturuyor. Bu segmentte, 25.680 yeni uçağa ihtiyaç duyulacak. Bu rakam, bu tahmin raporundaki toplam uçak sayısının yüzde 70’ini oluşturuyor.

Tinseth, “Yüksek sipariş ve teslimat rakamlarına baktığımızda, tek koridorlu uçak pazarının kalbini 160 koltuklu modellerin oluşturduğunu görüyoruz. Pazar büyüklüğünün gelmekte olduğu bu noktanın, ağ esnekliği ve maliyet etkinliğinin buluştuğu nokta olduğu kesin. Yeni Nesil 737-800 ve yeni 737 MAX 8, bu orta büyüklükteki pazarda müşterilerimize en yüksek gelir potansiyelini sunuyor” dedi.

Boeing, öncülüğünü 787-8 ve 787-9 Dreamliner gibi 200-300 koltuklu küçük geniş gövdeli uçakların yaptığı çift koridorlu uçak segmentinde, 8.600 yeni uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor. Bu yılki tahmine göre, talebin çok büyük uçaklardan 787-10 ve yeni 777X gibi yeni, verimli, çift motorlu uçaklara yönelmesi bekleniyor.

Tinseth, sözlerine şöyle devam etti:  “Endüstrinin en kapsamlı geniş gövdeli uçak serisi ile müşterilerimizin bugün ve gelecekte ihtiyaçlarını karşılayabileceğimize inanıyoruz”Gelecek 20 yıl boyunca, Çin de dahil olmak üzere Asya-Pasifik pazarı, toplam uçak teslimatlarında başı çekecek.  

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE 36 BİNDEN FAZLA UÇAK TALEP EDİLECEK'

Facebook Yorum

Yorumlar

Çağlar ~ 4 yıl önce
Havacılıkla ilgili kaygıları olanlara 2012 yılında BOEING ve AIRBUS yaptığı geniş çaplı araştırmaya revize.Unutulmaması gereken PİLOT,MÜHENDİS,PLANLAMACI ,TEKNİSYEN ve en önemli eksik gerçekten Teknik eğitmen eksiği ve TROBLESHOOTING .Yeni uçaklarla beraber tekniğin hata payı %3 den % 6 ya çıktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000