26 Eylül 2010, Pazar 08:03:33

"O uçakta oğlum da vardı, devlet hesabını sorsun"

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in 1993 yılında şüpheli bir şekilde düşen uçağında yaveri Piyade Binbaşı Fahir Işık da vardı.
  • Kardesim sabotaj yapacak olan nasil yapacagini ilaan edermi, bakin ses kayitlari filan cikiyor ortaya bir seylerin saklandigi malum ,tabii sizin gibi dusunenler malesef var nasil olsa olenolmus niye karistiralim kapansin gitsin olen geri gelmez ya .o gunler geride kaldi hesapsiz olay kalmayacak saygilarimla. vatandas.
  • Halbuki direkt Esenboğaya yaklaşma istese bulunduğu pozisyondan rahatlıkla ILS eoturum oraya emniyetle iniş yapabilirdi. Güvercinlikte bulut tavanı alçak olduğundan yer görüşü alamaz Esenboğaya ILS talep eder ama yaklaşma hatına oturamadığı için pas oradanda pas geçer tekrar deneyeceğini söyler fakat 20-25 dakikalık bu uğraş ve telaş nedeniyle vertigo olur ve uçak sola sipine girerek düşer.İşte hadise budur.Bunları bilmeyen incelemeyen ve ağzı olan herkes konuşuyor.Ne olursunuz yeter artık.Not;Ice-vane ler sonradan açılmış ama faydasızdır.Fokker-27
  • Artık bunuda belirterek satırlarıma başlıyorum.Değreli arkadaşlar kazayı hazırlayan çeşitli sebepler vardı ancak esas neden emekliye ayrılan 4 kıdemli pilottan sonra en kıdemli pilot rahmetli Yaşar idi.Uçaklar yeni,pilotlarAmerikada eğitim görmüş ama bu uçaklarda yeni .Buzlanma şartları kalkış öncesi Ice-vane ler (motor kaporta Kapakları)in açılmaları gerekirken bu alışkanlık 200 tork güç düşüklüğü yaptığından yoktu,yani açılmamıştı.Dolayısıyla pist üzerinde bulunan slaş dediğimiz sulu kar kalkışta motorların içine girmiştir.Kalktıktan sonra Konya istikametinde güç düşüklüğü nedeni ile uçak 6000 feetin üzerine çıkamayınca pilot geri dönme kararı verir ve büyük bir hata ile kalkış meydanına bekleme ve alçalma yapmak ister.
  • aynı günü çok iyi hatırlıyorum ist - ankara uçuşunu iptal etmiştim (gitmemiştim) suikast var yok bilmiyorum ama hava gerçekten kötü idi.
Şehit binbaşının annesi Şükran Işık (84), yıllar sonra suskunluğunu bozdu. Evlat acısının hiçbir şeye benzemediğini gözyaşlarıyla anlatan acılı anne, "Bitlis Paşa ve oğlum suikasta kurban gitti. Devlet bunun hesabını sorsun." çağrısında bulundu. Şükran Hanım, suikasta ilişkin JİTEM'in kurucusu tutuklu Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'a ait ses kayıtlarını ise ürpererek dinlediğini söyledi. Uçak düştükten sonra olay yerinde ilk incelemeyi yapan dönemin nöbetçi savcısı Albay Hasan Tüysüzoğlu'nun yaptığı 'Eşref Bitlis öldürüldü.' iddiasını ortaya atmıştı.

Fahir Işık'ın dayısının oğlu İbrahim Toker (33) de devletin içinde çöreklenmiş bazı kişilerin, kendi menfaatleri doğrultusunda bu suikastı yaptıklarını öğrendiklerini söyledi. Devletin bir kurumunun, Jandarma genel komutanı ve onunla birlikte bulunan askeri personelin ölümüne sebep olmasına bir türlü anlam veremediğini belirten Toker, "Devletin bir kurumu, diğer kurumunun en başındaki insana suikast düzenliyor. Buna sadece vahşet diyebilirim. Sorumlular muhakkak cezalandırılmalıdır." dedi. Dayısının ölümünün ardından ortaya bazı iddiaların atıldığını belirten İbrahim Toker, ilk defa bu kadar ciddi bir kanıtın kamuoyunda duyulduğunu söyledi. Bundan önce de benzer ses kayıtlarının ortaya çıktığını ve yalanlanamadığını hatırlatan Toker, "Biz yıllarca dayımın kaza sonucu şehit olduğunu düşünürken bir anda suikast sonucu öldürüldüğünü duydum. Ses kaydının internete düştüğünü duyunca hemen tıkladım ve tüylerim ürpererek dinledim. Devletin bize borcu var, suçlulardan hesap sorsun." dedi.

Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in de içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air tipi çift motorlu uçak, 17 Şubat 1993'te düştü. Uçakta Orgeneral Bitlis ve yaveri Piyade Binbaşı Fahir Işık'ın yanı sıra çok sayıda askeri personel bulunuyordu. Bu olayın üzerinden 17 yıl geçtikten sonra JİTEM'in kurucusu olduğu belirtilen ve halen Ergenekon terör örgütü davasında tutuklu yargılanan emekli Albay Arif Doğan'a ait olduğu belirtilen bir ses kaydı, gündemi sarstı. Doğan, Bitlis'e suikastı JİTEM komutanlarından Cem Ersever'in düzenlediğini öne sürerek, "Ben destek vermezsem ....(nahh) öldürürlerdi." diyor

"O uçakta oğlum da vardı, devlet hesabını sorsun"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 8 yıl önce
Kardesim sabotaj yapacak olan nasil yapacagini ilaan edermi, bakin ses kayitlari filan cikiyor ortaya bir seylerin saklandigi malum ,tabii sizin gibi dusunenler malesef var nasil olsa olenolmus niye karistiralim kapansin gitsin olen geri gelmez ya .o gunler geride kaldi hesapsiz olay kalmayacak saygilarimla. vatandas.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Halbuki direkt Esenboğaya yaklaşma istese bulunduğu pozisyondan rahatlıkla ILS eoturum oraya emniyetle iniş yapabilirdi. Güvercinlikte bulut tavanı alçak olduğundan yer görüşü alamaz Esenboğaya ILS talep eder ama yaklaşma hatına oturamadığı için pas oradanda pas geçer tekrar deneyeceğini söyler fakat 20-25 dakikalık bu uğraş ve telaş nedeniyle vertigo olur ve uçak sola sipine girerek düşer.İşte hadise budur.Bunları bilmeyen incelemeyen ve ağzı olan herkes konuşuyor.Ne olursunuz yeter artık.Not;Ice-vane ler sonradan açılmış ama faydasızdır.Fokker-27

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Artık bunuda belirterek satırlarıma başlıyorum.Değreli arkadaşlar kazayı hazırlayan çeşitli sebepler vardı ancak esas neden emekliye ayrılan 4 kıdemli pilottan sonra en kıdemli pilot rahmetli Yaşar idi.Uçaklar yeni,pilotlarAmerikada eğitim görmüş ama bu uçaklarda yeni .Buzlanma şartları kalkış öncesi Ice-vane ler (motor kaporta Kapakları)in açılmaları gerekirken bu alışkanlık 200 tork güç düşüklüğü yaptığından yoktu,yani açılmamıştı.Dolayısıyla pist üzerinde bulunan slaş dediğimiz sulu kar kalkışta motorların içine girmiştir.Kalktıktan sonra Konya istikametinde güç düşüklüğü nedeni ile uçak 6000 feetin üzerine çıkamayınca pilot geri dönme kararı verir ve büyük bir hata ile kalkış meydanına bekleme ve alçalma yapmak ister.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
aynı günü çok iyi hatırlıyorum ist - ankara uçuşunu iptal etmiştim (gitmemiştim) suikast var yok bilmiyorum ama hava gerçekten kötü idi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000