23 Kasım 2017, Perşembe 14:11:12

Olası kazayı önleyen memure konuştu

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, jet uçağının düşmesini engelleyen genç hareket memuresi konuştu.
  • ruh hastasımısınız neyin sorgusu bu , kızcağız güzel bişey yapmış haber olmuş neyin teknik detayını inceliyorsunuz ne çekemez insanlarsınız, yazık size !
  • Tebrikler,iki kişininde gözünden kaçanı görerek kesin stall kaynaklı kazayı önledi.
  • oglum ucaga marsallık head set yapanda aynı kahraman mı ayıptır ya taksıde yolcunun valızını unut sonra gıt yolcuya ulastır adamn gıbı ısını yapan bırı boyle bir hatayı nasıl yapar
  • uçak kılıflar takılı bir şekilde pist başına gelmiş bile olsa pilotlar kalkış için hızlanmaya başladıktan sonra göstergedeki hız değerinin artmadığını fark edip rejected take-off prosedürlerini uygulardı diye düşünüyorum bilemiyorum yanlış mı düşünüyorum saygıdeğer dostlar, bana biraz şişirilmiş gibi geldi

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, jet uçağının düşmesini engelleyen genç hareket memuresi konuştu.

Yenişehir Havaalanı’ndan İspanya'nın MJV Havalimanı'na kalkış için hazırlık yapan Sırbistan kuyruklu özel uçağın pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark ederek kaptanı uyaran hareket memuresi Emine Danış, dikkati sayesinde uçağı düşmekten kurtardı. Emine Danış, “Geçen hafta cuma günü yurt dışından gelen bir uçağın uçuşu vardı. Yolcu işleminin uzamasının ardından yolcular ve kaptanla birlikte uçağa geçtik. Kaptan uçağı çalıştırmak için kokpite girdi. Havanın kararması ile uçakta bulunan pitotlar çok net gözükmüyordu. Kılıfları fark ettim. O anda kendimi kaptana göstererek olayı fark ettirmeye çalıştım. Fakat kaptan fark etmedi, hemen pitotlardaki kılıfların birini çıkararak kaptana gösterdim. Bunun üzerine uçağımız kapıyı açtı. Kaptan diğer pitodlardaki kılıfları da toplayarak uçağa döndü ve motoru çalıştırma işlemine başladı” diye konuştu.

Uçakta toplam 3 yolcu olduğunu söyleyen Danış, “Eğer dikkatli olmasaydık can kaybı yaşanabilirdi. Bu bize Birgen Air olayını hatırlattı” dedi.

Hareket memuresi Emine Danış’ı Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Uçaklarda hava hız ve yüksekliği gösteren pitotların kapalı olmasının uçağın 10 dakika içinde düşmesine sebep olduğu bildirildi. 

NE OLMUŞTU?

Çelebi personeli Emine Danış, kalkış yapmaya hazırlanan özel uçağın pitotlarındaki kılıfları fark etmiş ve olası bir kazanın önüne geçmişti.

AirportHaber'i özel haber olarak duyurduğu olayın detayları için resme tıklayınız...

Olası kazayı önleyen memure konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Neyin sorgusubu ~ 8 ay önce
ruh hastasımısınız neyin sorgusu bu , kızcağız güzel bişey yapmış haber olmuş neyin teknik detayını inceliyorsunuz ne çekemez insanlarsınız, yazık size !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A330cu ~ 8 ay önce
Tebrikler,iki kişininde gözünden kaçanı görerek kesin stall kaynaklı kazayı önledi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kahraman ~ 8 ay önce
oglum ucaga marsallık head set yapanda aynı kahraman mı ayıptır ya taksıde yolcunun valızını unut sonra gıt yolcuya ulastır adamn gıbı ısını yapan bırı boyle bir hatayı nasıl yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
göstergeler ~ 8 ay önce
uçak kılıflar takılı bir şekilde pist başına gelmiş bile olsa pilotlar kalkış için hızlanmaya başladıktan sonra göstergedeki hız değerinin artmadığını fark edip rejected take-off prosedürlerini uygulardı diye düşünüyorum bilemiyorum yanlış mı düşünüyorum saygıdeğer dostlar, bana biraz şişirilmiş gibi geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000