21 Ekim 2010, Perşembe 19:50:03

"OLAY TAMAMEN YANLIŞ AKTARILDI"

Geçtiğimiz hafta yaşanan iki uçağın birbirine yaklaşma hadisesinin ses kaydı yayınlandıktan sonra bir çok medya kuruluşu olayı bir felaket gibi gösterdi. Türkiye Hava Trafik Kontrölörleri Derneği yaşanan bu olay ile ilgili bir açıklama yayınladı.
  • sen pilot bile olamazsın pilotmuş gibi konuşuyorsun.o uçak başındaymışta ben borddaymışım.saygısız seviyesiz bir yorum ve yorum yapan insancık.sen nasıl kontrolör olunur bilirmisin.bu meslek dünyada nasıl önemlidir bilirmisin.çoğu yerde pilotluktan daha fazla kazanırlar bilirmisin.ağzımı açtırma benim.verirsin 50 bin dolar geçersin uçak başına bir bak bakalım o borda özellikle istanbul ve antalyada kaç yılda oturabiliyorsun.hata insan mahsustur yapar.pilotlar da yapıyor sayısız hata bizler de rapor etmiyoruz.bunu tüm pilotlar bilir.senin gibi sahte olanlar hariç.kontrolör meslektaşım tecrübesiz ve yeni bir arkadaş.ona yapılan bu linç girişimini kınıyorum.ama suç onda değil.suç rapor edeni cezalandıran maaşını kesen zihniyette..
  • YAYINLADIGINIZ BILDIRI HAKIKATEN COK DOGRU.PILOTLAR VE KONTROLORLER BIRBIRLERININ TAMAMLAYICISI VE ETLE TIRNAK GIBIDIRLER. SANIRIM KAPTAN BU ANLAYISLA VE SADECE TA ALDIGI VE ALCAK IRTIFADA RA ALIP COK BUYUK MANEVRAYA IHTIYAC DUYUP M DAHA KRITIK BIR DURUMLA KARSILASABILECEGI IHTIMALINI ORTADAN KALDIRMAK ICIN KACINDI... DOGRU OLAN DA BU ZATEN...
  • Bizlere hakaret eden kültürsüz,kafasız,kaabiliyetsiz ilan eden yorumları yayımlayan ve pilot olup olmadığı belli olmayan ,hatta havacılıkla sanal dışında ilgisi olmayıp kendini birşey zannedenlere bir önerim var gelin ATC merkezine bakın trafik nasıl atılıyor yok öyle Avrupa da Amerika da şöyle yapılıyor demek ; biz gittik gördük,eğer gerçekten pilotsa neden kaza istatiklerinde en önlerdeyiz bi baksın öz eleştiri yapsın,biz yapıyorun çünkü her olay bizim için bir derstir
  • Senin gibilere tek tavsiyem biraz kitap okuyun. Havacılık konusunda olması gerekmez sadece kültürünüz arttsın. Sen gibilerin benim kafa yapımı anlaması için 40 fırın ekmek yemesi gerekir. Ondan sen board başında ben uçak başındayım. Fazla tartışmaya grek yok. İşini yap şikayet etmeyelim. Sen işini yaparken için rahat ediyorsa 4 4lük yaptıgını düşünüyorsan sorun yok. Ama milleti senin kabiliyetsizliğin nedeniyle dolaştırıp milli servet olan yakıtımızı harcatıyorsan, önden giden yavaş uçağı 1 numara yapacak kadar kafan çalışıyorsa arkasndaki 7,8 uçağı dolaştırıp ekstra tonlarca yakıt yaktırıyorsan ve oradan için rahat ayrılabiliyorsan sana yazıklar olsun. Koy elini vicdanına ona gör konuş. Kimse 3 maymun değil, doğru ne yanlış ne herkes bilir
İŞTE TATCA'DAN YAPILAN O AÇIKLAMA

13 Ekim 2010 tarihinde İstanbul hava sahasında yaşanan hava hadisesinin eksik ve doğru olmayan ve bilgilerle medyaya yansıtılması hava trafik kontrolörleri camiasını derinden üzmüştür.

Günde ortalama 1300 trafiğin iniş kalkış yaptığı 30 mil yarıçaplı bir hava sahasında aşırı yoğunluktan kaynaklanan yakın geçmelerin “ havada dehşet”, “neredeyse çarpışıyorlardı” gibi toplumu korkutacak şekilde yayınlanması ülkemiz havacılığına zarar vermektedir.

Havacılıkta “yakın geçmeler” ve diğer hava hadiseleri mesleğin doğası gereği bütün dünyada yaşanmaktadır. Yaşanan hava hadisesi; ikisi de inişe gelen uçaklar arasındaki ayırma minimalarının düşmesiyle meydana gelmiştir. Alçalan uçaklardan birisinin pilotu trafik ikazı sonucu durumu fark ederek tırmanmış, kontrolu eline almıştır. Medyaya yansıyan pilot - kontrolör konuşmaları iniş tamamlandıktan sonra yerde yapılmıştır.

İnsan faktörünün olduğu her meslekte, insan hatasının tamamen önlenmesi mümkün olmayıp ancak en aza indirgenmesi söz konusudur. Havacılık hadiselerinin incelendiği bilimsel çalışmalar, hataların %80’inin pilot veya kontrolör yani insan hatasından kaynaklandığını ortaya koymaktadır.

Havacılık kuralları -tabir yerindeyse- kanla yazılmıştır. Tarihsel süreç içerisinde havacılıkta insan faktörünün hata yapma riskini en aza indirmek maksadıyla teknoloji kullanılarak sürekli yeni sistemler geliştirilmiş ve hiçbir şey şansa bırakılmamaya çalışılmıştır. Pilotlara yardımcı olmak amacıyla uçakların çarpışmasını önleyen TCAS ve kontrolöre yardımcı olmak amacıyla da radar trafik alarmı bu sistemlerin başında gelmektedir. İnsan hatası olsa dahi bu sistemler çarpışmaları önlemek için otomatik olarak çözüm üretmektedir.

Bu gibi olayların medyada deşifre edilmesi mesleğe devam eden kontrolör ve pilotların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Hava hadiseleri, ilgili otoriteler tarafından incelenip kesin sonuçları belli olduktan sonra medyada yer almalıdır. Rapor edilerek SHGM’ye iletilen hava hadiselerinde amaç; bu tür olayların tekrarlamaması için sistemdeki eksiklik ve hataların giderilmesini sağlamaktır. Sonuç olarak, hata yapan insanın cezalandırılması değil, olayın tekrarlamaması için çözümlerin üretilmesi esastır. Evrensel kurallara dayanan havacılıkta bütün dünyada bu yol izlenmektedir.

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği olarak bu talihsiz olayı yaşayan pilot ve meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, Tehlike ve olumsuzluklardan uzak iyi çalışmalar diliyoruz.

TATCA
AYHAN KARTAL
YÖN.KRL.BŞK
"OLAY TAMAMEN YANLIŞ AKTARILDI"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Misafir ~ 8 yıl önce
sen pilot bile olamazsın pilotmuş gibi konuşuyorsun.o uçak başındaymışta ben borddaymışım.saygısız seviyesiz bir yorum ve yorum yapan insancık.sen nasıl kontrolör olunur bilirmisin.bu meslek dünyada nasıl önemlidir bilirmisin.çoğu yerde pilotluktan daha fazla kazanırlar bilirmisin.ağzımı açtırma benim.verirsin 50 bin dolar geçersin uçak başına bir bak bakalım o borda özellikle istanbul ve antalyada kaç yılda oturabiliyorsun.hata insan mahsustur yapar.pilotlar da yapıyor sayısız hata bizler de rapor etmiyoruz.bunu tüm pilotlar bilir.senin gibi sahte olanlar hariç.kontrolör meslektaşım tecrübesiz ve yeni bir arkadaş.ona yapılan bu linç girişimini kınıyorum.ama suç onda değil.suç rapor edeni cezalandıran maaşını kesen zihniyette..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
YAYINLADIGINIZ BILDIRI HAKIKATEN COK DOGRU.PILOTLAR VE KONTROLORLER BIRBIRLERININ TAMAMLAYICISI VE ETLE TIRNAK GIBIDIRLER. SANIRIM KAPTAN BU ANLAYISLA VE SADECE TA ALDIGI VE ALCAK IRTIFADA RA ALIP COK BUYUK MANEVRAYA IHTIYAC DUYUP M DAHA KRITIK BIR DURUMLA KARSILASABILECEGI IHTIMALINI ORTADAN KALDIRMAK ICIN KACINDI... DOGRU OLAN DA BU ZATEN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bizlere hakaret eden kültürsüz,kafasız,kaabiliyetsiz ilan eden yorumları yayımlayan ve pilot olup olmadığı belli olmayan ,hatta havacılıkla sanal dışında ilgisi olmayıp kendini birşey zannedenlere bir önerim var gelin ATC merkezine bakın trafik nasıl atılıyor yok öyle Avrupa da Amerika da şöyle yapılıyor demek ; biz gittik gördük,eğer gerçekten pilotsa neden kaza istatiklerinde en önlerdeyiz bi baksın öz eleştiri yapsın,biz yapıyorun çünkü her olay bizim için bir derstir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Senin gibilere tek tavsiyem biraz kitap okuyun. Havacılık konusunda olması gerekmez sadece kültürünüz arttsın. Sen gibilerin benim kafa yapımı anlaması için 40 fırın ekmek yemesi gerekir. Ondan sen board başında ben uçak başındayım. Fazla tartışmaya grek yok. İşini yap şikayet etmeyelim. Sen işini yaparken için rahat ediyorsa 4 4lük yaptıgını düşünüyorsan sorun yok. Ama milleti senin kabiliyetsizliğin nedeniyle dolaştırıp milli servet olan yakıtımızı harcatıyorsan, önden giden yavaş uçağı 1 numara yapacak kadar kafan çalışıyorsa arkasndaki 7,8 uçağı dolaştırıp ekstra tonlarca yakıt yaktırıyorsan ve oradan için rahat ayrılabiliyorsan sana yazıklar olsun. Koy elini vicdanına ona gör konuş. Kimse 3 maymun değil, doğru ne yanlış ne herkes bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000