29 Aralık 2011, Perşembe 07:59:31

OBAMA'NIN CASUS UÇAK CUMHURİYETİ!

ABD’nin saygın gazetesi Washington Post, Barack Obama’nın daha önce hiçbir başkanın olmadığı kadar insansız hava araçlarına ve başta El Kaide üyelerini öldürmek için düzenlenen gizli operasyonlara bağlı hale geldiğini yazdı...
Obama’nın döneminde ABD’nin doğu kıyısındaki operasyon üssü ve güneybatıdaki hava kuvvetleri sanal kontrol üssü olmak üzere onlarca gizli tesis inşa edildi. Afrika ve Asya’da da en az altı ülkede gizlice üsler kuruldu. Gazetenin daha önce yaptığı araştırmalara göre bu üslerden biri Somali’deki radikal İslamcı militan örgüt El-Şebab’ı hedef almak üzere Etiopya’ya inşa edildi. 
 
775 casus gözetliyor
 
Obama döneminde üslerdeki artışa paralel olarak casus uçakların sayısı da katlandı. ABD’nin şu an 775 Predator, Reaper ile diğer orta ve uzun menzilli casus uçağı bulunuyor, yüzlercesi de yapım aşamasında. Obama’dan önce Pakistan’a beş yılda 44 insansız hava aracı saldırısı yapılmış, bu saldırılarda 400 kişi ölmüştü. Obama’nın döneminde ise 240 saldırı yapıldı, ölü sayısı dört katına çıktı. Gazeteye göre casus uçak programının sürekli olarak genişletilmesi nedeniyle ordu ve CIA arasındaki fark neredeyse yok oldu, personel ve ekipmanı ortak hale geldi. Böylece Beyaz Saray operasyonları yürütürken ayrı ayrı yetkililerle uğraşmak zorunda kalmıyor. Gazete Savunma Bakanı Leon Panetta’nın bir önceki görevinin CIA’in direktörü olduğunu hatırlatıyor. (Milliyet)
OBAMA'NIN CASUS UÇAK CUMHURİYETİ!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000